ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Αφεντικίνες στα Δυτικά οι Αγρινιώτισσες, 3-1 τον ΠΑΣ και μια ανάσα από την άνοδο (φωτό-video)

Αφεντικίνες στα Δυτικά οι Αγρινιώτισσες! Το σύνολο του Αλέξανδρου Ρήγα, παρουσία περίπου 150 φιλάθλων, πήρε νίκη 3-1 επί του ΠΑΣ και πάτησε κορυφή στον όμιλό του.

Μια ανάσα απέχει πλέον από την άνοδο ο Παναιτωλικός που αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική την ΑΕ Κανονίου στο Αγρίνιο.

Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 9’. Ευτύχησαν οι Ηπειρώτισσες να προηγηθούν στην πρώτη τους στιγμή στο ματς και κόντρα στην ροή. Ωραία ατομική ενέργεια της Φεγγούλη στο 13’ έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα του ΠΑΣ.

Ο Παναιτωλικός κεφαλαιοποίησε την υπεροχή του με ασύλληπτο γκολ της Φεγγούλη στο 20’. Καλή στιγμή για τις Αγρινιώτισσες στο 24’ από κόρνερ. Ο Παναιτωλικός πίεζε σε όλο το γήπεδο και η εν γένει εικόνα του ήταν ανώτερη του ΠΑΣ.

Ωστόσο οι Γιαννιώτισσες κοντρόλαραν τον ρυθμό. Ωστόσο ο Παναιτωλικός έφτασε στην ανατροπή στο 40’. Μετά από φάση που ξεκίνησε από τα πόδια της Φεγγούλη, η Σιαπλαούρα βρέθηκε σε θέση βολής και έγραψε το 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Κυρίαρχες και στο δεύτερο

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυναμικά ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν πιο απειλητικός, κερδίζοντας αρκετές στημένες φάσεις. Ωστόσο μέχρι και την ώρα αγώνα δεν μπόρεσαν τα κορίτσια του να εκμεταλλευτούν κάποια από αυτές. Συρτό σουτ της Σιαπλαούρα στο 62’ πέρασε εκτός.

Στο 68’ ο ΠΑΣ απείλησε στην κόντρα, ενώ από το 70’ και μετά η πίεση των φιλοξενούμενων αυξήθηκε.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία απώλεσε ο Παναιτωλικός με την Παπαδημητρίου Κ. στο 78’. Ωστόσο αυτό που δεν πέτυχε αρχικά το έκανε με εξαιρετικό κρεμαστό σουτ ένα λεπτό αργότερα. 3-1 ο Παναιτωλικός μέσα σε πανζουρλισμό. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πάντα είχαν κριθεί. Τα κορίτσια του Παναιτωλικού διατήρησαν το υπέρ τους σκορ με ευκολία. Στο 87’ η Τζουμερκιώτη έφτασε κοντά στο τέταρτο γκολ όμως η κεφάλια της πέρασε άουτ. Τελικό σκορ 3-1.

Το σφύριγμα της λήξης σήμανε την έναρξη των πανηγυρισμών για την ομάδα του Παναιτωλικού, που αποθεώθηκε από τον κόσμο.

Αγωνίστηκαν οι: Κλοκώνη, Τσιντζούρα, Κολοβού, Αυγέρη, Σαμψώνα, Τζουμερκιώτη, Τσιρώνη, Παπαδημητρίου Κ., Σιαπλαούρα, Παπαδημητρίου Φ., Φεγγούλη