ΤΟΠΙΚΑ

Α’ ΕΠΣΑ: Συνεχίζει στην κορυφή ο Όμηρος, μεγάλη ανατροπή για τον Ηρακλή Αστακού (φωτο-video)

Ολοκληρώθηκε εχθές η 6η αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας με τον Όμηρο Νεοχωρίου να συνεχίζει στην κορυφή και την Α.Ε. Ευηνοχωρίου να τον ακολουθεί, πανηγυρίζοντας σημαντικό διπλό στην έδρα του Αστέρα Μεσολογγίου.

Τεράστια ανατροπή σημείωσε ο Ηρακλής Αστακού μέσα στο Αιτωλικό, νίκη εκτός έδρας για τον Τρίκαρδο απέναντι στο Νέο Αμφίλοχο, όπως και για τον Απόλλωνα Δοκιμίου που επικράτησε του Απόλλωνα Θέρμου. Το μοναδικό ματς που έληξε ισόπαλο ήταν αυτό ανάμεσα στην Α.Ε. Αγίου Δημητρίου και τον Αστέρα Καμαρούλας. Συνολικά σημειώθηκαν 22 γκολ στην 6η αγωνιστική.

Ο πρωτοπόρος Όμηρος Νεοχωρίου δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στον Ατρόμητο Αντιρρίου στο γήπεδο του Νεοχωρίου, επικρατώντας με το εμφατικό 5-1. Ήταν μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την τραγική είδηση του θανάτου του αδερφού του ποδοσφαιριστή του Ατρομήτου, Βασίλη Μπανιά, κάτι που όλοι πληροφορήθηκαν κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης. Μάλιστα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του μόλις 13χρονου Νεκτάριου Μπανιά.

Στα αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-1 με το γκολ του Αμπντέλ Σαλάμ στο 12ο λεπτό. Άμεσα απάντησαν οι γηπεδούχοι με τον Ευθυμίου να ισοφαρίζει στο 17′ , ενώ στο 20ο λεπτό ο Καλογερόπουλος σημείωσε το 2-1 ανατρέποντας το σκορ. Ο ίδιος παίκτης στο 31ο λεπτό έγραψε το 3-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δύο ακόμα γκολ του Γκασούκα στο τελευταίο δεκάλεπτο, διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 που διατηρεί την Όμηρο στην κορυφή με 16 βαθμούς. Βίοι αντίθετοι για τους φιλοξενούμενους που έμειναν τελευταίοι με μόλις 1 βαθμό στο πρωτάθλημα.

Η δεύτερη της βαθμολογίας Α.Ε. Ευηνοχωρίου, δυσκολεύτηκε στο Μεσολόγγι απέναντι στον Αστέρα. Αν και διατηρούσε το προβάδισμα για 88 λεπτά με το γκολ του Αλμπάνη απ’ το 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το σουτ του Στάθη να κοντράρει στην πλάτη του Αλμπάνη , να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Όμως η Α.Ε. Ευηνοχωρίου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Ταμπάκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ, να διαμορφώνει το τελικό Αστέρας Μεσολογγίου – Α.Ε. Ευηνοχωρίου 1-2.

Ακόμα μια μεγάλη ανατροπή σημείωσε ο Ηρακλής Αστακού, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας. Αυτή τη φορά στην έδρα του Άρη Αιτωλικού. Η ομάδα του Αστακού, ήταν πίσω στο σκορ με 3-1 μέχρι το 78ο λεπτό. Όμως το 3-1, έγινε 3-4, μέσα σε δέκα λεπτά και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ένα μεγάλο διπλό. Ο Άρης Αιτωλικού παραμένει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο Λεωνίδας Ζαχαράκης, ο Απόλλων Δοκιμίου επικράτησε του Απόλλωνα Θέρμου με 1-0 χάρη στο γκολ του Αποστόλη Κορομηλά με σουτ στο 80ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στον φινάλε να ισοφαρίσουν με την κοντινή κεφαλιά του Καμζέλα να περνάει λίγο άουτ. Οι Δοκιμιώτες ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας, ο Απόλλων Θέρμου παρέμεινε 11ος στους 5 βαθμούς.

Φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση του Απόλλωνα Δοκιμίου απέναντι με τον Απόλλωνα Θέρμου: