ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Euro: Ο Βέγκχορστ λύτρωσε τους «οράνιε», Πολωνία- Ολλανδία 1-2 (video)

Euro: Η Ολλανδία επικράτησε με 2-1 της Πολωνίας στην πρεμιέρα του Δ’ ομίλου, χάρη σε γκολ του Βέγκχορστ στο 83′ στην πρώτη του επαφή.

Η Ολλανδία ήταν αυτή που μπήκε στο ματς με ενθουσιασμό και δημιούργησε ευκαιρίες με τους Χάκπο και Τσάβι Σίμονς, αλλά η Πολωνία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ζιελίνσκι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να φτάνει στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Μπούκσα να παίρνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, για να εκτελέσει τον Φερμπρούχεν.

Η Ολλανδία δεν πτοήθηκε και συνέχισε να πιέζει, βρίσκοντας το γκολ που άξιζε πριν συμπληρωθεί το ημίωρο.

Ο Χάκπο έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία, ξεγελώντας τον Σέσνι για το 1-1.

Τελικά, ο Βουτ Βέγκχορστ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν. Μπήκε στο γήπεδο στο 81′ και δύο λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.