ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Σημαντική νίκη για τον Παναιτωλικό επί της ΑΛΦΑ ’93 (φωτο)

Σημαντική νίκη, την τρίτη του στο πρωτάθλημα της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε ο Παναιτωλικός απέναντι στην ΑΛΦΑ ’93, στο ΔΑΚ Αερογέφυρας του Αγρινίου.

Όντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα πλήρης, ο Τίτορμος επέστρεψε στις επιτυχίες. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με 17-10 όμως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (19-19).

Η ΑΛΦΑ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Παναιτωλικό να αντιδρά και να προηγείται με 32-27 στο 16′ με μπροστάρηδες τους Πιστιόλη και Κάκο. Η ΑΛΦΑ μείωσε στο καλάθι στο ημίχρονο με buzzer beater τρίποντο για το 39-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα σκλήρυνε και οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0, αφήνοντας την ΑΛΦΑ χωρίς καλάθι για έξι λεπτά (50-37 στο 26′). Η διαφορά παρέμεινε έως το τέλος του 3ου δεκαλέπτου για το 57-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πίεση σε όλο το γήπεδο μείωσαν σε 66-59 στο 36′. Ο Παναιτωλικός αν δεν ήταν τόσο νευρικός θα είχε τελειώσει πιο νωρίς τον αγώνα. Ωστόσο, πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στην αξιόμαχη ΑΛΦΑ ’93 με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-37, 57-44, 75-65

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θεοδωρόπουλος