ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Σε κακή μέρα ο Παναιτωλικός, βαριά ήττα από τον Λέοντα

Τον Λέοντα Μεσολογγίου αντιμετώπισε για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ ο Παναιτωλικός στο κλειστό της Αερογέφυρας.

Με τους Γιώργο Κακό, Καλαμπαλίκη, Πιστιόλη, Μινασιάν, Σφυρή ξεκίνησε τον αγώνα ο κοουτς Καρβούνης. Οι Μεσολογγίτες μπήκαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα με 2-10.

Ο Παναιτωλικός βρήκε σκορ από τον Κοτσώνη αλλά η ομάδα του Μεσολογγίου χτυπώντας από το τρίποντο πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα 9-21. Τα εύκολα λάθη δεν άφησαν τον Τίτορμο να μειώσει με την διαφορά να πηγαίνει στο +20 (16-36).

Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ο Παναιτωλικός κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 μειώνοντας σε 26-38 στο 17′. Με τρομερό buzzer beater του Γκότση οι δύο ομάδες πήγαν με 34-48 στο ημίχρονο.

Γρήγορος ρυθμός στην 3η περίοδο με τον Λέοντα αργά αλλά σταθερά να «ανοίγει» την διαφορά 45-69(27′). Αρκετά άστοχος και βιαστικός στις επιλογές του ο Παναιτωλικός. Τρομερά εύστοχοι οι παίκτες του Μεσολογγίου από τα 6,75 στον αντίποδα, με την περίοδο να λήγει 47-80.

Σε κακή μέρα αρκετοί παίκτες του Τίτορμου. Διαδικαστικού χαρακτήρα η 4η περίοδος με τις δύο ομάδες να προχωρούν σε rotation με τελικό σκορ 64-95.