fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Χριστουγεννιάτικη αγγαρεία, πρόκριση με κάκιστη εικόνα (φωτο-video)

Έχοντας ανεπίτρεπτη εικόνα ο Παναιτωλικός έκανε… χριστουγεννιάτικη αγγαρεία απέναντι στη Νίκη Βόλου. Μπορεί να πήρε την πρόκριση αλλά απογοήτευσε με την απόδοσή του.

1-0 το σκορ, με τον Τίτορμο να «σφραγίζει» μεν εισιτήριο για τους «8» αλλά η απόδοσή του να είναι κακή. Οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις είχαν δοκάρι και θα μπορούσαν να είχαν στείλει το ματς στην παράταση. Βέργος το γκολ της νίκης στην τελευταία φάση.

Με αλλαγές στο κλασικό του σχήμα ο Παναιτωλικός. (4-2-3-1). Ροντρίγκεζ στα δοκάρια, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Περέιρα η άμυνα. Φλόρες και Αντούνες τα χαφ. Μεντόζα δημιουργικός μπροστά τους. Ντουάρτε και Χουχούμης στα δύο «φτερά». Ο Καρέλης φορ.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Ψηλά τις γραμμές ο Παναιτωλικός, η Νίκη την κατοχή. Σουτ του Φλόρες στο 6′ δεν απείλησε. Σέντρα Ντουάρτε στα χέρια του Μπάγιτς στο 9′.

Στο 16′ φάουλ σε καλό σημείο για τους Βολιώτες απομάκρυνε η άμυνα του Παναιτωλικού. Στο 19′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων για φάουλ σε επικίνδυνο σημείο. Εκτέλεσε ο Μεντόζα εξαιρετικά με τον Μπάγιτς να διώχνει. Στο «ριμπάουντ» προσπάθειες Κορνέλιους και Μαλή δεν βρήκαν στόχο.

Καλή προσπάθεια Ντουάρτε από τα δεξιά κατέληξε στα σώματα στο 22′. Στο 27′ ο Γκορτσίλας χάρισε καθαρή κίτρινη σε «καρατιά» αμυντικού της Νίκης στον Μεντόζα, σε φάουλ πλάγια έξω από την περιοχή. Μηδενικές φάσεις από εκεί και πέρα, κακό θέαμα, 0-0 το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ξεκίνημα στο ίδιο μοτίβο. Στο 56′ ο Περέιρα έδωσε τη θέση του στον Βέργο. Στο 57′ επικίδυνη παράλληλη απομάκρυνε ο Μαλής. Σουτ των Βέργου και Καρέλη κόντραραν στα σώματα ακολούθως και δεν προβλημάτισαν τον Μπάγιτς.

Ο Φλόρες στο 62′ σούταρε άστοχα μετά από κόρνερ. Στο 64′ ο Χουχούμης ζήτησε αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Τσιγγάρας, με τον Αντούνες να γυρνά στόπερ και τον Κορνέλιους να πηγαίνει στα μπακ.

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 71′, με τον Ροντρίγκεζ να σημειώνει μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Τζοβάρα από κοντά.

Νέο σουτ του Μέτσε στο 75′, ξανά «παρών» ο Αργεντινός κίπερ. Με τα λεπτά να περνούν οι Βολιώτες ανέβαιναν με σκοπό το γκολ.

Κινδύνεψε αλλά τελικά… νίκησε

Στο 82′ Καρέλης, Ντουάρτε, Λούι αποχώρησαν. Στη θέση τους Μπαρμπόσα, Μπελεβώνης, Αποστολάκης. Η Νίκη στις καθυστερήσεις είχε κόρνερ που έδιωξε η άμυνα και στο 91′ μάλιστα έκανε δοκάρι με τον Μιράντα. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Βέργος βγήκε «φάτσα» με το τέρμα και έκανε το 1-0, που ήταν τελικό σκορ.

-Κορνέλιους και Ντουάρτε μέσα στις φάσεις, με σταθερή απόδοση. Στο ύψος του ο Αντούνες. Από εκεί και πέρα το χάος.

-Είτε έτσι είτε αλλιώς γκολ έβαλε. Στα συν ο Βέργος.

-Κακό ποιοτικά παιχνίδι. Λιγοστές στιγμές για τον Παναιτωλικό, δεν δημιούργησε κινδύνους πλην ελαχίστων εξαιρέσεων από στημένες μπάλες.

-Ο Περέιρα. Μία καλή ενέργεια έκανε, δύο λάθος πάσες ακολουθούσαν. Δεν έδωσε κάποια ουσιαστική βοήθεια. Σωστά αντικαταστάθηκε νωρίς.

-Ανεπίτρεπτη εικόνα στα τέλη του αγώνα. Η Νίκη πίεζε, ορισμένες «γιούχες» ακούστηκαν από την μεγάλη κερκίδα για, δοκάρι για τους φιλοξενούμενους αλλά τελικώς «έγραψε» 1-0.

Μεντόζα πρώτου ημιχρόνου και Θύρα 6. Ο Αργεντινός στο δεύτερο μέρος «έκατσε». Οι οργανωμένοι 90′ λεπτά φωνή, ζεστό χειροκρότημα στην ομάδα και σημαντική βοήθεια για να έρθει τελικώς η νίκη, έστω κι έτσι.

Μετά το μπάχαλο της ΚΕΔ, που ανακάλεσε του αρχικούς ορισμούς, ορίστηκε ο Γκορτσίλας. Έβγαλε πρώτη κίτρινη στο ματς στο 34′. Γενικά δεν είχε την δύσκολη φάση, πλην όμως χαλαρός πειθαρχικός έλεγχος.

Χωρίς ιδιαίτερη φάση το πρώτο μέρος, δεν δημιούργησε ούτε και κινδύνεψε ο Παναιτωλικός, με μόνη εξαίρεση ορισμένες στατικές μπάλες εκατέρωθεν.

Στο δεύτερο μέρος είχε χειρότερη εικόνα και κινδύνεψε στις καθυστερήσεις να δεχθεί γκολ, με τον Μιράντα να έχει δοκάρι. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΒέργοςΠρόκριση μεν, κάκιστη και ανεπίτρεπτη εικόνα δε.