ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Αγρίνιο, έχουμε πρόβλημα»

Η ιστορική φράση του κυβερνήτη του Απόλλων 13 βρίσκει εφαρμογή σε… παράφραση για τον Παναιτωλικό, που γνώρισε ήττα (2-0) και προβλημάτισε εκ νέου στο Περιστέρι.

Ένα γκολ πέναλτι του Μανούσου στο ξεκίνημα του αγώνα, η αποβολή του Ταχάρ με το «καλημέρα» στην επανάληψη και το γκολ του Κωτσόπουλου λίγο πριν το 80′ ήταν τα όσα καθόρισαν την αναμέτρηση του Περιστερίου.

Μετά από έξι αγωνιστικές ο Παναιτωλικός εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη, και η ήττα με 2-0 στο Περιστέρι τον «βυθίζει» σε εσωστρέφεια. Έντονες διαμαρτυρίες για το πέναλτι που καταλογίστηκε στον Ντάλσιο από πλευράς Αγρινιωτών.

Ο Μάκης Χάβος επέλεξε να παρατάξει τον Παναιτωλικό σε 4-2-3-1, αφήνοντας το 3-5-2 της Λαμίας. Ο Κνετ σταθερά στα γκολπόστ, ο Βάντερσον επέστρεψε στο αριστερό άκρο της άμυνας. Καρασαλίδης και Κωνσταντόπουλος στα στόπερ, με τον Λιάβα να πλαισιώνει το δεξί άκρο.

Ντάλσιο και Ταχάρ στον άξονα των «καναρινιών», με τον Μάζουρεκ σε ρόλο δεκαριού. Αριγίμπι και Γιάκολις στα δύο «φτερά» της επίθεσης, με τον Χόρχε Ντίας στην κορυφή.

Κακό ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις για τις δύο ομάδες. Ο Ατρόμητος μπήκε δυναμικότερα στο γήπεδο. Στο 8′, από στημένη μπάλα, ο Ρισβάνης με κεφαλιά βρήκε τον Κωτσόπουλο, ο οποίος εξ επαφής νικήθηκε από τον Κνετ.

Λίγο αργότερα, στο 12′, σε μία φάση που σηκώνει μεγάλη συζήτηση, ο Ρισβάνης πέφτει στην περιοχή του Παναιτωλικού μετά από επαφή με τον Ντάλσιο. Ο Μανούχος υπέδειξε τη βούλα του πέναλτι ενώ δεν άλλαξε την απόφασή του ακόμη και μετά τον έλεγχο στο VAR, παίρνοντας τη φάση πάνω του.

Σε κάθε περίπτωση, το οφθαλμοφανές είναι ότι περισσότερο απωθεί με τον μηρό ο Ρισβάνης τον Ντάλσιο, παρά ότι τον ανατρέπει ο Πορτογάλος. Ο Μανούσος μετά και την υπόδειξη ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών για το 1-0 στο 14′.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και ο Παναιτωλικός με εμφανέστατο πρόβλημα στη δημιουργία δεν απειλούσε. Καλή στιγμή σημειώθηκε για τους γηπεδούχους με τον Σάλομον στο 36′ ενώ η πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό σημειώθηκε ένα λεπτό αργότερα, με τον Ντίαζ να παρεμβαίνει προ του Γιάκολις μετά από σέντρα του Αριγίμπι. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναιτωλικός απείλησε με σουτ του Αριγίμπι και έδειξε διάθεση να πρεσάρει ψηλότερα. Η όποια όμως… φούρια «κόπηκε» απότομα με την απευθείας κόκκινη του Ταχάρ στο 51′, για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Κωτσόπουλο.

Ο Χάβος απέσυρε τον Μάζουρεκ και πέρασε στο γήπεδο τον Τσιγγάρα. Ο ρυθμός ήταν πεσμένος και ο Ατρόμητος δεν δημιούργησε απειλές για την εστία του Κνετ παρά το πλεονέκτημά του. Μεντόσα και Βέργος πέρασαν στο γήπεδο αντί Αριγίμπι και Γιάκολις στο 68′, με τον Ντίαζ να γυρνά στα άκρα.

Μέχρι το 77′ η μοναδική φάση στο ημίχρονο ήταν το σουτ του Αριγίμπι. Ήταν τότε που από σέντρα του Μανούσου ο Κωτσόπουλος με όμορφη κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα του Ατρομήτου και τελείωσε ουσιαστικά το ματς.

Οι αλλαγές των Περέιρα και Άλβαρεζ που ακολούθησαν δεν άλλαξαν κάτι, με τον Ατρόμητο να σημειώνει μία ακόμη καλή στιγμή με τον Αγκάγιεφ στο 86′. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 2-0.

-Κρίστοφερ Κνετ και Αντόνιο Γιάκολις διασώζονται του «ναυαγίου». Ο μεν Αυστριακός κάνει αποκρούσεις που δεν αφήνουν το σκορ να λάβει μεγαλύτερες διαστάσεις, ο δε Κροάτης φιλότιμος πλην απελπιστικά μόνος.

– Απαράδεκτη εμφάνιση από τον Φράνκο Μάζουρεκ. Ανεξάρτητα από το αν ήταν έτοιμος ή όχι ο Αργεντινός δεν προσφέρει τα αναμενόμενα στο δημιουργικό κομμάτι. Εκτός πνεύματος και ο Αριγίμπι στο σημερινό ματς.

-Ο Αιμέν Ταχάρ. Εγκληματικό μαρκάρισμα που άφησε την ομάδα με παίκτη λιγότερο.

-Ο Μάκης Χάβος επιμένει στη χρησιμοποίηση ορισμένων παικτών. Για την ώρα κάποιοι αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων. Ο Ντάλσιο εξακολουθεί να παραμένει ένας σοφτ παίκτης στον άξονα, ο Ντίαζ «χάνεται» μετακινούμενος σε κάθε πιθανή θέση. Δεν είναι παράλογο να λάβουν νωρίτερα ευκαιρίες Βέργος και Μεντόσα. Η ομάδα έχει εμφανές ζήτημα μεσοεπιθετικά και ο κόουτς του Παναιτωλικού δεν είναι άμοιρος ευθυνών.

Ο ρέφερι Μανούχος καταλογίζει ένα πέναλτι που προξενεί απορία. Ο Ντάλσιο δεν ανατρέπει τον Ρισβάνη, τουναντίον και παρά τον έλεγχο που γίνεται, «παίρνει» τη φάση πάνω του και καταλογίζει παράβαση. Σωστά αποβάλλει τον Ταχάρ για το μαρκάρισμα στον Κωτσόπουλο, έχοντας όμως σφυρίξει ανύπαρκτο φάουλ δευτερόλεπτα πριν στον Γκάλο. Λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο, διαιτησία έδρας που αφήνει αδικημένο τον Παναιτωλικό.

Δεν υπήρξε ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού που να μπορεί να χαρακτηριστεί πολυτιμότερος. Στοιχείο που σαφώς και πρέπει να προβληματίσει. Η εμφάνιση της ομάδας ήταν συνολικά κακή.

Στα «σκουπίδια» το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο με το πέναλτι του Μανούσου να βάζει τον Ατρόμητο σε θέση οδηγού και τον Παναιτωλικό να ψάχνει τα πατήματά του επιθετικά. Η όποια ελπίδα για ανάκαμψη στο δεύτερο ημίχρονο «έσβησε» νωρίς νωρίς με την αποβολή του Ταχάρ. Ο Κωτσόπουλος στο 77′ τελείωσε την υπόθεση νίκη για τους Περιστεριώτες και τα «καναρίνια» παραμένουν δίχως νίκη μετά από έξι αγώνες.