ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Δύο «μπαλωθιές» στην επανάληψη και ΟΦΗ-Παναιτωλικός 1-2 (φωτο-video)

Με δύο… «μπαλωθιές» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός έφυγε από το Ηράκλειο με σπουδαίο διπλό, το πρώτο της σεζόν.

Με το γκολ του Μπαΐνοβιτς στο 18′ ο Παναιτωλικός έμεινε πίσω στο σκορ, έχοντας δυσκολία στο να δημιουργήσει φάσεις, παρά το γεγονός ότι μετά το γκολ είχε την κατοχή.

Αλλαγμένος γύρισε στο γήπεδο ο Τίτορμος, βγάζοντας φάσεις, πιέζοντας και βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης με τον Στάγιτς στο 65′.

Εκτεταμένο το rotation στο ματς του Κυπέλλου, εκ των πραγμάτων πολλές οι αλλαγές και σήμερα. Τσάβες, Παντελάκης, Σιέλης, Στάγιτς, Τορεχόν, Μαυρίας, Πέρες, Λιάβας, Μπουζούκης, Λομόνακο, Ντίαζ. Η διάταξη στο 3-5-2. Ο Μλάντεν εκτός με σφίξιμο στον τετρακέφαλο.

Το πρώτο ημίχρονο

Στο 2′ ο Ντίαζ «τσίμπησε» μπάλα με το κεφάλι προ του Χριστόπουλου κερδίζοντας φάουλ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ. Ο Τσιάρας καταλόγισε φάουλ-κίτρινη, με τον Λιάβα να εκτελεί στα χέρια του κίπερ των Κρητικών. Οι Αγρινιώτες ζήτησαν κόκκινη, με το VAR να ελέγχει και να μην αλλάζει την απόφαση.

Ένα φάουλ στο 7′ για τον ΟΦΗ δεν απέφερε κάτι. Στο 9′ ένα γύρισμα του Χατζηθεοδωρίδη προς την περιοχή έκοψε ο Παντελάκης. Επικίνδυνη σέντρα του Τορεχόν στο επόμενο λεπτό προς τον Λομόνακο πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 12′ ο Ντίαζ έπειτα από κλέψιμο του Λομόνακο, έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, ωστόσο, η επιλογή που έκανε -ενώ κάλλιστα μπορούσε να σουτάρει- ήταν κάκιστη. Σουτ του Λομόνακο στιγμές αργότερα ήταν άστοχο.

Με την συμπλήρωση των 15′ ο ΟΦΗ κέρδισε κόρνερ, με τον Τσάβες να απομακρύνει την εκτέλεση. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαΐνοβιτς. Με ένα τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Τσάβες, βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά.

Σέντρα του Νους δευτερόλεπτα μετά το γκολ, απομάκρυνε ο Τορεχόν. Μπαίνοντας στο 20′, ένα φάουλ για τους γηπεδούχους εκτέλεσε ο Γκονζάλες, δίχως να προβληματίσει τον κίπερ του Παναιτωλικού. Η ομάδα του Πετράκη επιχείρησε να πάρει την κατοχή και να κυκλοφορήσει, πιέζοντας παράλληλα ψηλά.

Στο 27′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, με τον Τσάβες εκ νέου να απομακρύνει. Στο ημίωρο ο Παλόμα κέρδισε φάουλ. Η εξέλιξη της φάσης οδήγησε σε σέντρα Λιάβα και κεφαλιά Σιέλη, δίχως ο Χριστογεώργος να προβληματιστεί. Η στιγμή για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 35′, με τον Ντίαζ να παίρνει μπάλα στην περιοχή, σουτάροντας ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο.

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία, με τον Τορεχόν να κάνει ωραία κούρσα στο 38′, αλλά μην καταφέρνοντας να γυρίσει την μπάλα προς την περιοχή. Κακές επιλογές δημιουργικά από Μπουζούκη και Ντίαζ σε περιπτώσεις που υπήρχε «ανοικτό» γήπεδο, δεν επέτρεψαν στον Παναιτωλικό να γίνει απειλητικός σε άλλες περιπτώσεις.

Ένα σουτ του Φούντα, έπειτα από λάθος του Λιάβα (είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον Σιέλη που δεν καταλογίστηκε), κατέληξε άουτ. 1-0 ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Πετράκης βλέποντας το δημιουργικό ζήτημα της ομάδας του έριξε στο γήπεδο τον Ρόα, αντί του Μπουζούκη. Στο 47′ από λάθος του Πέρες, ο Φούντας βγήκε σε θέση βολής, μπερδεύτηκε με τον Νους και στην εξέλιξη ο Σενγκέλια σούταρε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τορεχόν σέντραρε, με τον Ντίαζ να κάνει προβολή που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Η μπάλα απομακρύνθηκε, ο Λιάβας έκανε γύρισμα που διώχτηκε εκ νέου, με τον Σέρχιο Ντίαζ να επιχειρεί σουτ που πέρασε άουτ. Ο ίδιος απείλησε εκ νέου στο 52′ με σέντρα του Μαυρία να τον βρίσκει στην περιοχή. Την κεφαλιά του μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.

Ο Παναιτωλικός είχε μπει δυναμικότερα. Φάουλ του Λιάβα στο 54′ κατέληξε μετά τις κόντρες σε σουτ του Μαυρία, που έπειτα από παρεμβολή κατέληξε κόρνερ. Μεγάλη επέμβαση σημείωσε ο Τσάβες στο 57′, σε σουτ του Σενγκέλια, με τον Γκονζάλες στην συνέχεια να σουτάρει από κοντά, με την παρέμβαση του Στάγιτς να οδηγεί σε κόρνερ. Ο ΟΦΗ «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις, πλην όμως δεν βρήκε δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 65′ ένα φάουλ για τον Παναιτωλικό στα πλάγια, σε καλή θέση, με τον Λιάβα να εκτελεί. Ιδανική σέντρα, ο Στάγιτς την κεφαλιά και 1-1.

Λούις, Μαϊντέβατς, Μπελεβώνης στο γήπεδο αντί των Πέρες, Λομόνακο, και Τορεχόν, ο οποίος μετά από ένα χτύπημα που δέχθηκε δεν πατούσε πολύ καλά στο γήπεδο. Επικίνδυνη παράλληλη του Μαυρία στο 74′ έδιωξε ο Λαμπρόπουλος.

Ο Ντίαζ έδωσε την θέση του στον Νικολάου στο 77′. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, με πολλά λάθη εκατέρωθεν. Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός έφερε τα πράγματα… τούμπα. Ο Μπελεβώνης στο 82′ έγινε αποδέκτης της μπάλας. Σύγκλινε και σούταρε. Ο Χριστόπουλος έβαλε το πόδι του, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το 1-2!

Το γκολ αυτό άλλαξε άρδην τα δεδομένα, με τον ΟΦΗ να βγαίνει μαζικά μπροστά. Στο 90′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε επικίνδυνη θέση. Η εκτέλεση του Νους πέρασε λίγο άουτ. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, τίποτα δεν άλλαξε. 1-2 τελικό.

-Μαυρίας. Σταθερός, με πολλές επιθετικές προσπάθειες και πολλή δουλειά στην άμυνά του.

-Εξαιρετικός ο Στάγιτς. Είχε καθοριστικές επεμβάσεις στην άμυνα, χρίστηκε σκόρερ και δικαίως μπαίνει στους διακριθέντες.

-Ασίστ ο Λιάβας, με καλή παρουσία στο χώρο του κέντρου. Καλός ξανά ο Τσάβες, άρεσε η τριάδα των στόπερ.

-Γύρισε μεταμορφωμένος στο γήπεδο στην επανάληψη ο Παναιτωλικός. Πρέσινγκ ψηλά, φάσεις και γκολ. Ο Πετράκης με τις αλλαγές του έδωσε τις κατάλληλες λύσεις, με τον Τίτορμο να φτάνει τελικώς στην ανατροπή.

-Όταν φτάνεις σε ανατροπή μέσα σε 45′ χρειάζεται να κάνεις σωστά ορισμένα πράγματα. Χρειάζεται αντίληψη και μαχητικότητα. Ο Παναιτωλικός τα είχε.

-Ντίαζ στο πρώτο μέρος. Πολλές κακές επιλογές, σε φάσεις όπου είχε χώρο και χρόνο για κάτι πολύ καλύτερο. Στο 35′ που σούταρε με την μία, στην μοναδική φορά που έπαιξε άμεσα, παραλίγο να σκοράρει. Ανέβηκε στην επανάληψη. Εκτός αγώνα ο Μπουζούκης.

-Προβληματική η επιθετική εικόνα στα πρώτα 45′. Λιγοστές οι απειλές που δημιούργησε ο Παναιτωλικός, με τις κακές επιλογές στην τελική πάσα να είναι πολλές. Όλη κι όλη η προσπάθεια του Ντίαζ στο 35′ η μοναδική ουσιαστική φάση.

Άπαντες. Χρειάζεται σωστή νοοτροπία και πνεύμα για να φτάσεις σε τέτοια ανατροπή. Ο Παναιτωλικός τα είχε όλα αυτά και δικαίως πήρε τη νίκη.

Τσιάρας ξανά, με VAR αυτή την φορά. Έχασε ορισμένα φάουλ στο πρώτο μέρος, με τον Παναιτωλικό να διαμαρτύρεται για κόκκινη στον Χριστόπουλο στις αρχές του αγώνα. Το VAR δεν άλλαξε την αρχική του απόφαση. Μοίρασε σωστές κίτρινες, είχε γενικά καλή παρουσία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έμεινε πίσω από το όμορφο γκολ του Μπαΐνοβιτς. Ο ΟΦΗ δεν υπερείχε στο γήπεδο αλλά και οι Αγρινιώτες δεν δημιουργούσαν. Οι φάσεις μετρημένες, οι Κρητικοί πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Βάζοντας τον Ρόα στο γήπεδο με την έναρξη του δευτέρου, ο Πετράκης προσπάθησε να κάνει επιθετικότερη την ομάδα του. Όντως ο Παναιτωλικός έκανε φάσεις και βρήκε το γκολ από στατικό, με σκόρερ τον Στάγιτς. Οι Αγρινιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκαναν το 1-2 στο 82′, με το σουτ του Μπελεβώνη και την παρέμβαση του Χριστόπουλου. Ο Τίτορμος άντεξε στην πίεση και γυρνάει Αγρίνιο με πολύτιμο τρίποντο.