ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ιδανικό ξεκίνημα οι γυναίκες του Παναιτωλικού: Νίκη και αποθέωση από τον κόσμο (φωτο-video)

Ιδανικό ξεκίνημα από όλες τις απόψεις στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής για τις γυναίκες του Παναιτωλικού! Όχι μόνο γιατί νίκησαν με 2-0 τον Ατρόμητο Ζαρουχλέικων μα και γιατί κατάφεραν να φέρουν τον κόσμο στο γήπεδο.

Παρουσία περίπου 400 φίλων του Παναιτωλικού στο Emileon τα κορίτσια του Θανάση Τεγούση πανηγύρισαν το τρίποντο, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και αποθεώθηκαν.

Σταυροπούλου και Σιαπλαούρα τα γκολ του Παναιτωλικού, που είχε ευκαιρίες για πολλά ακόμα. Εξαιρετικά δείγματα γραφής από τις Μπουϊτράγκο και Κιντέρο.

O Θανάσης Τεγούσης επέλεξε τις Μπουϊτράγκο, Γρομητσάρη, Τσίντζουρα, Παπαδημητρίου Φ., Κιντέρο, Σταυρόπουλου, Παπαδημητρίου Κ., Ντζάνη, Σιαπλαούρα και Φεγγούλη.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυναμικά και στο δεκάλεπτο είχε ήδη καταγράψει δύο καλές στιγμές, με αυτή της Ντζάνη στο 8’ να είναι σπουδαιότερη. Η ίδια βγήκε σε τετ α τετ με την αντίπαλη κίπερ να την προλαβαίνει στο 12’.

Στο 16’ οι φιλοξενούμενες είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους, με την Μπουϊτράγκο να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Ντζάνη και Σιαπλαούρα ήταν συνεχώς απειλητικές για την αντίπαλη εστία. Μέχρι την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Παναιτωλικός είχε την υπεροχή και άλλες δύο ακόμα καλές στιγμές. Στο 36’ η Ντζάνη βγήκε σε νέο τετ α τετ, με την αντίπαλη κίπερ να την ανατρέπει. Δεν καταλόγισε κάτι ο ρέφερι, με την αρχηγό του Παναιτωλικού να φθάνει ξανά κοντά στο γκολ.

Στο 38’ όμως το σκορ άνοιξε. Η Ιόλη Σταυρόπουλου «ζύγισε» το πόδι της από απόσταση και σούταρε, γράφοντας το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 43’ η Σιαπλαούρα με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0 από το ύψος της μικρής περιοχής. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός, διατηρώντας τα «ηνία» με κυκλοφορία και κατοχή μπάλας. Διπλή στιγμή στο 62’ είχαν Σιαπλαούρα και Ντζάνη.

Στο 65’ η Μπουϊτράγκο με τρομερή εκτίναξη και την βοήθεια του δοκαριού έσωσε το γκολ από εκτέλεση φάουλ ενώ και σε δεύτερο χρόνο επενέβη σε εξ επαφής προσπάθεια.

Ο ρυθμός από εκεί και πέρα έπεσε. Στο 67’ η Κωνσταντίνα Παπαδημητρίου έδωσε την θέση της στην Τζουμερκιώτη και η Αυγέρη αντικατέστησε την Γρομητσάρη. Στο 76’ φάουλ της Φεγγούλη έδιωξε σε κόρνερ η κίπερ του Ατρόμητου.

Οι φιλοξενούμενες έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 79’, με ψιλοκρεμαστό σουτ και την Μπουιτράγκο εκτός θέσης. Ο Παναιτωλικός απάντησε στο επόμενο λεπτό με τρομερή στιγμή της Σιαπλαούρα. Η Σιορίκη αντί της Τσίντζουρα στο γήπεδο αμέσως μετά. Σε ετοιμότητα η Μπουϊτράγκο σε αντεπίθεση της ομάδας της Πάτρας με την συμπλήρωση των 88’.

Στα τελευταία λεπτά ο Θανάσης Τεγούσης έριξε στο γήπεδο Αποστολάκη και Κολοβού αντί των Ντζάνη και Φεγγούλη.

Το 2-0 παρέμεινε τελικό σκορ, με τα κορίτσια να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο.

Παναιτωλικός (Τεγούσης): Μπουϊτράγκο, Γρομητσάρη (67’ Αυγέρη), Τσίντζουρα (81’ Σιορίκη), Παπαδημητρίου, Γκιντέρο, Σταυροπούλου, Παπαδημητρίου (67’ Τζουμερκιώτη), Ντζάνη (88’ Αποστολάκη), Παπαϊωάννου, Σιαπλαούρα, Φεγγούλη (88’ Κολοβού).

Κιντέρο. Αθλητικοτάτη και δυναμική η Λατίνα στόπερ. Είχε πολλές καίριες επεμβάσεις και δεν δίσταζε να βάλει τα πόδια της στην «φωτιά».

-Σκόρερ η Σιαπλαούρα, δραστήριες οι Παπαϊωάννου και Φεγγούλη. Είχε αρκετές ευκαιρίες η αρχηγός Ντζάνη, παρούσα όπου χρειάστηκε η κίπερ Μπουϊτράγκο.

-Ο κόσμος ανταποκρίθηκε. Οι εξέδρες του Emileon γέμισαν από κόσμο κάθε ηλικίας. Οι οργανωμένοι με τα συνθήματά τους «ζέσταναν» την ατμόσφαιρα και τα κορίτσια σίγουρα το χάρηκαν.

-Χρειάστηκε πιο καθαρό μυαλό στα τελειώματα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός είχε πολλές ευκαιρίες για το γκολ, πετυχαίνοντας το τελικώς μετά την μισή ώρα αγώνα.

Καραγιάννης με βοηθούς Βασιλάκη και Τσιώρη (άπαντες της ΕΠΣ Άρτας). Ορισμένα σφυρίγματα ξεσήκωσαν διαμαρτυρίες αλλά σε γενικές γραμμές είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Η Σταυρόπουλου. Δεν είναι ότι έλυσε το «Γόρδιο Δεσμό» με το πανέμορφο γκολ που σημείωσε. Έδειξε μέσα στο γήπεδο με τις ενέργειές της ότι διαθέτει μεγάλη ποιότητα.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Η ομάδα του Θανάση Τεγουση ξεκίνησε ιδανικά. Έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, σκόραρε δύο φορές στο πρώτο μέρος και πήρε μια σημαντική, πρώτη νίκη. Ο κόσμος στήριξε στην πρεμιέρα και πρέπει να το κάνει και στην συνέχεια. Στον στόχο της ανόδου δεν περισσεύει κανείς.