ΤΟΠΙΚΑ

Ά ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής – Βαθμολογία κι επόμενη

Ολοκληρώθηκε χθες το απόγευμα, η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ά ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας, με τρεις ομάδες να συνεχίζουν με το απόλυτο.

Απόλλων Δοκιμίου, ΑΟ Ρηγανά και Αστέρας Μεσολογγίου διπλασίασαν τις νίκες τους, σε ισάριθμες αναμετρήσεις και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Συνολικά σημειώθηκαν 17 γκολ στην 2η αγωνιστική. Κέρδισαν όλες οι γηπεδούχες ομάδες, εκτός του Ναυπακτιακού που αναδείχθηκε ισόπαλος.

Ο Απόλλων Δοκιμίου, επικράτησε του Άρη Λεπενούς με 3-1 στο «Λεωνίδας Ζαχαράκης». Στο 4ο λεπτό ο Σταμάτης άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα, με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 23ο λεπτό με τον Κοσμά για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 ποδοσφαιριστές από το 30′ εξαιτίας της αποβολής του Βασιλάρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων Δοκιμίου, που πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Κοντοπάνο στο 65ο λεπτό, με τον Μακρή στο 87ο λεπτό να σφραγίζει το τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Πρώτη ήττα για τον Άρη Λεπενούς στο πρωτάθλημα.

Το απόλυτο και για τον ΑΟ Ρηγανά που επικράτησε στην έδρα του, του Ατρόμητου Αντιρρίου με 3-0. Σκόρερς τη νίκης για την ομάδα του Άγγελου Πανέτα, οι Κούσης, Μπούρος και Μικρόπουλος στο 30′, 40′ και 50′ αντίστοιχα. Χωρίς βαθμό έπειτα από δύο αγωνιστικές, η ομάδα του Αντιρρίου.

Εντυπωσιακός για ακόμη ένα ματς ο Αστέρας Μεσολογγίου που επικράτησε της Ένωσης Αγίου Δημητρίου Αγρινίου με 1-0 στο βοηθητικό του Μεσολογγίου, κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους, σημείωσε ο Ντελής στο 20ο λεπτό. Πρώτη ήττα για την Ένωση στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτη νίκη για τον Παναγρινιακό στο πρωτάθλημα που επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί, του Τρίκαρδου Κατοχής με 4-0 στο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου. Ο Αγγέλης άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Τουρλίδα να σημειώνει το 2-0 στο 34′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 3-0 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αγγέλη. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ, ο Τσεκούρας στο 86′ , έπειτα από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων. Παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, ο Τρίκαρδος Κατοχής.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και για τον Κεραυνό Γαβαλούς που επικράτησε στην έδρα του, του Αμβρακικού Λουτρού με 3-0. Με τη συμπλήρωση ενός (1) λεπτού, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Θεοδωρόπουλο. Ο Μουχάνης στο 10ο λεπτό αύξησε το δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ πριν βγεί το ημίχρονο, στο 44′ με δεύτερο προσωπικό τέρμα, ο Θεοδωρόπουλος σημείωσε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Δεύτερη ήττα σε δύο αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα για τον Αμβρακικό Λουτρού.

Ο Ναυπακτιακός Αστέρας δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του στον αγώνα με τον ΑΟ Ζευγαρακίου και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1. Ο Πιστιόλης στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ναυπάκτιους. Ο Παπαδόπουλος με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΑΟ Ζευγαρακίου. Η φιλοξενούμενη ομάδα έχασε και πέναλτι στο 81′ με τον Δούρο να λέει “όχι” στον Πελεκάνο που το εκτέλεσε. Πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα για τον ΑΟ Ζευγαρακίου, στους 4 βαθμούς ο Ναυπακτιακός.