ΤΟΠΙΚΑ

Ά ΕΠΣΑ: Με υπογραφή Στραβοδήμου πήρε τη ματσάρα το Δοκίμι (φωτο)

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογία

Με ένα απίστευτο γυριστό του Σωτήρη Στραβοδήμου ο Απόλλων Δοκιμίου επιβλήθηκε του Απόλλωνα Θέρμου στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Ά ΕΠΣΑ.

Ένα πραγματικό ντέρμπι με ένταση, συγκινήσεις και… αδιανόητο νικητήριο γκολ του Στραβοδήμου διεξήχθη στο Δοκίμι. Απόλλων Δοκιμίου και Απόλλων Θέρμου διασταύρωσαν τα ξίφη τους με τους Δοκιμιώτες να επικρατούν στις λεπτομέρειες.

Το φιλμ του αγώνα

Αμφίρροπο με ελάχιστες καλές στιγμές το πρώτο μέρος. Το Θέρμο μπήκε πιο δυναμικά στο γήπεδο, αλλά έχασε τον αρχηγό Στέργιου από νωρίς λόγω τραυματισμού.

Μετά το πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού. Είχαν, μάλιστα, κλασική ευκαιρία, με τον κίπερ Ρόκκο να αντιδρά εντυπωσιακά σε επικίνδυνο σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Η κυριαρχία μετουσιώθηκε σε γκολ στην εκπνοή. Εξαιρετική η συνεργασία των Δοκιμιωτών, με τον ογκώδη φορ Μακρή να τελειώνει ιδανικά τη φάση με κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με απευθείας αποβολή κατά του Θέρμου, λόγω σκληρού μαρκαρίσματος του μεσοεπιθετικού Κοκκώνη.

Παρ’όλα αυτά, οι ψυχωμένοι Θερμιώτες δεν τα παράτησαν. Αρχικά, απείλησαν με φάουλ του Νούλα. Στο 67’, ο στόπερ Κοκκώνης κέρδισε πέναλτι από τον κίπερ Δαράβαλη. Ο Μούτσα ισοφάρισε από την «άσπρη βούλα» αλά… Πανένκα.

Γκολάρα ο Στραβοδήμος

Η χαρά των φιλοξενούμενων δε διήρκεσε πολύ. Στιγμές αργότερα μετά την ισοφάριση, ο Στραβοδήμος με ανεπανάληπτο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στο «Γ» του Ρόκκου, γράφοντας το 2-1 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς, ο Μακρής έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα του Θέρμου. Ο εξαιρετικός Ρόκκος κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο παιχνίδι, σε τουλάχιστον δύο ακόμα περιπτώσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές να διευρύνουν το σκορ, αλλά ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι. Το Θέρμο, από την άλλη, απώλεσε καλή στιγμή με δυνατό σουτ του εξτρέμ Κόκκοτου, λίγο πριν την εκπνοή.

Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Το ματς ΑΕ Ευηνοχωρίου-Αναγέννηση Στάνου αναβλήθηκε λόγω αέρα με την ομάδα της Στάνου να δίνει το «παρών» στο Λεωνίδας Ζαχαράκης.

Ρεπορτάζ: Νίκος Δρέλλιας