ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Σπουδαία νίκη επί της ΑΛΦΑ ’93

erasitexnis

Με 7 παίκτες στο δυναμικό του και κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε της ΑΛΦΑ ’93 με 60-58.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με τον Παναιτωλικό να πηγαίνει πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 31-39.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΛΦΑ ’93 πήρε το προβάδισμα με 45-52, σκοράροντας 22 πόντους.

Ωστόσο, οι παίκτες του κόουτς Σταμούλη είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν στην τελευταία περίοδο το σκορ, με εξαιρετική άμυνα. Δεχόμενοι μόλις 8 πόντους, κατόρθωσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 60-58.

Ο Παναιτωλικός με τη νίκη του αυτή προσπέρασε προσωρινά τον ΑΟ Βόνιτσας και βρίσκεται μόνος 4ος, με 25 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (7 Μαρτίου) θα αγωνιστεί στο Μεσολόγγι, με τον πρωτοπόρο και αήττητο Λέοντα.

Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης, Πάρδος, Σταμούλης Ι., Σταμούλης Χ., Μαυρομάτης, Καλλιακμάνης, Τσάσσης