ΤΟΠΙΚΑ

Φουλ δράση στην ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Τα αποτελέσματα και στις τρεις κατηγορίες (φωτο)

Δράση στην Super League λόγω εθνικών δεν είχαμε, ωστόσο τα τοπικά της Αιτωλοακαρνανίας είχαν γκολ και θέαμα και στις τρεις κατηγορίες.

Στην Ά κατηγορία για την 3η αγωνιστική ξεχώρισαν οι νίκες των Άρη Λεπενού, ΑΟ Ρηγανά.

«Εκρηκτικό» ξεκίνημα ο Αστέρας Αγρινίου, 4-2 τον Άρη Αιτωλικού στην έδρα του, στην πρεμιέρα για την ‘Β ΕΠΣ.

Ο Ασαλάγητος Αγρινίου στην παρθενική του πρεμιέρα στα τοπικά ηττήθηκε με ανατροπή από τον Νέο Αμφίλοχο στην ΄Γ ΕΠΣ.

Σε όλα τα ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ.

Αστέρας Αγρινίου-Άρης Αιτωλικού 4-2: Ματσάρα στο γήπεδο Καραπαπά

Με γκολ, θέαμα και ματς για… «γερά» νεύρα ξεκίνησε το πρωτάθλημα της ΄Β ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας. Στο γήπεδο Καραπαπά αναμετρήθηκαν ο Αστέρας Αγρινίου με τον Άρη Αιτωλικού.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Κούστα από τα αποδυτήρια, μόλις στο 4′. Διπλασίασαν τα τέρματά τους με πέναλτι του Κορομηλά στο 21′, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Ο Άρης Αιτωλικού μείωσε πριν το ημίχρονο με τον Ξύστρα, στο 40′. Ωστόσο, η ομάδα του Αιτωλικού έμεινε με δέκα παίκτες πριν το τελευταίο σφύριγμα, λόγω αποβολής.

Στην επανάληψη ξανά ο Ξύστρας στο 54′ σκόραρε, κάνοντας το 2-2. Ο Κούστας τρία λεπτά αργότερα ήταν αυτός που έδωσε με κοντινό πλασέ ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε με πανέμορφο γκολ από απόσταση ο Σταματελόπουλος.