ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Μπάσκετ: Βαριά ήττα στη Ναύπακτο για τον Παναιτωλικό

Βαριά ήττα με 86-61 γνώρισε σε εξ αναβολής παιχνίδι του Νοτίου Ομίλου της Α ΕΣΚΑΒΔΕ από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου ο Παναιτωλικός.

Η ομάδα της Ναυπάκτου αν και αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες παικτών (Μίχος, Σταθάτος Π, Αλεξανδρής, Βαρελάς, Φούντας, Κατσίκας, Στυλιαράς), ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με ένα σερί 19-0 ουσιαστικά έθεσε τις βάσεις από την πρώτη περίοδο για μια άνετη επικράτηση.

Το ημίχρονο τελείωσε με το ευρύ σκορ 52-18 και η επανάληψη ήταν μια τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Αγρινίου αγωνίστηκε με πολλές απουσίες. Πολλοί παίκτες της είναι φοιτητές που έλειπαν στα λόγω εορτών.

Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ζαρκάδας και Σύρρος που σημείωσαν αμφότεροι από 19 πόντους. Ακολούθησε ο Έξαρχος που σημείωσε 17.

Διαιτητές: Λύτρας – Παπαστάμος
Α: 24-8 Β: 28-10 Γ: 22-22 Δ: 12-21

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Λαούρδας 9, Γκοτσόπουλος 2, Καπετανάκης 7(1), Ζαμπάρας 8, Ασημακόπουλος 12, Παπούλιας Ν. 8(2), Ζησιμόπουλος 13(3), Λουκάνη 2, Κούτρας 16, Δούρος, Μαντζαρίνης 9(3), Δημητρίου.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Καρβούνης): Λιακόπουλος 6, Λουκάς, Ζαρκάδας 19(2), Έξαρχος 17(1), Σύρρος 19.