fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Με τέτοια εικόνα είναι καταδικασμένος…

Ο Παναιτωλικός είχε τη δεύτερη σερί ευκαιρία του να αποσπαστεί από τον ουραγό Πανιώνιο. Αντί αυτού πήγε… «εκδρομή» στο ΟΑΚΑ και γνώρισε ήττα (3-1) με «κατεβασμένα» χέρια από τον Παναθηναϊκό.

Με το κλασσικό του 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Μάκης Χάβος. Αλλαγές στο αρχικό σχήμα φυσικά υπήρχαν, λόγω των απόντων. Ο Ζεσούς στα γκολπόστ, Κέβιν-Μαλής-Σιέστεντ και Τσιγγάρας οι της άμυνας. Ντάλσιο και Ταχάρ στο κέντρο. Ο Άλβαρεζ «δεκάρι» μπροστά τους. Φάρλει και Μουνιέ στα δύο άκρα και ο Ντάουντα στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλά, πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο και δείχνοντας διάθεση να «κυνηγήσει» το παιχνίδι. Μόνο αυτό και μέχρι εκεί. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και απείλησε αρχικά στο 13′ με τον Ζαχίντ. Σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 17′ απέκρουσε ο Ζεσούς. Στο 22′ η άμυνα του Παναιτωλικού πιάστηκε στον… ύπνο με το πλάγιο που εκτελέστηκε από τα δεξιά να καταλήγει στον Βαγιαννίδη που σκόραρε για το 1-0. Ο Ζεσούς έκανε ότι μπορούσε για να απομακρύνει, ωστόσο, η αντίδραση του Σιέστεντ δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.

Ο ρυθμός από εκεί και πέρα έπεσε, με τον Παναθηναϊκό κάθε φορά που έβαζε τη μπάλα στην περιοχή του Παναιτωλικού με στημένη φάση να απειλεί. Καλές ευκαιρίες σημείωσαν οι Δώνης και Χατζηθεοδωρίδης στο 32′ και το 36′ αντίστοιχα.

Στο 38′ ο Παναιτωλικός απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με τον Μουνιέ στο 38′. Λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού έβγαλε τον Γάλλο σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο ο Διούδης τον νίκησε κατά κράτος στο τετ-α-τετ. Σουτ του Ταχάρ στη συνέχεια της φάσης απομακρύνθηκε.

Ο Παναθηναϊκός «τιμώρησε» πρακτικά την αστοχία του Παναιτωλικού στην επόμενη φάση, με τον Ζαχίντ να… κάνει βόλτα ανενόχλητος μέσα στην περιοχή του Ζεσούς και να σκοράρει με άνεση για το 2-0, στο 39′. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι τελείωσε και τυπικά. Ο Ντάλσιο έχασε τη μπάλα, Σιέστεντ και Μαλής δεν μπόρεσαν να κόψουν τον Χατζηγιοβάννη, με τον αρχηγό του Παναιτωλικού να κάνει πέναλτι. Το 3-0 «έγραψε» με εύστοχη εκτέλεση ο Μακέντα, στο 48′.

Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» κατέβασαν «ταχύτητα», με το παιχνίδι να έχει κριθεί. Ο Χάβος έριξε στο γήπεδο ότι είχε διαθέσιμο, αποσύροντας Μουνιέ, Άλβαρεζ και Φάρλει (που ήταν στο όριο των κίτρινων καρτών). Μιμίτο, Φυτόπουλος και Ντουάρτε δεν άλλαξαν κάτι ουσιαστικό στην εικόνα του Παναιτωλικού.

Ο Αμπιόλα Ντάουντα μείωσε το σκορ σε 3-1 με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, πετυχαίνοντας απλώς το… γκολ της τιμής για τα «καναρίνια».

Ο Παναιτωλικός σήμερα δεν έκανε τίποτα σωστά. Η εμφάνισή του στο ΟΑΚΑ ήταν κάτι μεταξύ… εκδρομής και αγγαρείας. Ο μόνος που έδωσε ένα… στίγμα προσπάθειας ήταν ο Ντάλσιο, από τα πόδια του οποίου ωστόσο ξεκινά και η φάση του πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Όταν γίνεται αναφορά στην επίδοση του τερματοφύλακα, συνήθως η υπόλοιπη ομάδα τα έχει κάνει όλα λάθος. Ο Ζεσούς είχε σταθερή παρουσία, γλιτώνοντας σε αρκετές περιπτώσεις τον Παναιτωλικό από ένα «βαρύτερο» σκορ.

Τέσσερα γκολ σε έξι παιχνίδια λέει το «κοντέρ» για τον Αμπιόλα Ντάουντα.

Σε πολύ κακή μέρα οι Φάρλει, Άλβαρεζ. Κάκιστη απόδοση και «μοιραίος», λόγω της ευκαιρίας που έχασε στο 38′ ο Μουνιέ. Ο Γάλλος δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

«Τρικυμία» η άμυνα του Παναιτωλικού. Σοβαρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν τα στόπερ, δυσκολεύτηκε πολύ ο Τσιγγάρας στα δεξιά. Ειδικά Μαλής και Σιέστεντ είχαν πολλά λάθη και κακά μαρκαρίσματα

Άψυχος, άνευρος, δίχως μαχητικότητα. Ένας Παναιτωλικός που δεν έχει καμία ελπίδα παραμονής αν επιδείξει τέτοια εικόνα στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Ο κ. Κομίνης είχε ένα «ήσυχο» απόγευμα, δίχως τη δύσκολη φάση. Σωστά υπέδειξε παράβαση πέναλτι στον Μαλή, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Σωστός σε μεγάλο βαθμό ο πειθαρχικός έλεγχος. Δεν υπήρξε κάποια λάθος υπόδειξη από τους βοηθούς.

Δεν υπάρχει κανένας παίκτης που να αξίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου στη σημερινή αναμέτρηση. Μόνο ομάδα δε θύμιζε αυτός ο Παναιτωλικός. Με τέτοιες εμφανίσεις δεν είναι δυνατόν να θεωρεί κανείς ότι μπορεί να σωθεί η κατηγορία.

Είχε μία ακόμη ευκαιρία να πάει στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο με το απόλυτο βαθμολογικό πλεονέκτημα. Δεν την αξιοποίησε και ίσα ίσα προβλημάτισε. Ο Παναιτωλικός πήγε τελικά… «εκδρομή» στο ΟΑΚΑ, κάνοντας μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις. Το τελικό 3-1 ίσως να είναι και τιμητικό για το σύνολο του Χάβου.