Πετράκης: «Μπράβο στα παιδιά, θέλουμε πολλή δουλειά ακόμα»

Προσγειωμένος ο Γιάννης Πετράκης στην συνέντευξη τύπου μετά την ισοπαλία στο «Καραϊσκάκη», υπογράμμισε ότι η ομάδα θέλει ακόμα πολλή δουλειά.

Δεν αμέλησε βέβαια να δώσει εύσημα στους ποδοσφαιριστές του και να σχολιάσει ορθολογικά την εικόνα του αγώνα.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

«Πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς. Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει Ολυμπιακός. Σε τι αγωνιστική κατάσταση βρισκόταν. Με καλή αγωνιστική εικόνα, ψυχολογία, αποτελέσματα. Έκανε την δουλειά μας δύσκολη.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή αμυντική λειτουργία. Δεν δώσαμε στον αντίπαλο την ευκαιρία να δημιουργήσει. Είχαμε κάποιες στιγμές που φανήκαμε ότι μπορούμε να γίνουμε απειλητικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αλλάξαμε κάτι στην προσέγγισή μας. Μοιραία όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη μοιραία θα σε πάει πιο πίσω. Δεν ήμασταν δημιουργικοί, δεν γίναμε επικίνδυνοι. Ούτε όμως και ο Ολυμπιακός έγινε παρά μόνο 1-2 φάσεις. Έγινε μέσα από περιφερειακά σουτ και δεύτερες μπάλες. Θα μπορούσε να βάλει ένα γκολ αλλά εκεί είχαμε την τύχη, που σε τέτοια ματς την χρειάζεσαι.

Μπράβο στα παιδιά, βαθμό-βαθμό μαζεύουμε στο σακούλι. Μας βοηθάει ψυχολογικά, να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να βελτιωνόμαστε, αμυντικά, επιθετικά, σε νοοτροπία και κουλτούρα της ομάδας. Θέλουμε πολλή δουλειά ακόμα. Το παιχνίδι τελείωσε, το μυαλό μας είναι στο επόμενο παιχνίδι, εξίσου σημαντικό. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό στην Ευρώπη και σε όλες τις ελληνικές ομάδες».