ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-1: Τον έπιασε με αυτογκόλ

Η Λαμία πέρασε από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης με το αυτογκόλ του Γκαρσία και έπιασε τους Αρκάδες στη βαθμολογία της Super League.

Με τη νίκη της στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης η Λαμία έφτασε τους 9 βαθμούς μετά από εννέα αγωνιστικές και έφτασε τους Αρκάδες στη βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ… επιφυλακτικά στο ματς και το παιχνίδι είχε πολύ κακό ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και το γκολ της Λαμίας, ήρθε σε μία ανύποπτη φάση και από παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

Στο 27′ ο Τιφόνε έκανε… τσαφ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γκαρθία και κατέληξε στα δίχτυα των Αρκάδων για το 1-0 στο ματς, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος και ο Σίτο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 55′, με το σουτ του μετά από ωραία συνεργασία με τον Ριέρα, να αποκρούεται από τον Γκαραβέλη. Πιο κοντά στο γκολ έφθασαν όμως οι Λαμιώτες στο 63′, όταν ο Τιρόνε πήρε την κεφαλιά από κοντά, αναγκάζοντας τον Τσιφτσή στην απόκρουση του αγώνα.

Ο Αστέρας Τρίπολης πίεσε για το γκολ, αφήνοντας παράλληλα αρκετά κενά στην άμυνα του. Οι προσπάθειες του όμως «χτύπησαν» πάνω στην πολύ καλά οργανωμένη λειτουργία της Λαμίας, γεγονός που κράτησε το 0-1 μέχρι τέλους.

Η κορυφαία στιγμή των γηπεδούχων χάθηκε στο 87′ με την κεφαλιά του Ιγκλέσιας -μετά από κεφαλιά-πάσα του Τιλίκα- να μπλοκάρεται πάνω στην γραμμή από τον Γκαραβέλη.

Πηγή: newsit.gr