ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Πισωγύρισμα ολκής ο Παναιτωλικός, συντριβή από τον Άρη στο Αγρίνιο (φωτο-video)

Ένας κακός Παναιτωλικός γνώρισε εντός έδρας ήττα-συντριβή από τον Άρη με 0-4, παρουσιάζοντας εικόνα διάλυσης στην επανάληψη.

Ο Παναιτωλικός έμεινε πίσω στο σκορ στο 19′ και παρότι ανέβασε την απόδοσή του στην πορεία, δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα του Χουτετσιώτη.

Στην επανάληψη, με εξαίρεση μία φάση με τον Φρεντ στις αρχές του ημιχρόνου, η εικόνα του Παναιτωλικού ήταν προβληματική. Μεγάλη δυσκολία στην δημιουργία, προβλήματα στο ανοιχτό γήπεδο και ο Άρης μπόρεσε μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες να κάνει το 0-2.

Στο 89′ ο Σενγκέλια είχε δοκάρι, με τον Άρη να τριπλασιάζει τα τέρματά του και στις καθυστερήσεις να κάνει το 0-4.

Η εικόνα πρέπει να προβληματίσει άπαντες. Η απόδοση ήταν τραγική, τα ζητήματα στον άξονα τεράστια και το εύρος του σκορ ανεπίτρεπτο.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε Καπίνο στο τέρμα. Μαλής, Μλάτεν και Μπρούνο Ντουάρτε στην άμυνα. Λιάβας και Τορεχόν ακραίοι φουλ-μπακ. Πέρεθ, Χατζηθεοδωρίδης και Φρεντ στο κέντρο, Καρέλης και Σενγκέλια στην κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο

Με δυναμικό πρέσινγκ μπήκε στο ματς ο Παναιτωλικός. Ένα λάθος του Καπίνο στο 4′ σε απομάκρυνση παραλίγο να δημιουργήσει επικίνδυνες προϋποθέσεις για τον Άρη ενώ στιγμές αργότερα ο Πέρεθ έκανε ωραίο σλάλομ αλλά καθυστέρησε να εκτελέσει ή να πασάρει. Πρώτη τελική στο 5′ με σουτ του Χατζηθεοδωρίδη να καταλήγει ψηλά, άουτ.

Στο 8′ ο Άρης κέρδισε κόρνερ, από σέντρα που έκοψε ο Μπρούνο Ντουάρτε. Η εκτέλεση, δεν απέφερε κάτι, με τον Καπίνο να κερδίζει επιθετικό φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, κερδίζοντας στατικές μπάλες στο χώρο του κέντρου. Στο 10′ σε φάση διαρκείας από μία τέτοια περίπτωση, η άμυνα των Αγρινιωτών έκανε πολλαπλά κοψίματα σε Παναγίδη και Ρόουζ, με τον Μπρούνο Ντουάρτε να είναι μέσα σε όλες τις φάσεις.

Ένα φάουλ για τον Παναιτωλικό στο 14′ δεν είχε αποτέλεσμα, με τον Χατζηθεοδωρίδη να επιχειρεί σουτ του ανακόπηκε. Πολύ μεγάλη στιγμή για τον Τίτορμο στο 16′. Ο Σενγκέλια βρήκε στα δεξιά τον Λιάβα, που γύρισε στο πέναλτι. Ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε «τσαφ», με τον Τορεχόν να σουτάρει από καλή θέση άουτ.

Στο 19′ ο Πέρεθ έκανε λάθος στο κέντρο. Ο Τζούρασεκ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με διαγώνιο σουτ, με την άμυνα να «ψάχνεται» έκανε το 0-1.

Ακολούθως ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ από απομάκρυνση του Ντουκουρέ, με την άμυνα του Άρη να απομακρύνει. Το γκολ φάνηκε να έχει αποσυντονίσει τα «καναρίνια», με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία. Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Άρη στο 23′. Ο Μενέντεζ είδε τον Καπίνο να διώχνει σουτ του, με τον Φετφατζίδη να μην σκοράρει από πλεονεκτική θέση σε δεύτερο χρόνο.

Στο 25′ ο Παναιτωλικός βγήκε στην αντεπίθεση με σέντρα του Σενγκέλια να κοντράρει και να δυσκολεύει τον Χουτετσιώτη. Ένα σουτ του Φρεντ στο 29′ πέρασε ψηλά άουτ, με την φάση να θεωρείται λανθασμένα μη γενόμενη για οφσάιντ -που δεν υπήρχε- στον Καρέλη. Ο Παναιτωλικός κατέγραψε νέα καλή στιγμή με τον Χατζηθεοδωρίδη να σουτάρει λίγο άουτ στο 31′. Κόρνερ κέρδισε ο ίδιος στο 32′, με την άμυνα του Άρη να διώχνει.

Στο 34′ φάουλ για τον Άρη στο χώρο του κέντρου, με τον Φετφατζίδη να κερδίζει νέο, κοντά στην γωνία του κόρνερ. Η άμυνα του Παναιτωλικού ανταποκρίθηκε απομακρύνοντας. Ο Άρης από εκεί και πέρα «πάγωσε» τον ρυθμό, με τον Τίτορμο να επιτίθεται «μονόχνοτα», επιχειρώντας κυρίως σέντρες που «καθάριζαν» εύκολα τα στόπερ του Άρη.

Προσπάθεια και πλασέ του Σενγκέλια στο 44′ δεν βρήκε στόχο. Στο 45′ ο Λιάβας βρήκε όμορφα τον Πέρεθ, με το σουτ του να μπλοκάρει σταθερά ο Χουτετσιώτης. Η μεγαλύτερη στιγμή του Παναιτωλικού ήρθε στις καθυστερήσεις. Φοβερή μπαλιά του Πέρεθ στον Σενγκέλια, με τον Ρόουζ να προλαβαίνει να κόψει σε κόρνερ το σουτ του Γεωργιανού από πολύ πλάγια.

Η εκτέλεση είχε αποδέκτη τον Μπρούνο Ντουάρτε, ωστόσο ουδείς μπήκε στην πορεία της μπάλας σε δεύτερο χρόνο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός γύρισε στο γήπεδο χωρίς αλλαγές. Κόρνερ στο 48′ για τον Τίτορμο, απομάκρυναν οι του Άρη. Επικίνδυνη σέντρα του Τορεχόν στο 50′ πέρασε και από Χατζηθεοδωρίδη και από Καρέλη.

Πίεση ψηλά και προσπάθεια για υψηλότερο ρυθμό από τον Παναιτωλικό, με τον Φρεντ να απειλεί με σουτ στο 53′, στην πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης. Ο Άρης προχωρούσε σε γρήγορες αλλαγές, θέλοντας να κάνει και διαχείριση ενόψει Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μπάλα για ένα χρονικό διάστημα προ της ώρας αγώνα, επιχειρώντας να βρουν χώρους, με κυκλοφορία. Σε φάση στο 60′ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε δύο περιπτώσεις με Λιάβα-Τορεχόν, με το VAR να λέει «παίζετε». Σε αυτό το σημείο ο Παναιτωλικός φάνηκε να «χάνεται» στο γήπεδο, με τις επιλογές να μην είναι αυτές που έπρεπε.

Βλέποντας τα παραπάνω ο Πετράκης σήκωσε Πέδρο και Χουάνπι. Αντικατέστησαν Καρέλη και Φρεντ. Στο 64′ από λάθος στο κέντρο ο Καπίνο έσωσε βέβαιο γκολ σε τετ-α-τετ με τον Σουλεϊμάνοφ. Μέχρι το 68′ το παιχνίδι πήγαινε σε… σβηστή διαχείριση του Άρη, με τον Παναιτωλικό να στερείται καθαρού μυαλού. Σουτ του Μενέντεζ στο 69′ πέρασε άουτ. Στο 70′ ο Μαυρίας αντικατέστησε τον Λιάβα και ο Ντίαζ τον Χατζηθεοδωρίδη.

Στο 72′ ο Μαλής έκοψε βέβαιο γκολ σε ενέργεια του Σαβέριο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ανοιχτό γήπεδο και να απειλούν. Νέα τεράστια επέμβαση του Καπίνο σε κεφαλιά του Ζαμόρα με την άμυνα με τον Ντουάρτε να διώχνει σε δεύτερο χρόνο. Ο Παναιτωλικός πελαγοδρομούσε. Στο 76′ ο Τσιγγάρας αντικατέστησε τον Πέρεθ.

Στο 77′ ο Άρης έκανε το 0-2. Οι Θεσσαλονικείς κυκλοφόρησαν μπάλα, ο Σουλεϊμάνοφ έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από παράλληλη και σκόραρε από κοντά.

Μέχρι το 88′ το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο: Ο Παναιτωλικός έπεφτε σε «τοίχο» δημιουργικά, ο Άρης έτρεχε στην κόντρα. Σε εκείνο το σημείο ο Πέδρο βγήκε στο ανοιχτό γήπεδο. Σέντραρε με το εξωτερικό, ο Σενγκέλια την στόπαρε και σούταρε, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε αυτός το έκανε στην εξέλιξη της φάσης ο Σαβέριο, με τεχνικό πλασέ, διαμορφώνοντας το 0-3. Τυπική διαδικασία οι καθυστερήσεις, με τον Άρη ωστόσο να κάνει… πάρτι στο 96′, σκοράροντας και τέταρτη φορά με τον Ζαμόρα.

Το προσεχές παιχνίδι με την Καλλιθέα όπως και αυτό με τον ΟΦΗ πλέον ανάγονται σε τελικούς. Το βαρύ σκορ είναι μία τεράστια «σφαλιάρα» για όλους. Ωστόσο, αν την δεδομένη χρονική στιγμή ο Παναιτωλικός πάρει πάλι την κατηφόρα επιστροφή δεν υπάρχει.

-Χατζηθεοδωρίδης. Τρεξίματα παντού στο γήπεδο, έδωσε πράγματα από τη μέση και μπροστά. Αρκετά καλός ο Τορεχόν, είχε πάλι φάση για να σκοράρει.

-Πολλά λάθη στο κέντρο στα πρώτα λεπτά. Από ένα τέτοιο του Πέρεθ προέκυψε το γκολ του Τζούρασεκ στο 0-1. Γενικότερα η εικόνα στον άξονα πρέπει να αξιολογηθεί, καθότι ελλείψει και Μπαλντασάρα οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες.

-Η κακή συνήθεια του Παναιτωλικού να μένει πίσω στο σκορ. Πέμπτη φορά στα τελευταία έξι ματς. Κι αν το προηγούμενο διάστημα έγιναν ανατροπές και επιστροφές, νομοτέλεια ότι αυτό δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια.

-Έπαιξε πολύ με σέντρες στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός από τα άκρα, δίχως ωστόσο να γεμίζει κατάλληλα την περιοχή του αντιπάλου με παίκτες. Στην επανάληψη, παρά την είσοδο των Πέδρο, Χουάνπι, το πρόβλημα στην δημιουργία έγινε μεγαλύτερο.

-Στα «ρηχά» ο Μαλής. Είχε πολλές λάθος επιλογές στις τροφοδοτήσεις που επιχείρησε σε συμπαίκτες του. Αρκετά επιπόλαιος στον άξονα και ο Φρεντ, «σκιά» του καλού εαυτού του ο Καρέλης. Πέρασαν απαρατήρητοι Χουάνπι, Ντίαζ.

-Η κατάρρευση του δευτέρου ημιχρόνου. Τι μπορεί να πρωτοσχολιάσει κανείς;

-Δεν βοήθησαν οι αλλαγές του Πετράκη, που ασφαλώς οφείλει να προβληματιστεί από την εικόνα της ομάδας. Φέρει ευθύνη για αυτό που παρουσίασε ο Παναιτωλικός σήμερα στο γήπεδο.

Ο Σεγνκέλια. Σε όλο το ματς ο καλύτερος του Παναιτωλικού, με φάσεις για γκολ και αρκετή δημιουργία. Ωστόσο η δική του καλή εμφάνιση δεν συνοδεύτηκε από τους αντίστοιχους… παραστάτες.

Τσιμεντερίδης. Κιτρίνισε στην πρώτη φάση για φάουλ τον Μπρούνο Ντουάρτε, μόλις στο 6′. Γενικότερα οι βοηθοί του έχασαν φάσεις -όπως το οφσάιντ του Καρέλη που καταλογίστηκε στο 28′. Σωστά δεν καταλόγισε πέναλτι σε δύο περιπτώσεις που ζήτησαν παράβαση στο δεύτερο μέρος οι του Άρη.

Ο Παναιτωλικός έμεινε πίσω στο σκορ από ένα δικό του λάθος που επέτρεψε στον Άρη να δημιουργήσει. Από το 20′ και μετά, αφού πρώτα ο Άρης έχασε διπλή στιγμή για το γκολ, ανέβηκε και σε ορισμένες περιπτώσεις έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με κύριους εκφραστές τους Σενγκέλια, Χατζηθεοδωρίδη.

Με διάθεση να πρεσάρει ψηλά γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Έκανε μία καλή στιγμή με τον Φρεντ, ωστόσο γρήγορα ο Άρης ισορρόπησε και είχε μεγάλη στιγμή με τον Σουλεϊμάνοφ. Βρίσκοντας χώρους στο ανοικτό γήπεδο, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με Μαλή και Καπίνο να κρατούν τον Παναιτωλικό στον αγώνα. Ωστόσο το 0-2 ήρθε στο 77′, με τον Άρη να έχει καλύτερη εικόνα συνολικά στην επανάληψη. Ο Σενγκέλια στο 89′ έκανε δοκάρι, για να διαμορφώσει ο Σαβέριο το 0-3 στην εξέλιξη της φάσης. Το «βαρύ» 0-4 «σφραγίστηκε» στις καθυστερήσεις. Πλέον «ηχούν» δυνατές «καμπάνες», με την «σφαλιάρα» αυτή να προσγειώνει απότομα τον Παναιτωλικό. Ζητούμενο η αντίδραση, άμεσα.