ΤΟΠΙΚΑ

Α’ ΕΠΣΝΑ: Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε εχθές η 1η αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας με 15 γκολ σε έξι αναμετρήσεις.

Τα περισσότερα σημειώθηκαν στο Δοκίμι, ανάμεσα σε Απόλλωνα και Αναγέννηση Στανού (1-3) και στο Αιτωλικό ανάμεσα στον Άρη και την Ένωση Αγίου Δημητρίου (2-2) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν τους Ενωσίτες στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκες για Όμηρο Νεοχωρίου, Αστέρα Καμαρούλας, Α.Ε. Ευηνοχωρίου, ενώ ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Τρίκαρδος Κατοχής και Απόλλων Θέρμου.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Απόλλωνα Δοκιμίου και Αναγέννηση Στάνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Φώτη Κορομηλά στο 9ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Πετανίτη στο 17′ και πήραν προβάδισμα στο σκορ με κοντινή κεφαλιά του Σαλμά στο 38′. Το 1-2 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου με την Αναγέννηση να ανατρέπει σε ένα ημίχρονο το εις βάρος της σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Κοτρότσος κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γώγα, ο οποίος ευστόχησε για να διαμορφωθεί το τελικό Απόλλων Δοκιμίου – Αναγέννηση Στανού 1-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο χθεσινό ματς στο Δοκίμι, η Διοίκηση, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα τίμησαν τη μνήμη του Λεωνίδα Ζαχαράκη που έφυγε από τη ζωή σε τροχαίο δυστύχημα το 2017, με το γήπεδο βέβαια να παίρνει την ονομασία του το 2019. Μάλιστα, ο Φώτης Κορομηλάς αφιέρωσε το γκολ που σημείωσε στη μνήμη του, ενώ σήμερα τελέσθηκε το 3ετές μνημόσυνο στη μνήμη του Λεωνίδα Ζαχαράκη στον Ι.Ν. Γενέσιον του Τιμίου Προδρόμου στο Δοκίμι.