ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Για την «τιμή των όπλων» ο Παναιτωλικός, 64-39 τη Ναύπακτο

Αν και η υπόθεση παραμονή είναι δυστυχώς «τελειωμένη» για τον μπασκετικό Παναιτωλικό, απέναντι στη Ναύπακτο το «πόδι» ήταν στο «γκάζι».

Ο Τίτορμος με εξαιρετικό τον Γιώργο Κάκο που πέτυχε 30 πόντους επιβλήθηκε με 64-39 της 4ης της βαθμολογίας στο ΔΑΚ Αερογέφυρας.

Υπό τις οδηγίες του κόουτς Ζαρκάδα, που πιστώνεται μεγάλο μερίδιο της εικόνας της ομάδας, ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά. 16-4 η πρώτη περίοδος, στο 32-15 το ημίχρονο.

Η ομάδα της Ναυπάκτου επιχείρησε να αλλάξει τα δεδομένα στην τρίτη περίοδο, όπου σκόραρε 21 πόντους, όμως ο Παναιτωλικός με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 18-3 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Με 17 πόντους εξαιρετικός ο Κοτσώνης, τρομερός στην άμυνα ο Πιστιόλης. Συνέδραμαν τα μέγιστα απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο, με περισσότερες επιλογές.

Την επόμενη αγωνιστική της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ ο Παναιτωλικός αντιμετωπίζει ως τυπικά φιλοξενούμενος στο ΔΑΚ Αερογέφυρας την ΑΛΦΑ ’93 (11/3 -16:00).

Παναιτωλικός (Ζαρκάδας): Κάκος 30(3), Σφυρής 9(2), Καλαμπαλίκης 4, Πιστιόλης 4, Κοτσώνης 17(3), Έξαρχος, Κάκος Χ., Τσώλας

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 16-11, 14-21, 18-3