ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Euro: «Λυτρώθηκαν» στις καθυστερήσεις οι Αλβανοί, 2-2 με την Κροατία (video)

Κροατία και Αλβανία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε κρίσιμο ματς για το β’ όμιλο του Euro. Aποτέλεσμα σοκ για τους Κροάτες που ήταν φαβορί.

Στο α’ ημίχρονο η Αλβανία ήταν αυτή που είχε την ουσία. Kατάφερε και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 11′ με τον Λάτσι, μετά τη σέντρα του Ασάνι. Η Κροατία προσπάθησε να επιτεθεί, κυρίως από αριστερά με τον Πέρισιτς και παρά τις όποιες προϋποθέσεις δεν μπορέσει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην επανάληψη η Κροατία άσκησε περισσότερη πίεση για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το 74΄.

Τότε ο Κράμαριτς με σουτ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά αργότερα οι Κροάτες πήραν προβάδισμα 2-1 με αυτογκόλ του Γκιασούλα.

Στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2 με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να μην ευνοεί ουσιαστικά τις δύο ομάδες αφού παραμένουν στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα με μόλις ένα βαθμό.