ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Αστέρας AKTOR-Παναιτωλικός 3-1: Ωραίος στο πρώτο, «έπεσε» στο δεύτερο

Διπρόσωπος ήταν ο Παναιτωλικός στο φιλικό με τον Αστέρα. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, «έπεσε» ωστόσο στο δεύτερο και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Το σύνολο του Πετράκη έβγαλε ομοιογένεια και ωραία στοιχεία στα πρώτα 45′, κυριαρχώντας στο γήπεδο. Στερήθηκε ωστόσο καλών τελειωμάτων, αν και βρήκε το γκολ με το πέναλτι του Μαϊντέβατς.

Στην επανάληψη μέσα σε λίγα λεπτά, κοντά στην ώρα αγώνα, ο Αστέρας βρήκε δύο γκολ, με την άμυνα να αδρανεί σε επαναφορές της μπάλας. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, με τον τεχνικό των Αγρινιωτών να μοιράζει χρόνο σχεδόν σε όλους τους διαθέσιμους στον πάγκο του.

Ο Παναιτωλικός δείχνει να δουλεύει σε σωστή κατεύθυνση. Καλείται να διορθώσει τις όποιες «ανορθογραφίες» ανασταλτικά (αν και είχε απουσίες όπως οι Τορεχόν, Παντελάκης) και ασφαλώς να ενισχυθεί στις θέσεις που πρέπει και αναμένει ποιοτικά.

Τσάβες, Μπακάκης, Σιέλης, Στάγιτς, Μαυρίας, Λιάβας, Πέρεθ, Μπουζούκης, Μπελεβώνης, Μαϊντέβατς και Ντίαζ η αρχική ενδεκάδα.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να κυκλοφορήσει μπάλα πιο «στρωτά» και να πρεσάρει. Στο 13′ ο Αστέρας στην πρώτη φάση του αγώνα άνοιξε το σκορ. Η κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού βρήκε τον Άλχο, που γύρισε στον Φαράι, ο οποίος με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Αγρινιώτες απείλησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με σουτ του Ντίαζ, που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Στο 15′ διπλή ευκαιρία ξανά για τους Αγρινιώτες με σουτ του Μπελεβώνη να μην διώχνει ο κίπερ του Αστέρα επαρκώς και τον Ντίαζ να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει.

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που είχε την κατοχή. Στο 18′ ωραία συνεργασία Μπελεβώνη-Λιάβα κατέληξε στον Μαϊντέβατς, που σούταρε πάνω στον Τσιντώτα.

Στο 28′ ο Μπελεβώνης εκμεταλλεύτηκε λάθος και βγήκε τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του δεν ήταν αυτό που έπρεπε για να σκοράρει, χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία, πιθανότατα στο ματς. Στο 33′ μία κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου από στατική φάση δεν απείλησε τον Τσάβες.

Φτάσαμε κάπως έτσι στο 34′, με τον Μαϊντέβατς να ανατρέπεται στην περιοχή από τον Τζανδάρη και να κερδίζει πέναλτι. Εκτέλεσε ο ίδιος, κάνοντας το 1-1.

Σπουδαίο τάκλιν έκανε ο Σιέλης στο 40′, πριν ο Μάντζης βγει τετ-α-τετ με τον Τσάβες, σε δύσκολη μπαλιά στην πλάτη του. Το ημίχρονο στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το ξεκίνημα της επανάληψης βρήκε τον Λομόνακο στο γήπεδο αντί του Μαϊντέβατς. Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να πρεσάρει ψηλά. Στο 51′ τεράστια ευκαιρία απώλεσε ο Ντίαζ, μετά από όμορφη ενέργεια του Μπουζούκη.

Στο 53′ ο Νικολάου αντικατέστησε τον Μπελεβώνη. Στο 57′ ο Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμα, με τον Παναιτωλικό να… «σβήνει μηχανές». Ο Μπαρτόλο σούταρε μετά από σέντρα, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Το «ριμπάουντ» ο Τζίμας, που σκόραρε από κοντά, κάνοντας το 2-1.

Στο 60′ ο Μπαρτόλο έχασε σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους. Ωστόσο το τρίτο γκολ για τον Αστέρα σημειώθηκε δύο λεπτά αργότερα. Ο Τζίμας νικήθηκε αρχικά από τον Τσάβες, με τον Αγγελάκη από κοντά να σκοράρει. Ο Παναιτωλικός δέχθηκε σε λίγα λεπτά δύο γκολ, με τον Αστέρα να έχει «ανεβάσει» κατακόρυφα «στροφές» στην επανάληψη.

Ο Πετράκης πέρασε στο γήπεδο Μλάντεν, Μάνο, και τον υπό δοκιμή Νιγηριανό. Αποχώρησαν οι Μπακάκης, Σιέλης και Ντίαζ. Ο ρυθμός για τους Αγρινιώτες άρχισε να πέφτει, ένεκα και των αλλαγών. Πάλμα, Παρδαλός και Γαλιάτσος αντί Μπουζούκη, Τσάβες και Μαυρία στο 69′.

Στο 70′ ο Λομόνακο έφυγε με αξιώσεις μπροστά, επιχείρησε το γύρισμα, ωστόσο η άμυνα του Αστέρα καίρια έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ρετζίς έγραψε τελική για τον Αστέρα στο 75′. Στιγμές αργότερα ο υπό δοκιμή Νιγηριανός έκανε πολύ ωραία ενέργεια στα δεξιά, με την παράλληλή του όμως να μην προλαβαίνει ο Λομόνακο. Νέο σουτ του Ρετζίς στο 76′ ήταν άστοχο. Στο 78′ ο Παρδαλός έκανε ωραία απόκρουση σε κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Αναστασόπουλος και Ράδος πέρασαν στο γήπεδο αντί του Στάγιτς και του Λιάβα για τα τελευταία λεπτά, στα οποία δεν μεταβλήθηκε κάτι στο σκορ.

Αγωνίστηκαν οι: Τσάβες (69’ Παρδαλός), Μπακάκης (63’ Μάνος), Σιέλης (63’ Μλάντεν), Στάγιτς (83’ Αναστασόπουλος), Μαυρίας (69’ Γαλιάτσος), Λιάβας (83’ Ράδος), Πέρες (77’ Κακιώνης), Μπουζούκης (69’ Πάλμα), Μπελεβώνης (53’ Νικολάου), Μαϊντέβατς (46’ Λομόνακο), Ντίας (63’ ποδοσφαιριστής υπό δοκιμή)

Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ ο Παναιτωλικός ήταν καθολικά καλύτερος στα πρώτα 45′. Είχε σημαντικές φάσεις με Μπελεβώνη και Ντίαζ, απείλησε και σε άλλες περιπτώσεις. Ισοφάρισε με το πέναλτι του Μαϊντέβατς, με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Οι Αγρινιώτες αν είχαν πιο καθαρό μυαλό στα τελειώματα θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο γκολ.

Στην επανάληψη ο Ντίαζ έχασε με το ξεκίνημα νέα μεγάλη στιγμή, με τον Αστέρα να κάνει το 2-1 στο 57′ με τον Τζίμα. Σε λίγα λεπτά, με πανομοιότυπο τρόπο, ο Αγγελάκης έκανε το 3-1. Η ανασταλτική λειτουργία -καθότι τα γκολ προέκυψαν από «ριμπάουντ»- δεν ήταν η πρέπουσα. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειξαν περισσότερα στο γήπεδο, με τον Πετράκη να χρησιμοποιεί όλους τους διαθέσιμους στον πάγκο, μοιράζοντας χρόνο συμμετοχής.

View Comments

• Με αυτή την ομάδα πολύ δύσκολα φέτος η παραμονή από επιθετικούς δεν είδα τίποτα το σπουδαίο.

• Να μην ανησυχούμε φέτος. Οι άλλες ομάδες δεν έχουν ρίξει λεφτά και είναι χειρότερες από μας. Ειδικά αν πάρουμε 3 παίκτες ακόμα, είμαστε άνετοι. Ο Νιγηριανός μου άρεσε. Έχει όγκο και πολύ γρήγορο ξεπεταγμα στα σπριντ. Άφηνε πίσω τους αμυντικους

• Άλλος παναιτωλικός....σοβαρη δουλειά γίνετε!εδειξε σημερα ένα μερος των φετινων δυνατοτητων του.Και χωρις παντελακη,αγαπακη,τον βόσνιο...με τον νιγηριανο κλείνουν οι προσθήκες,μάλιστα πολύ έγκαιρα εφέτος.

• Ο Νιγηριανός έδειξε ωραία στοιχεία! Δύναμη ταχύτητα και ψηλός. Επίθεση έχουμε 4 παίκτες για 2 θέσεις με το σύστημα που παίζει. Κέντρο χρειαζόμαστε ενίσχυση με 1-2 ποιοτικούς παίκτες και ένα στόπερ ακόμα