ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Σπουδαία νίκη σε ματς-ντέρμπι επί του ΒΑΟ Άρτας ο Παναιτωλικός (φωτο)

Σπουδαία νίκη, σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, πήρε ο μπασκετικός Παναιτωλικός επί του ΒΑΟ Άρτας, με 61-57.

Με το σκορ στο 10-16 τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΔΑΚ Αερογέφυρας. Νευρικός στο ξεκίνημα ο Παναιτωλικός, με πολλά λάθη.

Ο Τίτορμος επηρεάστηκε από τα τρία φάουλ που συμπλήρωσε νωρίς στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Πιστιόλης.

Σταδιακά, ωστόσο ισορρόπησε, προς τα τέλη του ημιχρόνου, με τους Αρτινούς να παραμένουν μπροστά με 28-29.

Με αμυντική προσήλωση στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός πέρασε μπροστά στο σκορ με 44-40.

Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και στην τελευταία περίοδο, το σύνολο του κόουτς Καρβούνη επιβλήθηκε μετά από δραματικότατο φινάλε με 61-57, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ.

Παναιτωλικός: Nτάλλας, Κάκος Γ. 9 (3), Κοτσώνης 6, Ζαρκάδας 4, Έξαρχος 11 (1), Πιστιόλης 16, Σφυρής 11 (1), Λιακόπουλος 4, Διαμαντόπουλος, Τσώλας, Γεώργουλας, Κάκος X.