ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

3-0 τον Τηλυκράτη ο Παναιτωλικός με επιστροφή Νταγκό (φωτό)

Ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε 3-0 του Τηλυκράτη στο φιλικό που διεξήχθη στο Emileon το απόγευμα της Τετάρτης.

Οι Αγρινιώτες είχαν καλή εικόνα στο πρώτο μέρος ενώ στην επανάληψη «έκατσαν», μέχρι την είσοδο του Νταγκό, ο οποίος μάλιστα σκόραρε. Ο «ανεβασμένος» Βαρόνε ξεχώρισε, δραστήριος στο πρώτο μέρος ο Ντουάρτε. Δύο δοκάρια οι Ξενιτίδης και Χατζηθεοδωρίδης με την έλλειψη ποιοτικού δεκαριού να είναι για μια ακόμη φορά εμφανής.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Παναιτωλικό ο κόουτς Αναστασίου, χρησιμοποιώντας πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές. Στεργιάκης κάτω από τα γκολπόστ, Αποστολάκης, Λαζαρίδης, Μπακαδήμας, Αναστασόπουλος οι τέσσερις της άμυνας. Στα χαφ έλαβαν θέση οι Βαρόνε και Τσιγγάρας, με τον Ξενιτίδη μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Στα «φτερά» οι Μπελεβώνης και Ντουάρτε, μοναδικός προωθημένος ο Μόρσεϊ.

Παρδαλός, Σκιαδάς και Σοροβός, οι τρεις νεαροί του Παναιτωλικού που ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα του Τηλυκράτη (όπου αγωνίζονται ως δανεικοί).

Το πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Παναιτωλικό. Ωραίο φάουλ του Ντουάρτε στο 7′, δεν πρόλαβε να σκοράρει Λαζαρίδης από πλεονεκτική θέση. Πάλι από ωραίο φάουλ του Πορτογάλου στο 23′, ο Λαζαρίδης πρόλαβε την έξοδο του αντιπάλου τερματοφύλακα, όμως έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά.

Ο Τηλυκράτης αμυνόταν σωστά, περιορίζοντας την επιθετικότητα του Παναιτωλικού. Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 33’. Ο Ντουάρτε έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ με το αριστερό που κατέληξε άουτ.

Στο 35’, ο ίδιος εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ από τα δεξιά, τροφοδοτώντας τον Μόρσεϊ. Το σουτ του από πλάγια θέση δεν ήταν δυνατό.

Στιγμές αργότερα ο ίδιος παίκτης κινήθηκε από τον άξονα, σουτάροντας ξανά πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η σημαντικότερη στιγμή του αγώνα ήταν το δοκάρι του Ξενιτίδη στο 38’. Ο νεαρός χαφ έπιασε υπέροχο σουτ, μετά από λάθος στην άμυνα του Τηλυκράτη, όμως στάθηκε άτυχος.

Η πίεση του Παναιτωλικού μεταφράστηκε σε γκολ στο 41’. Μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ο Βαρόνε έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε δυνατά. Ο γκολκίπερ του Τηλυκράτη δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας και την είδε να καταλήγει βασανιστικά στα δίχτυα του.

Το 1-0 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης στο γήπεδο πέρασαν Φλόρες, Καρέλης και Χατζηθεοδωρίδης. Αντικατέστησαν Τσιγγάρα, Μόρσεϊ και Ντουάρτε.

Στο 50′ ο Καρέλης βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και σούταρε όμως ο αντίπαλος κίπερ απέκρουσε.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τόσκα εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι του Στεργιάκη.

Ο Νταγκό αντικατέστησε τον Μπελεβώνη στο 70′. Τρία λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ. Όμορφο πλασέ μετά από ασίστ του Καρέλη και 2-0 ο Παναιτωλικός.

Ο Χατζηθεοδωρίδης στο 75′ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-0. Τρομερή ατομική ενέργεια όμως το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οτι δεν έκανε αυτός, κατάφερε ο Καρέλης στο 90′. Ο Ξενιτίδης ανετράπη εντός περιοχής από τον τερματοφύλακα. Ο Ηρακλειώτης φορ εκτέλεσε και «έγραψε» το τελικό σκορ.