ΤΟΠΙΚΑ

Ά ΕΠΣ: Συνέχεια με νίκες για τους πρωτοπόρους- Αποτελέσματα και βαθμολογία

Γκολ και θέαμα στην 3η αγωνιστική της Ά ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας, με ΑΟ Ρηγανά, Αστέρα Μεσολογγίου κι Απόλλωνα Δοκιμίου να συνεχίζουν με νίκες στην κορυφή.

24 συνολικά τα γκολ, παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, Ατρόμητος Αντιρρίου, Τρίκαρδος Κατοχής και Αμβρακικός Λουτρού. Τα περισσότερα γκολ σημειώθηκαν στο Αστέρας Μεσολογγίου – Κεραυνός Γαβαλούς (4-3) με ανατροπή μάλιστα για την ομάδα του Μεσολογγίου.

Πέντε «διπλά» στην αγωνιστική, με μόλις μία νίκη γηπεδούχου.

Εντυπωσιάζει ο Απόλλων Δοκιμίου, συνεχίζοντας με νίκες, κάνοντας το 3 στα 3 στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά, επικράτησε με 1-4 εκτός έδρας του Αμβρακικού Λουτρού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 7ο μόλις λεπτό, ο Νταλαπέρας άνοιξε το σκορ για τον γηπεδούχο Αμβρακικό. Χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα με τον Κοντοπάνο στο 10ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Θ. Λαυράνου, ισοφάρισε στο 44′ με τον Πάνο Μακρή για το 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ με τον Μπαρμπαγιάννη στο 54ο λεπτό και στο 66′ με δεύτερο προσωπικό τέρμα ο Μακρής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Στο 84ο λεπτό ο Σταμάτης διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Τρίτη νίκη σε τρία ματς για τον Απόλλωνα, τρίτη ήττα σε τρία ματς για τον Αμβρακικό.

Το απόλυτο και για τον ΑΟ Ρηγανά που επικράτησε στο Αγρινιώτικο ντέρμπι της Ένωσης Αγίου Δημητρίου Αγρινίου στο ΔΑΚ Αγρινίου (ΙΙ) με 2-1. Ο Μπούρος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Άγγελου Πανέτα στο 14ο λεπτό. Στο 75′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Τζουλιάνο Μούτσα σημείωσε το 0-2. Οι γηπεδούχοι της Ένωσης μείωσαν στο 87′ με ωραίο γκολ του Σώζου για το τελικό 1-2. Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τον ΑΟ Ρηγανά, δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για την Ένωση.

Εκπληκτικός αγώνας στο βοηθητικό του ΔΑΚ Μεσολογγίου, ματς διαφήμιση για το τοπικό ποδόσφαιρο, με τον Αστέρα Μεσολογγίου να επικρατεί του Κεραυνού Γαβαλούς με 4-3, συνεχίζοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας το απόλυτο των βαθμών (9) και τον Κεραυνό να μένει στους 3 βαθμούς.

Ο Θεοδωρόπουλος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 17′ , με τον Μπαρμπαρούση να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 22ο λεπτό. Καταιγισμός των γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντελή να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Μεσολογγίου στο 47′ , πετυχαίνοντας το 4ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 64ο λεπτό, ο Σιαμήτρος σημείωσε το 3-1 , ενώ άμεσα απάντησε ο Κεραυνός Γαβαλούς, με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Θεοδωρόπουλου στο 65′ για το 3-2. Στο 73′ ο Ρουπάκης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2 και στο 83ο λεπτό ο Θεοδωρόπουλος σημείωσε το πρώτο χατ τρικ στο φετινό πρωτάθλημα για το τελικό 4-3. Πέντε γκολ στο πρωτάθλημα για τον Θεοδωρόπουλο. Μια ακόμα νίκη για τον Αστέρα Μεσολογγίου που εντυπωσιάζει.

Ο Ναυπακτιακός Αστέρας επικράτησε με 2-0 στο Αντίρριο του Ατρόμητου, στο τοπικό ντέρμπι, επιστρέφοντας στις νίκες, ανεβαίνοντας στους 7 βαθμούς, αφήνοντας τελευταίο χωρίς βαθμό τον Ατρόμητο. Πρωταγωνιστής ο Πιστιόλης, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Στο 44′ έγραψε το 0-1 και στο 67′ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Συνεχίζει να ανεβαίνει ο Παναγρινιακός ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας τον ΑΟ Ζευγαρακίου, 0-3. Ο Γκόλιας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 0-1 στο 10ο λεπτό. Ο Αγγέλης στο 36′ σημείωσε το 0-2. Στο 70ο λεπτό ο Τσεκούρας διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για την δεύτερη νίκη του Παναγρινιακού στο φετινό πρωτάθλημα. Παραμένει χωρίς νίκη ο ΑΟ Ζευγαρακίου, με μία ισοπαλία σε τρεις αναμετρήσεις.

Ευρεία εκτός έδρας νίκη για τον Άρη Λεπενούς στην Κατοχή με 0-4 του Τρίκαρδου. Δεύτερη νίκη για τον Άρη στο πρωτάθλημα, τρίτη ήττα σε τρείς αναμετρήσεις για τον Τρίκαρδο. Ο Τσιούνης στο 6ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον Άρη Λεπενούς και στο 22′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε για το 0-2. Στο 30′ ο Παγώνης σημείωσε το 0-3 και στο 60ο λεπτό ο Τσιούνης έκανε χατ τρικ, το 2ο στην 3η αγωνιστική για το τελικό 0-4.