Ισόπαλος 2-2 στο τεστ με τον Βόλο ο Παναιτωλικός (φωτο-video)

Ισόπαλος αναδείχθηκε στο τέταρτο φιλικό του τεστ προετοιμασίας ο Παναιτωλικός, με σκορ 2-2, απέναντι στον Βόλο, στο Αγρίνιο.

Ο Τίτορμος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος δεχόμενος δύο γκολ πριν το 20′ και παρουσιάζοντας ζητήματα στο χώρο του κέντρου. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ωστόσο γύρισε φουριόζος στο γήπεδο και σημείωσε δύο γρήγορα γκολ με Μαϊντέβατς και Πέρεθ.

Ειδικά ο Αργεντινός πραγματοποίησε εξαιρετικό ματς. Ο Πετράκης είχε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες, δεν δίστασε να δώσει χρόνο σε όλα τα παιδιά -και τα νέα- και σίγουρα έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα. Επόμενο φιλικό τεστ το Σάββατο απέναντι στον Ατρόμητο.

Ο Πετράκης επίλεξε στο αρχικό σχήμα τους Στεργιάκη, Παντελάκη, Σιέλη, Στάγιτς, Μπακάκη, Λιάβα, Πέρεθ, Μπουζούκη, Μπελεβώνη, Λομόνακο και Μαϊντέβατς. 3-5-2 ο σχηματισμός, με τον Λιάβα να καλύπτει αναγκαστικά την θέση του αριστερού μπακ.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Βόλος πάτησε πρώτος περιοχή με αξιώσεις, με τον Στάγιτς να κόβει σε κόρνερ σέντρα του Μύγα στο 3′. Από την εκτέλεση με γυριστή κεφαλιά ο Κορρέα έκανε το 0-1, σε μία φάση που η άμυνα του Παναιτωλικού «πιάστηκε» στον ύπνο. Στο 4′ ένα γύρισμα του Μπουζούκη, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Λιάβα, προς τον Μαϊντέβατς κόπηκε από την άμυνα του Βόλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει πιο δυνατά, κάτι που αποτυπωνόταν και στην ένταση των μαρκαρισμάτων τους. Ο Παναιτωλικός από την άλλη προσπαθούσε να κυκλοφορήσει μπάλα. Στο 10′ έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Λιάβα έβγαλε τον Λομόνακο σε θέση βολής, με τον Τριανταφύλλου να τον κόβει πριν σουτάρει, σε κόρνερ.

Στο 15′ ο Λομόνακο ξανά έκανε μία μαγική προσποίηση σε πάσα του Στάγιτς. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπουζούκη, ο οποίος όμως παρότι είχε επιλογές, έκανε κακή πάσα προς τον Μαϊντέβατς. Νέο κόρνερ για τον Βόλο στο 16′. Η μπάλα απομακρύνθηκε σε πρώτο χρόνο, ωστόσο έπειτα από συνδυασμό των Βολιωτών, ο Γκαρσία πρόλαβε τον Παντελάκη και έκανε από το κοντά το 0-2.

Το πρεσάρισμα του Βόλου δημιουργούσε προβλήματα στην ομάδα του Πετράκη, έχοντας την υπεροχή. Η δυσκολία στο χώρο του κέντρου εμφανέστατη, τα λάθη αρκετά.

Στο 26′ ο Λομόνακο πήρε κεφαλιά από κόρνερ που απέφερε ένα ακόμα. Η άμυνα του Βόλου «καθάρισε» την δεύτερη εκτέλεση. Στο 29′ Μπελεβώνης και Πέρεθ μαχητικά έκλεψαν και έβγαλαν αντεπίθεση, με τον Μπουζούκη να δέχεται σκληρό μαρκάρισμα και να κερδίζει φάουλ κοντά στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιάβας, σουτάροντας πάνω από τα δοκάρια του Σιαμπάνη.

Ο Πετράκης αντικατέστησε τον Μπουζούκη, που χτύπησε στα πλευρά, με τον Νικολάου. Στο 34′ ο Παναιτωλικός αναπτύχθηκε εξαιρετικά. Ο Πέρεθ έβγαλε σε εξαιρετική θέση τον Μαϊντέβατς, που «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι προς τον Λομόνακο, με την άμυνα του Βόλου να κόβει.

Οι Βολιώτες εξακολουθούσαν να έχουν πιο συμπαγή και φρέσκια εικόνα στο γήπεδο. Από την άλλη ο Παναιτωλικός είχε εξάρσεις, αλλά εμφανή δυσκολία να δημιουργήσει, με τον Μαϊντέβατς να γυρνάει πολλές φορές και πίσω από την σέντρα για να πάρει μπάλες.

Ένα φάουλ στο 42′ για τον Παναιτωλικό με τον Λιάβα δεν καταλογίστηκε ως φάση, καθώς ο Σιέλης ήταν οφσάιντ. Πολύ καλή στιγμή για τους Αγρινιώτες καταγράφηκε στο 43′ με τεχνικό σουτ του Μπελεβώνη να περνάει λίγο άουτ.

Στις καθυστερήσεις κόρνερ για τον Παναιτωλικό, με την κεφαλιά του Σιέλη να ανακόπτεται σε νέο κόρνερ, που δεν απέφερε κάτι. 0-2 ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη στιγμή στην επανάληψη για τον Βόλο, με σουτ του Ασεχνούν να περνάει άουτ. Στο 49′ ο Παναιτωλικός μείωσε από κόρνερ. Ο Μαϊντέβατς ήταν αυτός που το κέρδισε, αυτός που από την εκτέλεση έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2.

Στιγμές αργότερα ο Λομόνακο έκανε ωραία προσπάθεια, σουτάροντας άουτ. Ο Παναιτωλικός με το πόδι στο γκάζι στο 53′ ισοφάρισε. Ο Μπελεβώνης ελίχθηκε όμορφα στα αριστερά, έστρωσε στον Πέρεθ και αυτός με ήρεμο τελείωμα έκανε το 2-2.

Στο 57′ ο Πετράκης προχώρησε στις πρώτες αλλαγές. Μαϊντέβατς, Μπακάκης, Παντελάκης έξω, Ντίαζ, Μαυρίας, Μάνος στο γήπεδο. Εξαιρετικό σουτ του Σιέλη έδιωξε με μεγάλη δυσκολία ο κίπερ του Βόλου. Κόρνερ εν συνεχεία για τον Παναιτωλικό δεν απέφερε κάτι.

Ο ρυθμός από εκεί και πέρα άρχισε να πέφτει με τον Βόλο να καταγράφει μία αξιοσημείωτη στιγμή στο 69′. Σε ετοιμότητα ο Στεργιάκης. Στο 72′ Παπαζώης, Κοντούρης, Αναστασοπούλος, Γαλιάτσος, Κακιώνης αντί των Στεργιάκη, Μπελεβώνη, Στάγιτς, Σιέλη, Λομόνακο με τον Πετράκη να δίνει χρόνο στα νέα παιδιά.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 80′ πέρασε και τον Ράδο αντί του κορυφαίου Πέρεθ που καταχειροκροτήθηκε. Σταθερή επέμβαση του Παπαζώη σε προσπάθεια του Νταϊλάνι στο 81′. Οι μικροί μέσα στο γήπεδο κυκλοφορούσαν ορθολογικά μπάλα και χειροκροτήθηκαν από την εξέδρα. Στο 85′ ο Λιάβας αντικαταστάθηκε από τον 17χρονο Χότζα. Ένα φάουλ για τον Παναιτωλικό στο 87′ από τον Νικολάου πέρασε χωρίς να βρεθεί αποδέκτης στην περιοχή. Συρτό σουτ του Γκλάβτσιτς στο 89′ δεν προβλημάτισε τον Παπαζώη.

Στις καθυστερήσεις ο Κακιώνης κέρδισε ένα κόρνερ, που δεν εκτέλεσε καλά ο Νικολάου. Το 2-2 τελικό σκορ.

Στην πρώτη φάση του αγώνα ο Παναιτωλικός δέχθηκε γκολ από στατική φάση, με την άμυνά του να μην αντιδρά σωστά. Παρότι δημιούργησε δύο φορές προϋποθέσεις, δεν κατάφερε να γράψει τελική και στο 18′, με την άμυνα ξανά να αδρανεί έγινε το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος ήταν ανώτεροι και η ανασταλτική λειτουργία προβλημάτισε, ασχέτως των πολλών απουσιών (Μλάντεν, Τσελίκοβιτς, Τορεχόν, Πάλμα).

Στις αρχές της επανάληψης ο Τίτορμος μείωσε με σκόρερ τον Μαϊντέβατς. Απώλεσε καλή στιγμή με τον Λομόνακο και ισοφάρισε άμεσα με το όμορφο γκολ του Πέρεθ. Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση και έδειξε ωραία στοιχεία. Από το 60′ έγιναν αρκετές αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε και οι εκατέρωθεν καλές στιγμές ήταν λιγοστές.

Θετικές παρουσίες είχαν οι Στάγιτς, Λιάβας, Σιέλης και Μαϊντέβατς. Ασίστ ο Μπελεβώνης, κορυφαίος ο Πέρεθ. Καταγράφεται το εξαιρετικά σκληρό παιχνίδι του Βόλου, με μαρκαρίσματα που δεν συνάδουν σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.