ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Super League 2: Οι Αγρινιώτες της ΑΕΛ «καθάρισαν» τον Ηρακλή (video)

Super League 2: Με δύο γκολ του Μωραΐτη και ένα του Πασά, η ΑΕΛ θριάμβευσε στο ντέρμπι με τον Ηρακλή με 3-0, και «στρογγυλοκάθισε» στην κορυφή.

Μόλις στο 4′, Τριμμάτης και Μούργος συνεργάστηκαν εξαιρετικά από την δεξιά πλευρά. Ο τελευταίος έκανε την σέντρα στην «καρδιά» της περιοχής και ο Μωραΐτης άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Παπαγεωργίου.

Ό,τι δεν κατάφερε να πετύχει αυτός, το πέτυχε ο Μωραΐτης λίγα λεπτά αργότερα. Μερικά μέτρα έξω από την περιοχή επιχείρησε ένα ασύλληπτο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Θανάσης Στάικος, προχώρησε σε αλλαγές, με στόχο να κάνει πιο επιθετικογενές το σχήμα του Ηρακλή.

Η κατοχή της μπάλας πέρασε στους φιλοξενούμενους, ωστόσο η άμυνα της ΑΕΛ ήταν σταθερή.

Ο «Γηραιός», απείλησε την άμυνα των γηπεδούχων μόνο για μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 53′ η μπάλα στρώθηκε στον Τσιριγώτη αλλά εκείνος σημάδεψε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Η νίκη «κλείδωσε» οριστικά στο 80′ για τους γηπεδούχους. Ο Πασάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και εκτέλεσε από κοντά τον Γιαννίκογλου, διαμορφώνοντας το 3-0.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΛ στο 4/4, η οποία… καλπάζει προς την κορυφή. Από την άλλη, ο Ηρακλής συνεχίζει να αγνοεί την νίκη, χάνοντας από νωρίς έδαφος για την επιστροφή στη Super League.