ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Το έχασε στο τέλος ο Παναιτωλικός, ήττα 62-65 από τον Πύρρο Αρταίων

Τρομερό ματς στο ΔΑΚ Αερογέφυρας με τον Παναιτωλικό να γνωρίζει ήττα με 62-65 από τον Πύρρο Αρταίων.

Ο Παναιτωλικός αν και ξεκίνησε νωχελικά, με 0-5, γρήγορα πήρε τα ηνία. Με έναν εξαιρετικό από τη γραμμή του τριπόντου Γιώργο Κάκο (3/3) πήρε «κεφάλι» δέκα πόντων 17-7 στα τέλη της περιόδου. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 19-13.

Ο Κάκος συνέχισε την ηγετική του εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Άρτας με όπλο την σφιχτή άμυνα μείωσε σε 23-20 αλλά σημαντικά σουτ του μπροστάρη του Παναιτωλικού επανέφεραν την διαφορά στο 28-20. Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-32 με τον Πιστιόλη να αναλαμβάνει δράση, σε άμυνα και επίθεση.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Παναιτωλικός πήγε τη διαφορά στους δέκα 44-34. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με σερί μείωσαν σε 44-43. Ο Παναιτωλικός χωρίς καθαρό μυαλό βρέθηκε πίσω με 44-47. Κάπου εκεί η ομάδα του κόυτς Καρβούνη άρχισε να συνέρχεται. Πέρασε εκ νέου μπροστά και έβγαλε σημαντικές άμυνες. 48-47 το δεκάλεπτο.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Το ματς απέκτησε αρκετή ένταση. Οι άμυνες των δύο ομάδων πρωταγωνίστησαν με το σκορ να είναι στο 55-54 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Πιστιόλης υπήρξε συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση. 1:41 πριν τη λήξη ο Πύρρος πέρασε μπροστά στο σκορ με 61-62. Η αστοχία και τα αμυντικά ριμπάουντ τελικώς κόστισαν στον Παναιτωλικό που ηττήθηκε με 62-65.

Τα δεκαλεπτα: 19-13, 37-32, 48-47, 62-65