ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ανομβρία τέλος! Νίκη με υπογραφή Πετράκη ο Παναιτωλικός, 2-0 τον Βόλο (φωτο-video)

Ανομβρία τέλος! Ο Παναιτωλικός μετά από μήνες που παρέμενε χωρίς νίκη επικράτησε του Βόλου σε ματς… εννιάποντο με 2-0 στο Αγρίνιο.

Με τον Λιάβα στα τέλη του πρώτου μέρους και τον Μπρούνο Ντουάρτε στο 80′ ο Τίτορμος πήρε ένα μεγάλης σημασίας αποτέλεσμα. Εξαιρετικό δεύτερο μέρος από την ομάδα του Πετράκη που «κλείδωσε» τον Βόλο και θα μπορούσε να δώσει έκταση στο σκορ.

Διάταξη 3-5-2. Ο Καπίνο στα γκολποστ. Μαλής, Μπρούνο Ντούαρτε, Μλάντεν τριάδα στην άμυνα. Λιάβας και Τορεχόν στα άκρα, Πέρεθ, Μπαλντασάρα και Χουάνπι στο κέντρο. Βοΐλης και Φρεντ Ντουάρτε μπροστά.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά πρώτα λεπτά στο παιχνίδι, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Στο 12′ ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ με τον Τορεχόν το οποίο δεν απέφερε κάτι. Στο 18′ ο Βόλος κατέγραψε την πρώτη του τελική με ένα σουτ που δεν απείλησε ενώ στο 19′ ο Ντουάρτε πάτησε περιοχή αλλά έκανε κακή επιλογή σε γύρισμά του από πλεονεκτική θέση στο ύψος της μικρής περιοχής.

Πρώτη πραγματικά καλή στιγμή στο 20′ με δοκάρι του Τρουιγέ με εξαιρετικό σουτ από μακριά. Η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο του Καπίνο.

Στο 29′, κι ενώ οι διακοπές διαδέχονταν η μία την άλλη, από αναμπουμπούλα στην άμυνα του Βόλου πήγε να επωφεληθεί ο Βοΐλης, με την άμυνα του Βόλου να απομακρύνει σε κόρνερ. Σέντρα του Χουάνπι στην εξέλιξη της φάσης, με τον Τορεχόν να πιάνει το γυριστό που σταμάτησε στα σώματα. Σωτήρια παρενέβη στο 31′ ο Μαλής σε επικίνδυνη αντεπίθεση του Βόλου.

Οι φιλοξενούμενοι πρέσαραν τις γραμμές του Παναιτωλικού με ένταση, δημιουργώντας αρκετές φορές κενά στο κέντρο. Στο 37′ ένα σουτ του Πέρεθ δεν προβλημάτισε τον Παπαδόπουλο. Κεφαλιά του Βοΐλη από σέντρα του Τορεχόν στο 39′ ομοίως. Ο Βόλος απείλησε με αντεπίθεση στο 40′ με Μαλή-Μπρούνο Ντουάρτε να κόβουν δις. Μακρινό σουτ του Χουάνπι στο 43′ απελπιστικά άστοχο.

Όλα έδειχναν ημίχρονο στο μηδέν, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Τίτορμος πήρε το προβάδισμα. Ο Μλάντεν γέμισε προς τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Τρουιγέ και στρώθηκε στον Λιάβα που από κοντά την πέταξε στα δίχτυα για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισαν οι αντίπαλοι στο γήπεδο, με τον Χουάνπι να απειλεί με σουτ εντός περιοχής στο 49′. Σέντρα του Μπαλντασάρα ένα λεπτό αργότερα μπλόκαρε ο κίπερ του Βόλου. Ωραίο σουτ του Ντουάρτε στο 51′ πέρασε λίγο άουτ.

Στο 57′ ο Χουάνπι κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, εκτελώντας ο ίδιος. Βρήκε εξαιρετικά τον Μπρούνο Ντουάρτε, που με κεφαλιά γύρισε προς την εστία, με την μπάλα να ανακόπτεται. Στην εξέλιξη γυριστό του Φρεντ επίσης κόπηκε.

Στο 63′ ο Χουάνπι ξεκίνησε ωραία ανάπτυξη για τον Παναιτωλικό. Ο Πέρεθ άνοιξε στον Τορεχόν που σέντραρε εξαιρετικά. Ιδανική η κεφαλιά του Λιάβα προς τον Χουάνπι που πήρε νέα κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66′ ο Βόλος κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση με τον Τρουιγέ, σε μαρκάρισμα του Μαλή. Η εκτέλεση ανακόπηκε από το τείχος σε κόρνερ. Ο Πετράκης έριξε στο γήπεδο Χατζηθεοδωρίδη και Σενγκέλια. Αποχώρησαν ο Μπαλντασάρα και ο Φρεντ Ντουάρτε, με τον σχηματισμό να μην μεταβάλλεται.

Στο 73′ σουτ του Γεωργιανού έδιωξε ο Παπαδόπουλος δύσκολα. Στο 76′ ο Πέδρο πέρασε στο γήπεδο αντί του Βοΐλη, καταχειροκροτούμενοι αμφότεροι. Αμέσως ο Παναιτωλικός έβγαλε τη φάση του αγώνα. Ο Πέδρο έκανε ένα απίθανο τακουνάκι, ο Σενγκέλια έσκαψε στον Χουάνπι που νικήθηκε σε τρομερό τελείωμα από τον Παπαδόπουλο με τον Χατζηθεοδωρίδη να μην καταφέρνει να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο.

Ο… μεταλλαγμένος στην επανάληψη Χουάνπι εκτέλεσε, ο θηριώδης Μπρούνο Ντουάρτε στάθηκε… ανίκητος στον αέρα, 2-0 ο Παναιτωλικός στο 80′. «Ξέσπασμα» στην Προυσιωτίσσης, χαμόγελα και φωνή με τον Τίτορμο να έχει βάλει «υποθήκη» νίκης.

Ένα σουτ του Μπαριέντος δεν απείλησε στο 82′. Στο 88′ ο Χουάνπι έχασε το άχαστο. Ο Παναιτωλικός βγαίνει σε τρομερή αντεπίθεση. Ο Σενγκέλια του δίνει πάσα πάρε-βάλε, ο Βενεζουελάνος σκάβει τεχνικά τον Παπαδόπουλο με την μπάλα να περνάει χιλιοστά άουτ. Νικολάου αντί Πέρεθ, Τσιγγάρας αντί Χουάνπι στο 89′.

Ο Τίτορμος διαχειρίστηκε εξαιρετικά το παιχνίδι από εκεί και πέρα, είχε νέα ευκαιρία για γκολ σε αντεπίθεση με τον Χατζηθεοδωρίδη.

-Ο Παναιτωλικός σκόραρε σε κομβικό σημείο του αγώνα, παρότι στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν κακή.

-Τορεχόν, Μλάντεν και Χουάνπι δευτέρου ημιχρόνου. Οι πρώτοι δύο εξαιρετικοί σε όλο τον αγώνα. Ο Βενεζουελάνος στην επανάληψη αφυπνίστηκε και έδειξε πράγματα στο γήπεδο. Έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο τέλος.

-Ιδιαίτερη μνεία στον Βοΐλη. Έκανε αθόρυβη δουλειά, τρέχοντας παντού και όντας μέσα στις φάσεις. Δείχνει ότι αν πάρει χρόνο μπορεί να προσφέρει. Άξια αναφοράς και η παρουσία του Μπρούνο Ντουάρτε που χρίστηκε και σκόρερ.

-Το δεύτερο ημίχρονο του Παναιτωλικού. Για έναν απλούστατο λόγο. Γύρισε στο γήπεδο μία ομάδα που είχε το προβάδισμα και ήθελε να το διατηρήσει. Δεν κλείστηκε, πίεζε παντού, έκανε φάσεις πέτυχε δεύτερο γκολ.

-Η υποδοχή στον Γιάννη Πετράκη. Χειροκρότημα, αυτός από μεριάς του χτυπούσε το στήθος του ευχαριστώντας και η… παρακαταθήκη με το «ξέσπασμα» στο 2-0. Πόσο καιρό είχε να χαρεί ο κόσμος; Πόσο καιρό είχε να δει νίκη στο Αγρίνιο;

-Υποδειγματική διαχείριση του αγώνα από τον τεχνικό του Παναιτωλικού. Σενγκέλια και Πέδρο μπήκαν στο γήπεδο σε ιδανική χρονική στιγμή. Άρτιο διάβασμα του αγώνα.

-Κακό ποιοτικά το πρώτο μέρος του αγώνα. Με μόνη εξαίρεση το δοκάρι του Βόλου, ρυθμός δεν υπήρχε, ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη δυσκολία να απειλήσει, οι διακοπές για φάουλ αμέτρητες.

-Χουάνπι πρώτου ημιχρόνου. Δεν έκανε αυτό που ήθελε ο Παναιτωλικός στο γήπεδο από αυτόν στο. Να κρατάει μπάλα, να ηρεμεί το παιχνίδι και να δημιουργεί. Πολλά λάθη και χαμένες μονομαχίες. Στην επανάληψη ανέβηκε αισθητά.

-Πέρεθ και Μπαλντασάρα συνεχίζουν να ψάχνονται. Σε αρκετές περιπτώσεις καθυστερούσαν την ανάπτυξη του παιχνιδιού, έχοντας προφανείς και εύκολες επιλογές για πάσα, που δεν προτιμούσαν. Ο πρώτος βγάζει φιλότιμο στο γήπεδο αλλά πρέπει να ανεβάσουν απόδοση…

Λιάβας. Δεν είναι ότι σκόραρε. Έκανε ένα πραγματικά καλό παιχνίδι τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά.

Παπαπέτρου. Αυστηρή και τυπική διαιτησία εξ αρχής, προκάλεσε το μουρμουρητό της εξέδρας για τις τακτικές διακοπές και τις καθυστερήσεις. Έδειξε μόλις δύο λεπτά έξτρα χρόνο στο πρώτο μέρος. Όσο εκνευριστικός και να έγινε ωστόσο είχε ακριβοδίκαιη διαιτησία σε όλο το ματς.

Κακό πρώτο ημίχρονο, χωρίς ρυθμό μέχρι το 30′ και τον Βόλο να έχει την μεγάλη ευκαιρία για το γκολ με το δοκάρι του Τρουιγέ. Ο Παναιτωλικός είχε θέματα στον άξονα, δεν πατούσε εύκολα την αντίπαλη περιοχή και είχε πολλές επιπόλαιες επιλογές. Σε ορισμένες περιπτώσεις δημιούργησε απειλητικές συνθήκες, σίγουρα όμως όχι κλασικό κίνδυνο για την εστία των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις ωστόσο πήρε το προβάδισμα με τον Λιάβα να σκοράρει.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός γύρισε πιο δυναμικά στο γήπεδο και είχε καλές στιγμές στιγμές να διευρύνει το προβάδισμά του. Υπερείχε καθολικά του αντιπάλου του και κεφαλαιοποίησε με το 2-0 του Ντουάρτε στο 80′ την εικόνα του. Έχασε τρομερή στιγμή με τον Χουάνπι στο 88′ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου, η νίκη είναι νίκη σε κάθε περίπτωση.