fbpx
Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ανδρειωμένη Εθνική «έπεσε» ηρωικά στο Παρίσι, ήττα 1-0 από την Γαλλία (video)

«Έπεσε» μαχόμενη στο Παρίσι η Εθνική Ελλάδας, γνωρίζοντας την ήττα 1-0 από την Γαλλία με πέναλτι, παίζοντας παράλληλα με δέκα από το 69′.

Οι ποδοσφαιριστές του Γκουστάβο Πογιέτ προσπάθησαν απέναντι στους αστέρες της Γαλλίας και με το παραπάνω. Ωστόσο, το καταστροφικό δεύτερο ημίχρονου του Μαυροπάνου στάθηκε καταλυτικό.

Η Ελλάδα παίζοντας ψυχωμένα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Στο 49′ ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν.

Μετά το μαρκάρισμα του Μαυροπάνου στον Γκριζμάν ο Λαόθ καταλόγισε πέναλτι. Ο Βλαχοδήμος απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Εμπαπέ. Ο Λαόθ διέταξε ωστόσο επανάληψη καθώς ο Μαυροπάνος βρισκόταν εντός περιοχής.

Με την δεύτερη εκτέλεση αρχηγός της Γαλλίας νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα για το 1-0.

Οι διεθνείς δεν το έβαλαν κάτω. Προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι και απείλησαν με τον Μάνταλο στο 65′.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος ωστόσο στο 69′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή «γκρέμισε» τον Κολό Μουανί, που έβγαινε μόνος του με τον Βλαχοδήμο.

Στο 86′ ο Φούντας απείλησε για την Ελλάδα, μετά από ωραία συνεργασία, με το κέρδος να είναι τελικώς ένα κόρνερ.

Στα 13 λεπτά έξτρα χρόνου η Ελλάδα πάλεψε με ότι δύναμη είχε, ελέω αριθμητικού μειονεκτήματος, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε. Οι Γάλλοι έφτασαν τους 12 πόντους, η Ελλάδα έμεινε στους 6.