ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Παλικαρίσιος Παναιτωλικός στο Φάληρο! (φωτο)

Παλικαρίσιος ο Παναιτωλικός του Πετράκη, σπουδαίος βαθμός στο Φάληρο, ο πρώτος της ιστορίας του σε εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό.

Έχοντας καλή παρουσία ανασταλτικά ο Παναιτωλικός μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με το 0-0. Την ίδια εικόνα είχε και στην επανάληψη. Άψογος αμυντικά ο Τίτορμος, μπόρεσε να βάλει πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Τελικώς, πήρε έναν σπουδαίο βαθμό στο «Καραϊσκάκη» και συνεχίζει…

Ο Τσάβες κάτω από τα δοκάρια. Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας στο κέντρο της άμυνας, Τορεχόν και Μαυρίας οι μπακ. Πέρες και Μπελεβώνης στο χώρο του κέντρου. Μπουζούκης, Σέρχιο Ντίαζ και Λομόνακο στην επίθεση. 3-4-3 ο σχηματισμός.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να πιέζει εξ αρχής. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ στο 7′ χωρίς να απειλήσουν. Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτη φορά στο 10′ με τον Μαυρία να σουτάρει από διαγώνια θέση άουτ, μετά από «άνοιγμα» του Λομόνακο.

Μέχρι την συμπλήρωση των 20′ η μεγάλη φάση στο ματς δεν υπήρχε, με τον Παναιτωλικό να εξασφαλίζει καλά τα μετόπισθεν. Τότε απείλησε ο Ολυμπιακός με ένα σουτ του Έσε, συρτό, που ο Βέλντε πέφτοντας δεν μπόρεσε να αλλάξει πορεία στην μπάλα, ώστε να πάει προς την εστία.

Στο 22′ μία σέντρα του Ροντινέι από τα αριστερά της άμυνας πέρασε χωρίς να απειληθεί η εστία του Τσάβες, με τον Σιέλη να απομακρύνει. Ένα κόρνερ στο 23′ κατέληξε σε σουτ του Έσε που βρήκε σε ετοιμότητα τον κίπερ του Παναιτωλικού.

Ο Ολυμπιακός είχε περιορίσει τους Αγρινιώτες στο μισό τους, προσπαθώντας να ασκήσει πίεση, ωστόσο η άμυνα ήταν αρκετά συμπαγής, με τις γραμμές κοντά. Αυτό ήταν το μοτίβο του ματς μέχρι και τη μισή ώρα αγώνα. Στο 31′ ο Βέλντε βγήκε στην πλάτη του Μαυρία, με τον μπακ του Παναιτωλικού να του κάνει φάουλ σε επικίνδυνη θέση. Η εκτέλεση δεν απέφερε κάτι για τους γηπεδούχους.

Ο Παναιτωλικός μπορεί να στεκόταν καλά ανασταλτικά όμως από την μέση και μπροστά, σε όσες περιπτώσεις βρισκόταν με μπάλα σε κατοχή του δεν είχε καλές επιλογές. Ο Ντίαζ σούταρε απελπιστικά άουτ στο 37′. Στο 39′ ο Στάμενιτς επιχείρησε σουτ, που έκοψε… ο Ελ Κααμπί.

Ο Τίτορμος έκανε την μεγάλη του στιγμή στο 40′. Ο Μπουζούκης έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Μαυρία που σούταρε από πλάγια, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη. Κεφαλιά του Τσικίνιο στο επόμενο λεπτό δεν προβλημάτισε τον Τσάβες.

Νέα πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 43′. Ο Μπελεβώνης έδωσε στον Τορεχόν που σέντραρε από τα αριστερά. Ο Μπουζούκης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Σουτ του Βέλντε από το ύψος του πέναλτι μπλόκαρε ξανά ο Τσάβες.

Ένα κόρνερ στις καθυστερήσεις για τον Ολυμπιακό, δίχως αποτέλεσμα, στο μηδέν το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Στο 47′ ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Ελ Κααμπί. Ο Έσε έκανε σκαστή μπαλιά, με τον Μαροκινό να πλασάρει από κοντά άστοχα.

Κόρνερ στο 50′ για τον Ολυμπιακό δεν έφερε κίνδυνο. Ο Τσάβες έβγαλε τον Μαυρία στο ανοικτό γήπεδο, με τον Ντίαζ να καθυστερεί την σέντρα προς τον Λομόνακο που ήταν αφύλακτος. Πίεση ασκούσε ο γηπεδούχος, με τον Παναιτωλικό οργανωμένο να απομακρύνει μπάλες. Το σύνολο του Μεντιλίμπαρ μπήκε με μεγαλύτερη ένταση, όπως ήταν αναμενόμενο.

Κεφαλιά του Ελ Κααμπί στο 54′ πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός επιχειρούσε συνεχώς πλαγιοκοπήσεις και σέντρες, επιχειρώντας να δημιουργήσει ανισορροπίες. Από μία τέτοια σέντρα προς την περιοχή ο Μλάντεν υπέπεσε σε λάθος κεφαλιά, στρώνοντας μπάλα στον Ελ Κααμπί. Ο Τσάβες βγήκε, ο Μαροκινός πλάσαρε αλλά ο Μλάντεν διόρθωσε το λάθος του, κόβοντας προ της γραμμής.

Απελπιστικά άουτ σουτ του Ροντενέι στο 59′, με τον Ολυμπιακό με την συμπλήρωση ώρα αγώνα να προχωρά σε τετραπλή αλλαγή. Σε αλλαγή προχώρησε και ο Πετράκης, περνώντας τον Ρόα αντί του Ντίαζ.

Οι γηπεδούχοι με πιο επιθετικό σχηματισμό αύξησαν κατακόρυφα την πίεσή τους. Στο 66′ κεφαλιά του Μαρτίνς, με τον Τσάβες να πραγματοποιεί έξοδο, πέρασε ψηλά άουτ. Ίδια τύχη είχε και νέα του προσπάθεια στο 68′.

Ο Πετράκης ένα λεπτό αργότερα πέρασε αναγκαστικά στο γήπεδο τον Μιγκέλ Λουίς αντί του Μπελεβώνη. Με τα λεπτά να περνούν ο Ολυμπιακός ανέβαινε όλο και ψηλότερα. Κάπως έτσι, στο 73′ ο Ροντινέι απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Τσάβες να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 76′ ο τεχνικός του Παναιτωλικού έκανε τριπλή αλλαγή. Ο Στάγιτς αντικατέστησε τον Μαυρία, με τον Λιάβα να πηγαίνει στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Μαϊντέβατς αντί του Λομόνακο και ο Λαχούντ αντί του Μπουζούκη.

Κάπως έτσι συμπληρώσαμε 80′ με τον Ολυμπιακό να επιτίθεται κατά ριπάς και τον Παναιτωλικό να αμύνεται αποτελεσματικά, αναμένοντας τον όποιο χώρο για αντεπίθεση. Σέντρα του Ολιβέιρα στο 84′ μπλόκαρε ο Τσάβες. Άουτ κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ στιγμές αργότερα.

Σουτ του Ρόα στο 85′ πέρασε αρκετά άουτ. Μεγάλη στιγμή απώλεσαν οι γηπεδούχοι με τον Ολιβέιρα στο 86′, με την προσπάθειά του με το δεξί να είναι άστοχη. Ο Ολυμπιακός ήταν όλος μπροστά, ψάχνοντας το γκολ. Όλος ο Παναιτωλικός ένα σώμα πέριξ και εντός της περιοχής του Τσάβες.

Το ματς μπήκε στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων. Στο 92′ επικίνδυνη κεφαλιά του Ελ Κααμπί πήγε εκτός. Ίδια τύχη είχε και σουτ του Ζέλσον στο επόμενο λεπτό. Άστοχος και ο Ντόι στο 98′. Ο Βεργέτης κράτησε παραπάνω λεπτά καθυστερήσεων ένεκα του τραυματισμού του Μαϊντέβατς στις αρχές, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε.

0-0 το τελικό σκορ, πρώτος βαθμός στο Φάληρο για τον Παναιτωλικό, με την ομάδα να βγάζει ψυχή.

-Στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός. Δεν έκανε την μεγάλη φάση ο Ολυμπιακός, η ανασταλτική λειτουργία λειτούργησε ικανοποιητικά.

-Η νοοτροπία και η προσήλωση του Παναιτωλικού ήταν υποδειγματική. Το αμυντικό πλάνο του Πετράκη εφαρμόστηκε.

-Ο Φακούντο Πέρες για ένα ακόμα παιχνίδι ανήκει στους διακριθέντες. Ανταποκρίθηκε στα καθήκοντά του εξαιρετικά, έτρεξε πολύ, βοήθησε στην άμυνα.

-Θετικά στοιχεία ο Λουίς. Μλάντεν, Σιέλης έδωσαν μεγάλες μάχες. Ηγετικός ο Ρουμάνος στο κέντρο της άμυνας.

-Εύσημα στον Πετράκη για την διαχείριση του ματς. Πόσες ομάδες θα περάσουν από αυτή την έδρα;

-Σε περιπτώσεις που ο Παναιτωλικός βγήκε σε ανοικτό γήπεδο στερήθηκε καλών επιλογών.

Ο Λιάβας. Είτε στόπερ, είτε μπακ, υπήρξε εξαιρετικός στο γήπεδο. Ο αρχηγός του Παναιτωλικού έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Βεργέτης. Δεν είχε την πολύ δύσκολη φάση στο πρώτο μέρος. Τα «σπόρια» ήταν Ολυμπιακός αλλά γενικά δεν είχε κακά σφυρίγματα. Κιτρίνισε τον Μαυρία στο 31′. Στο δεύτερο μέρος δεν κιτρίνισε τον Ζέλσον όταν έριξε στο έδαφος τον Τορεχόν στο 59′. Ομοίως τον Ντόι στις καθυστερήσεις. Γενικά είχε καλή διαιτησία.

Αντικειμενικά δύσκολη η αποστολή του Παναιτωλικού. Στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε καλά, δεν δέχθηκε την πολύ μεγάλη φάση, απείλησε δύο φορές με τον Μαυρία.

Το πλάνο λειτούργησε ιδανικά για το σύνολο του Πετράκη και στο δεύτερο μέρος. Ανασταλτικά ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά, κρατώντας το μηδέν. Ψυχή, μυαλό, ένας μεγάλος βαθμός.

View Comments

• ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΚΑΜΑΡΑ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ!.........................

• ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΑΡΑ μου...πολλα κιλα καρυδια σημερα...δεν μασησαν πουθενα...ιστορικη ισοπαλια...οπωσδηποτε νικη με αστερα κ παμε για αλλα μετα.

• Συγχαρητήρια στην ομάδα μας πολύ καλός ανασταλτικα ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ λίγο στο δέκα και στο εννιά έχει θέμα αλλά πιστεύω ότι θα ανέβουν Λαχουντ και Ροα και δεν θα έχουμε πρόβλημα.

• Τρέλανε τους πάλι όλους Παναιτωλικε μου και φέτος!!!!!
    Και εμάς μαζί!!!!

• ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κρατήσαμε το μηδέν σε αυτό το γήπεδο! Τεράστιο μπράβο για τη προσπάθεια των παικτών και για το διάβασμα - στήσιμο από το κόουτς! Μεσοαμυντικά άριστα σήμερα! Δεν θέλω να ξεχωρίσω κανέναν!

• Συγχαρητήρια στην ομάδα η οποία έδειξε μαχητικότητα. Ανακτησαμε έναν από τους τρείς βαθμούς που χάσαμε στο Αγρίνιο με την Λαμία.

• Σημαντικός βαθμός (πρώτος στην έδρα του ΟΣΦΠ) και ανεβασμένη ψυχολογία τα κέρδη. Καλό διάβασμα του αντιπάλου από το τεχνικό επιτελείο, με σωστή αμυντική λειτουργία και συνολικά ψυχωμένη εμφάνιση. Σταθερότητα και αποτελεσματικότητα το ζητούμενο στο δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί. Στηρίζουμε την ομάδα με δυναμική παρουσία στον προσεχή αγώνα.