ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Αδικαιολόγητα χαλαρός, απαράδεκτη ήττα (φωτο-video)

Ένας Παναιτωλικός υπερβολικά και αδικαιολόγητα χαλαρός τα βρήκε «σκούρα» στη Ριζούπολη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος και γνώρισε απαράδεκτη ήττα.

Ανέστης στα γκολποστ, Αποστολάκης δεξί μπακ, Λάρσον και Αντούνες στα στόπερ, Κορνέλιους το αριστερό μπακ. Στον άξονα Μάρτενσον, Βαρόνε, Ντίαζ στο «δέκα», Ντουάρτε και Μεντόζα στα άκρα, Καρέλης φορ. 4-2-3-1 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Πρώτη καλή στιγμή με γύρισμα του Ντουάρτε στο 8′ με τον Ντίαζ να μην προλαβαίνει από καλή θέση. Ο Παναιτωλικός ήταν πιο πιεστικός. Κυκλοφορούσε μπάλα και κινούσε τα «νήματα» του αγώνα.

Ωραία συνεργασία Καρέλη-Ντίαζ από τα αριστερά ανακόπηκε σε κόρνερ στον 16′. Οι Αγρινιώτες σε πολλές περιπτώσεις ενώ κυκλοφορούσαν όμορφα έκανα παιδαριώδη λάθη σε σημεία που θα δημιουργούσαν προϋποθέσεις για το γκολ.

Στο 26′ ο Απόλλων κέρδισε δύο απανωτά κόρνερ. Ο Ντουάρτε στην δεύτερη εκτέλεση απομάκρυνε κεφαλιά του Φατιόν που όδευε προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι σταδιακά πήραν μέτρα στο γήπεδο κερδίζοντας νέες στατικές μπάλες. Δεν μπόρεσαν όμως να σε καμία περίπτωση να απειλήσουν ουσιαστικά.

Στο 32′ ο Αποστολάκης πάτησε με αξιώσεις στην περιοχή του Απόλλωνα από ωραία μπαλιά του Ντουάρτε. Βιάστηκε να πασάρει ωστόσο χαλώντας τη φάση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34′. Σέντρα του Ντεντάκη στα αριστερά της άμυνας, ο Ντάουντα πήρε την κεφαλιά με τον Ανέστη να διώχνει σε πρώτο χρόνο. Ο φορ του Απόλλωνα ανενόχλητος πήρε το ριμπάουντ για το 1-0.

Σουτ του Μεντόζα έδιωξε ο κίπερ του Απόλλωνα σε κόρνερ στο 41′. Ο Τίτορμος είχε μεγάλη δυσκολία στο να περάσει σωστά την μπάλα από το κέντρο και μπροστά. Σκορ ημιχρόνου το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με Μπακαδήμα αντί Λάρσον γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός, σε μία αναγκαστική αλλαγή. Χωρίς ιδιαίτερη φάση τα πρώτα λεπτά. Κατεγράφη στιγμή, πολύ καλή, για τον Απόλλωνα με τον Ιωαννίδη στο 53′. Η ανάπτυξη από τα δεξιά, το τελείωμα από τον φορ των γηπεδούχων με τον Ανέστη να διώχνει.

Ο Παναιτωλικός δεν ρόλαρε καθόλου. Η εικόνα του στο γήπεδο ήταν τραγική. Ο Αναστασίου πέρασε στο γήπεδο Νταγκό και Βέργο αντί Βαρόνε και Καρέλη. Γύρισε έτσι ο Ντίαζ στο κέντρο. Στο 67′ ο Ντουάρτε σούταρε μετά από κόρνερ ψηλά άουτ.

Στο 75′ Μόρσει και Φλόρες πέρασαν αντί των Ντουάρτε και Μεντόζα. Πρώτη πραγματική φάση στο ματς για τον Παναιτωλικό στο 79′. Τρομερή αντεπίθεση με Νταγκό, Ντίαζ, αποδέκτης ο Βέργος, με τον κίπερ του Απόλλωνα να σώζει από το 1-1.

Οι γηπεδούχοι βλέποντας τον Τίτορμο να αυξάνει την πίεση άρχισαν τις καθυστερήσεις και τις τεχνητές εντάσεις. Στο 87′ ο Βέργος κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Ο Φλόρες εκτέλεσε ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90′ ο Βέργος έκοψε τον Μάρτενσον μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα. Στις καθυστερήσεις τίποτα δεν άλλαξε, τελικό σκορ 1-0.

Λάρσον. Ο Σουηδός ήταν ο μοναδικός της άμυνας που στάθηκε στο ύψος του στο πρώτο ημίχρονο. Αποχώρησε αναγκαστικά στο ξεκίνημα της επανάληψης.

-Θετικός στην επιστροφή του ως βασικός ο Βαρόνε. Στο ύψος του ο Μάρτενσον.

Αποστολάκης και Αντούνες. Ο πρώτος είχε πολλά λάθη στα δεξιά της άμυνας. Ο δεύτερος επέστρεψε μετά από καιρό στα στόπερ αλλά έκανε χαμηλή «πτήση». Φέρει ευθύνη στο γκολ του Ντάουντα.

Μηδέν επιθετικά ο Παναιτωλικός. Μεντόζα, Ντίαζ, Ντουάρτε εκτός κλίματος. Ο Καρέλης πάλευε μόνος δίχως και πάλι να κάνει κάτι ουσιώδες.

-Η χαλαρότητα συνολικά. Δεν δικαιολογείται ποδοσφαιρικά και ηθικά η εικόνα αυτή. Ο Παναιτωλικός είχε χρέος να νικήσει και δεν το έκανε. Ο νοών νοείτω.

Σιδηρόπουλος. Δεν είχε την δύσκολη φάση στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε απαρατήρητος. Στο δεύτερο μέρος έβγαλε με ευκολία κίτρινη στον Κορνέλιους ενώ σε πολλές φάσεις είχε «ανάποδα» σφυρίγματα. Χάλασε τον ρυθμό που πήγε να δημιουργηθεί.

Ουδείς διακρίθηκε. Κάκιστη, άνευρη εμφάνιση για έναν Παναιτωλικό που δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο. Δη περισσότερο, όταν το κλίμα είναι αυτό που είναι, οι παίκτες όφειλαν να δώσουν απαντήσεις στο γήπεδο. Δε το έκαναν και είναι αδικαιολόγητοι.

Τραγικό πρώτο ημίχρονο. Φλύαρος ο Παναιτωλικός με ανούσια κατοχή, δεν απείλησε παρά μόνο σε δύο περιπτώσεις και κατάφερε να δεχθεί γκολ, αδρανώντας στην άμυνα.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες κλασική ευκαιρία δεν δημιούργησαν μέχρι το 79′. Δεν είχαν εικόνα ομάδας που ψάχνει το γκολ. Μία φάση όλη κι όλη με τον Βέργο. Πώς να μην χάσουν;