fbpx
Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Αλλαγή ο Νικολάου, το «έσωσε» στην επανάληψη η Εθνική (video)

Η εθνική Νέων έχανε με 5-0 στο ημίχρονο από τη Νορβηγία, αλλά τελικά ηττήθηκε με 5-4 διατηρώντας κάποιες ελπίδες για πρόκριση στην τετράδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο Βαγγέλης Νικολάου του Παναιτωλικού που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 82′ στη θέση του Θανάση Συμεωνίδη.

Το πρώτο μέρος

Ξεκίνησε ως εφιάλτης, αλλά ολοκληρώθηκε ως «υποψία» ελπίδας, η πρεμιέρα της εθνικής Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μάλτας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε 5-4 από τη Νορβηγία στο Τα’Κάλι. Tώρα χρειάζεται ένα μικρό «θαύμα» για να προκριθεί στην τετράδα. Θέλει δύο νίκες στους επόμενους αγώνες της και ο πρώτος (7/7) είναι εναντίον της Ισπανίας, οκτώ φορές πρωταθλήτριας Ευρώπης…

Με το σκορ στο 3-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, η Eθνική εκτροχιάστηκε σε χρόνο ρεκόρ. Ο Ρόαλντσοϊ στο 6΄, ο ΄Όντεγκαρντ στο 15΄ και ο Φλατάκερ στο 18΄ «καθάρισαν» το ματς πριν καν ξεκινήσει, αξιοποιώντας απίστευτα ατομικά λάθη των Ελλήνων διεθνών.

Κάποιες άτυχες στιγμές, όπως η μεγάλη ευκαιρία του Γκιτέρσου για το 1-1 ή το δοκάρι του Σπυράκου για το 3-1 στο 24΄, είχαν ως αποτέλεσμα την απόλυτη κατάρρευση. Έμπλεοι εκνευρισμού και λανθασμένων αποφάσεων, οι παίκτες μας «φλέρταραν» με το ρεκόρ της ευρύτερης συντριβής σε τελική φάση EURO U19 (Αγγλία-Σλοβενία 7-1 το 2009). Ο Σκόβγκολντ στο 36΄ και ο Οντεγκαρντ στο 44΄ διαμόρφωσαν το 5-0.

Η επανάληψη

«Φρένο» στην κατηφόρα μπήκε στο β΄ ημίχρονο, για δύο λόγους. Οι Νορβηγοί απέσυραν ορισμένους από τους καλύτερους παίκτες τους. Παράλληλα Τάσος Θέος έριξε στο ματς έναν ποδοσφαιριστή που κανείς δεν κατάλαβε για ποιον λόγο δεν ξεκίνησε το ματς: τον Στέφανο Τζίμα.

Ο 17χρονος έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του με ένα ωραίο γκολ στο 51΄ και αμέσως μετά ένα σουτ στο δοκάρι στο 54΄. Μόλις το ματς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εθνική μας πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού και διασκέδασε τις εντυπώσεις. Στο 80΄ ο Σταυρόπουλος, μετά από σύγχυση στην περιοχή και στο 81΄ ο Τζίμας, μετά από ασίστ του Κυριόπουλου, διαμόρφωσαν το 5-3. Στην τελευταία φάση του αγώνα (90+5΄) ο αρχηγός Αλέξης Καλογερόπουλος έγραψε το τελικό 5-4 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκούμα.

Τα τέσσερα γκολ στο β΄ ημίχρονο σίγουρα βελτιώνουν την ψυχολογία του προπονητή και των παικτών, που καλούνται πλέον να κάνουν μια μεγάλη υπέρβαση.

Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η εθνική παρουσιάστηκε ανέτοιμη. Αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος δεν κατάφερε να βρει λύσεις για τις απουσίες (λόγω καρτών) του Κεραμίτση και του Σμυρλή. Όσον αφορά τον αντικαταστάτη του Κούτσια (δεν τον άφησε η ομάδα του να ταξιδέψει στη Μάλτα), ο αντικαταστάτης ήταν έτοιμος: Τζίμας, όμως έμεινε έξω στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα.

Διαιτητής: Γιόνας Γιάνοβιτς (Εσθονία)

Κίτρινες: Κωττάς, Συμεωνίδης, Γκολφίνος

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Λουϊς Πιμέντα): Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χαράμ (46΄ Χόλτεν), Μπάσι (46΄ Άντρεσεν), Ροαλντσόι (62΄ Μπρούσετ), Σκόγκβολντ, Όντεγκαρντ (46΄ Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλατάκερ (46΄ Φαράας).

ΕΛΛΑΔΑ (Τάσος Θέος): Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Καλογερόπουλος, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Τσίκος (60΄ Γκούμας), Συμεωνίδης (82΄ Νικολάου), Σπυράκος, Κωττάς (46΄ Σταυρόπουλος), Γκολφίνος (61΄ Κυριόπουλος), Γκιτέρσος (46΄ Τζίμας).