ΤΟΠΙΚΑ

Α’ ΕΠΣΝΑ: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε απόψε με το παιχνίδι Α.Ε. Αγίου Δημητρίου – Απόλλων Θέρμου (1-1) η 2η αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας.

Η ΑΕ Ευηνοχωρίου και ο Αστέρας Μεσολογγίου είναι οι δύο μοναδικές ομάδες που έπειτα από δύο αγωνιστικές μετράνε μόνο νίκες και είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Άρης Αιτωλικού πανηγύρισε εχθές μεγάλο διπλό απέναντι στην Αναγέννηση Στάνου στο γήπεδο της Κατούνας με 1-3, μάλιστα με ανατροπή. Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες με συνεχή βροχόπτωση, χωρίς όμως να επιβαρυνθεί το τερέν του αγωνιστικού χώρου. Στο 43ο λεπτό ο Γκόγκα με κοντινό πλασέ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Αιτωλικού ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1 χάρη στο γκολ του Ξύστρα. Οι φιλοξενούμενοι στο 83′ γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο σκορ με όμορφο γκολ του Κράνη για το 1-2. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε με το πλασέ του Ζαβιτσάνου στο 88ο λεπτό, έπειτα από ωραία μεταβίβαση του Κράνη.

Αγγλικό σκορ είχαμε στην αναμέτρηση Ατρόμητος Αντιρρίου – Νέος Αμφίλοχος με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με το εντυπωσιακό 3-5, ενώ στο Νεοχώρι, Όμηρος και Απόλλων Δοκιμίου μοιράστηκαν βαθμούς. Συνολικά σημειώθηκαν 21 γκολ σε 6 αναμετρήσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία έπειτα από δύο αγωνιστικές καθώς και η επόμενη (3η) αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας:

Αστέρας Μεσολογγίου – Ηρακλής Αστακού 3-1
Α.Ε. Ευηνοχωρίου – Τρίκαρδος Κατοχής 1-0
Αναγέννηση Στάνου – Άρης Αιτωλικού 1-3
Ατρόμητος Αντιρρίου – Νέος Αμφίλοχος 3-5
Όμηρος Νεοχωρίου – Απόλλων Δοκιμίου 1-1
Α.Ε. Αγίου Δημητρίου – Απόλλων Θέρμου 1-1
Εθνικός Γουριάς – Αστέρας Καμαρούλας 0-3 α.α.