ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Ηττήθηκε με 53-71 από την ΓΕΑ ο Παναιτωλικός (φωτο-video)

Ο Παναιτωλικός με σημαντικές απουσίες και ελλείψει ρυθμού ηττήθηκε με 53-71 από την ΓΕΑ στο ματς που διεξήχθη στο ΔΑΚ το βράδυ του Σαββάτου.

Με νευρικότητα και αστοχία ξεκίνησε το παιχνίδι για τις δύο ομάδες. Η ΓΕΑ μετά το πρώτο τρίλεπτο βρήκε τα πατήματά της.

Παίζοντας γρήγορο μπάσκετ βρέθηκε να προηγείται με διάφορες άνω των 10 πόντων. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 14-22 υπέρ της ΓΕΑ, με τον Παναιτωλικό να έχει ως μοναδικό σημείο αναφοράς το καλό παιχνίδι του Πιστιόλη κάτω από τη ρακέτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τίτορμου «έσφιξαν» την άμυνα τους, μειώνοντας σε 20-22 με τα καλάθια των Καλαμπαλίκη, Έξαρχου, Πιστιόλη. Ισοφάρισαν, μάλιστα, σε 25-25 με τρίποντο του Ντάλα. Παρόλα αυτά η ΓΕΑ βρήκε λύσεις επιθετικά και πήγε προηγούμενη με 33-37 στα αποδυτήρια.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε ο Παναιτωλικός το τρίτο δεκάλεπτο με κακές επιλογές και πολλά λάθη. Η ΓΕΑ, από την άλλη, είχε σε εξαιρετική μέρα τον Τασόπουλο. Η διαφορά εκτοξεύτηκε εκ νέου σε επίπεδα άνω των 10 πόντων. Η κυριαρχία της ΓΕΑ μεταφράστηκε σε +14 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (41-55 το σκορ).

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Το έναυσμα έδωσε ένα τρίποντο του Γιώργου Κάκου.

Σε συνδυασμό με την βελτίωση της άμυνας του Τίτορμου, η διαφορά γρήγορα «ροκανίστηκε» στους 8 πόντους (48-56).

Ο έμπειρος Δάρλας, όμως, με 5 συνεχόμενους πόντους και μια ασίστ εξασφάλισε το ματς για τη ΓΕΑ, που βρέθηκε να προηγείται με 48-63 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Το τελευταίο πεντάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη ΓΕΑ δίκαια να επικρατεί.

Λιγοστός πλην ένθερμος ο κόσμος που παρευρέθηκε στο ΔΑΚ για να παρακολουθήσει το τοπικό μπασκετικό ντέρμπι. Όμορφο χρώμα και παλμό έδωσαν οι οργανωμένοι του Παναιτωλικού, που χειροκρότησαν το σύνολο του Καρβούνη, παρά την ήττα.