ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Αστέρας-Παναιτωλικός 2-2: Πήγε να το χάσει απ’ τα στημένα, τον κράτησε «όρθιο» ο Οικονόμου (φωτο)

Πήγε να το χάσει από τα στημένα, έσωσε τον βαθμό από… τέτοιο, με το «χρυσό» γκολ του Οικονόμου στο 92′. Αστέρας-Παναιτωλικός 2-2.

Σημαντικός βαθμός για τους Αγρινιώτες, που έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για το ακυρωθέν γκολ του Τορεχόν.

Παρότι προηγήθηκε στο 42′, από δύο στατικά στα οποία η άμυνα και ιδίως ο Μπρούνο Ντουάρτε δεν λειτούργησαν ως όφειλαν, ο Παναιτωλικός είδε τον Αστέρα να κάνει το σκορ 2-1.

Ο Τίτορμος σκόραρε στο 82′ με τον Τορεχόν, με Κουμπαράκη και VAR να ακυρώνουν το γκολ κρίνοντας ότι ο Πέδρο επηρέαζε την φάση. Ωστόσο ο Οικονόμου ισοφάρισε στο 92′, με τον Λομόνακο να χάνει απίθανη ευκαιρία και τον Τσάβες να κρατάει τον Παναιτωλικό με απίθανη επέμβαση.

Στους 19 βαθμούς το σύνολο του Πετράκη, που αν μη τι άλλο πέρασε αλώβητο από την Αρκαδία.

Ο Στεργιάκης κάτω από τα δοκάρια, με τριπλέτα στην άμυνα τους Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε και Μλάντεν. Λιάβας και Τορεχόν οι δύο φουλ μπακ, Πέρεθ, Χουάνπι και Φρεντ στον άξονα. Καρέλης και Σέρχιο Ντίαζ στην επίθεση. 3-5-2 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη μεγάλη διπλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο 3′. Ψηλά το πρέσινγκ, ο Καρέλης έκλεψε, με τον Ντίαζ να βγαίνει σε θέση βολής. Ο Γραμματικάκης τον νίκησε δις στις προσπάθειες που επιχείρησε από δύσκολη γωνία. Σουτ του Χουάνπι στο 6′ από απόσταση δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον κίπερ του Αστέρα.

Στο 10′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Μιριτέλο και Μπαρτόλο συνεργάστηκαν βάζοντας στην μέση τον Μπρούνο Ντουάρτε, με τον δεύτερο να βγαίνει «φάτσα» με το γκολ αλλά να αστοχεί. Επικίνδυνη παράλληλη του Γκος στο 11′ δεν βρήκε αποδέκτη.

Ο Αστέρας πήρε τα «ηνία» του αγώνα, προσπαθώντας με έξυπνες κάθετες πάσες να «σπάσει» τις γραμμές του Παναιτωλικού. Στο 15′ ωστόσο οι Αγρινιώτες αναπτύχθηκαν ωραία, με τον Λιάβα να κάνει ωραία σέντρα βρίσκοντας τον Ντίαζ. Καλό τελείωμα του Αργεντινού, με τον Γραμματικάκη να του αρνείται ξανά το γκολ. Στο 17′ σε επιθετικό τρανζίσιον ο Καρέλης βρήκε τον Λιάβα, που «έσπασε» στον Ντίαζ, που σούταρε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χουάνπι βγήκε από τα αριστερά, κάνοντας σέντρα που έκοψε σε κόρνερ ο Κρέσπι. Η κεφαλιά του Μπρούνο μετά την εκτέλεση δεν δημιούργησε απειλή. Ο Αστέρας βγήκε σε αντεπίθεση μετά από στατικό του Παναιτωλικού, κερδίζοντας φάουλ σε καλή θέση (κιτρινίστηκε και ο Χούανπι). Η εκτέλεση του Άλβαρεζ δεν απείλησε.

Ο Αστέρας κοντρόλαρε ακολούθως κάπως τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά τα καρέ του Στεργιάκη. Αυτό έγινε στο 32′, όταν από γλίστρημα του Μπρούνο Ντουάρτε, ο Μιριτέλο άνοιξε στον Ρεγκίς κι αυτός στον Καλτσά που έκανε την παράλληλη χωρίς να βρει στόχο.

Στο 35′ ο Οικονόμου έκανε σπουδαίο κόψιμο στον Ρεγκίς, που έβαλε εξαιρετικά το κορμί του σε πρώτο χρόνο και το αριστερό του πόδι σε δεύτερο, κόβοντας βέβαιο γκολ. Ο Παναιτωλικός είχε χάσει την κατοχή και ο Αστέρας ασκούσε πίεση, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί πιθανά λάθη. Από την άλλη οι Αγρινιώτες είχαν δυσκολία στην μετάβαση στο επιθετικό τους μισό.

Σέντρα σουτ του Γιαμπλόνσκι στο 41′ πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Στεργιάκη που ήλεγχε τη φάση. Ο παίκτης του Αστέρα ωστόσο ένα λεπτό αργότερα στάθηκε… μοιραίος για την ομάδα του. Αβίαστο λάθος, μεγάλη οξυδέρκεια του Ντίαζ. Ο Αργεντινός έκλεψε την μπάλα στο χώρο μεταξύ περιοχής Αστέρα και κέντρου, βγήκε μπροστά, εκτέλεσε τον Γραμματικάκη και είπε… «ευχαριστώ» για το δώρο. 0-1 ο Παναιτωλικός στο 42′.

Στις καθυστερήσεις ωστόσο ο Αστέρας ισοφάρισε. Ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιριτέλο αφύλαχτος στην καρδιά της περιοχής έκανε το 1-1, με τον Μπρούνο Ντουάρτε να έχει χάσει εντελώς τον προσωπικό του αντίπαλο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός, με τον Λύρατζη να «γράφει» την πρώτη τελική του ημιχρόνου, σουτάροντας άστοχα στο 48′. Στο 51′ από νέο λάθος του Μπρούνο Ντουάρτε ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρεγκίς.

Ο Καρέλης σκόραρε στο 52′ μετά από σέντρα του Φρεντ, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ορθά όπως φάνηκε κι από την εξέταση του VAR.

Ο Αστέρας με κεφαλιά του Μπαρτόλο στο 56′ κατέγραψε νέα φάση. Ο Παναιτωλικός δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, τη στιγμή που παρουσίαζε και προβλήματα στις ψηλές μπάλες προς την περιοχή του. Οι γηπεδούχοι πίεζαν κερδίζοντας στατικές πέριξ της περιοχής του Στεργιάκη. Στο 60′ ο Γιαμπλόνσκι πήρε κεφαλιά αστοχώντας από εξαιρετική θέση.

Στο 65′ ξανά από στατικό ο Αστέρας τούμπαρε το ματς. Ο Καλτσάς εκτέλεσε, ο Ζουκάνοβιτς πήρε την κεφαλιά με τον Ντουάρτε να τον χάνει στο μαρκάρισμα, 2-1 οι γηπεδούχοι. Ο Πετράκης αντικατέστησε τον Φρεντ, βάζοντας στο γήπεδο τον Χατζηθεοδωρίδη.

Στο 70′ ένα κόρνερ για τους Αγρινιώτες κατέληξε έπειτα από απομάκρυνση σε σουτ του Χατζηθεοδωρίδη που πέρασε άουτ. Στο 73′ ο Στεργιάκης έπειτα από σύγκρουση βρέθηκε στο έδαφος, σφαδάζοντας. Φάνηκε να έχει χτυπήσει στο γόνατο, αποχωρώντας μάλιστα με φορείο από το γήπεδο.

Τσάβεζ, Στάγιτς, Πέδρο στο γήπεδο, Στεργιάκης, Μπρούνο Ντουάρτε και Καρέλης εκτός στο 75′. Στο 80′ ο Παναιτωλικός σκόραρε ξανά με τον Τορεχόν. Ο επόπτης σήκωσε οφσάιντ. Ο Αργεντινός δεν ήταν επ’ ουδενί εκτεθειμένος με το VAR να ελέγχει κι αυτό την θέση του Πέδρο στην εκτέλεσή του, κρίνοντας τον οφσάιντ (επηρεάζοντας την φάση) εν μέσω διαμαρτυριών.

Στο 84′ ο Πετράκης πέρασε τον Λομόνακο αντί του Ντίαζ. Ο Αστέρας «πάγωσε» τον ρυθμό, με τον Παναιτωλικό να μη βρίσκει τις στιγμές. Ο Κουμπαράκης καταλόγισε οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Ο Οικονόμου ήταν αυτός που στο 92′ με… κεφαλιά από στημένο έκανε το 2-2. Ο Χουάνπι εκτέλεσε κόρνερ, ο έμπειρος φορ πήρε σαν… τρέιλερ την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 96′ ο Λομόνακο βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ ωστόσο άνοιξε το κοντρόλ και έχασε ανεπανάληπτη στιγμή. Σε ετοιμότητα ο Τσάβεζ σε σουτ του Μάντζη στιγμές αργότερα και έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 97′. Η άμυνα κοιμήθηκε, ο Μπαρτόλο βγήκε στην πλάτη της και ο κίπερ του Παναιτωλικού έπιασε αυτό που δεν πιανόταν. Ροντεό στις καθυστερήσεις, 2-2 το τελικό σκορ.

-Πολύ καλές παρουσίες από Λιάβα, Φρεντ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός «έκατσε» συνολικά, «έκατσαν» κι αυτοί.

-Ο Σέρχιο Ντίαζ έκανε θετικό ματς. Το 0-1 είναι δικό του γκολ. Από αρχή μέχρι τέλους. Έκλεψε, εκτέλεσε.

-Τορεχόν, για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσίασε την συνηθισμένη εξαιρετική του εικόνα. Στο ύψος του ο Χουάνπι, πιστώνεται την ασίστ στο 2-2.

-Ο Παναιτωλικός του Πετράκη «βγάζει» μόνος του τα «μάτια» του. Ναι, αλλά έχει και ένα «τσουβάλι» πείσματος και μαχητικότητας.

-Συγχαρητήρια στους περίπου 50 οπαδούς της ομάδας που έκαναν δευτεριάτικα το ταξίδι για την Τρίπολη. Πάντα στο πλευρό της ομάδας.

-Χαρά του ποδοσφαίρου τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Πολλές φάσεις, ανεπανάληπτες και για τις δύο ομάδες.

-Μπρούνο Ντουάρτε. Ασταθής, με αρκετά λάθη, φέρει ακέραια ευθύνη για το 1-1 του Μιριτέλο, καθώς αντί να μαρκάρει τον αρχισκόρερ του Αστέρα, κινείται προς τον παίκτη που μάρκαρε ο Μλάντεν. Ο Ζουκάνοβιτς κάνει το 2-1 ξανά με κεφαλιά, με τον Μπρούνο να είναι ξανά ο αμυντικός που χάνει τον προσωπικό του αντίπαλο.

-Συνολικά κακή η άμυνα στο ψηλό παιχνίδι. Με τρία στόπερ έπαιζε το σύνολο του Πετράκη. Ότι σέντρα γινόταν στην περιοχή του Παναιτωλικού οι παίκτες του Αστέρα δεν δυσκολεύονταν να την κάνουν φάση.

-Ο Πετράκης ζητούσε από τις αρχές του ημιχρόνου καλύτερες επιλογές στην άμυνα και η εικόνα γενικότερα αυτή ήταν. Ωστόσο η εικόνα του Μπρούνο Ντουάρτε δεν δικαιολογούσε την μη αντικατάστασή του νωρίς στο ματς. Το πλήρωσε ο Παναιτωλικός.

-Ο Παναιτωλικός ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Βάζεις γκολ στο 42′. Ιδανικό σημείο, οφείλεις να πας στα αποδυτήρια με αυτό.

Μάριος Οικονόμου. Αποβλήθηκε με τον Ατρόμητο. Η μπάλα ότι σου παίρνει στο γυρνάει. Σκόραρε χρυσό γκολ. Ματς που δεν μπορείς να κερδίσεις, μη το χάνεις. Ο Οικονόμου έβαλε το λιθάρι του.

Κουμπαράκης. Σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο στο πρώτο μέρος. Δεν έλειψαν τα ανάποδα σφυρίγματα ωστόσο. Ορθά ακυρώθηκε το γκολ του Καρέλη που ήταν εκτεθειμένος. Ωστόσο στο 82′ το ακυρωθέν γκολ του Τορεχόν σηκώνει πάρα πολλή συζήτηση.

Ισχυρό το κίνητρο και για τις δύο ομάδες, που μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση. Ο Παναιτωλικός είχε τις στιγμές του με τον Ντίαζ, ο Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μπαρτόλο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικά μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους μετά το 20′ να παίρνουν την κατοχή αλλά σε λίγες περιπτώσεις να φτάνουν με αξιώσεις μπροστά από τα καρέ του Στεργιάκη. Ο Τίτορμος άνοιξε το σκορ στο 42′ με τον Ντίαζ, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Μιριτέλο.

Στην επανάληψη με το «καλησπέρα» λίγο έλειψε λάθος του Μπρούνο (που έφερε ευθύνη και στο 1-1) να βάλει τον Αστέρα μπροστά. Ο Καρέλης σκόραρε από θέση οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά. Η τρομακτική αδυναμία που παρουσίαζε ο Παναιτωλικός στα αμυντικά στημένα «πληρώθηκε» με την ανατροπή στο 65′. Ο Πετράκης προχώρησε σε «μαζεμένες» αλλαγές. Το γκολ του Τορεχόν στο 82′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε απόφαση που σηκώνει συζήτηση. Ωστόσο στο 92′ ο Οικονόμου έκανε το 2-2. Ακολούθησε κρεσέντο ευκαιριών που δεν… χάνονταν από τις δύο ομάδες, με το σκορ να μένει στο 2-2.