fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Χρόνο στους μικρούς έδωσε ξανά ο Σούρερ, ήττα από τον Βόλο (video)

Χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς για ένα ακόμα φιλικό, μετά τον Ατρόμητο, έδωσε ο Σούρερ απέναντι στον Βόλο, με τον Παναιτωλικό να ηττάται 2-0.

Κινήθηκε στη μετριότητα το νεανικό σύνολο των Αγρινιωτών, με τον Βόλο να αξιοποιεί δύο λάθη του Αναστασόπουλου, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Γκρατερόλ, Κοντούρης, Οικονόμου, Αναστασόπουλος, Στάγιτς, Σκιαδάς, Μπελεβώνης, Νικολάου, Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδης, Βοΐλης οι επιλογές του Σούρερ.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Βόλο να απειλεί πρώτος με τον Τάχατο στο 4′. Ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη καλή στιγμή του με ενέργεια του Κοντούρη στο 9′. Στο επόμενο λεπτό επικίνδυνη σέντρα του Άλχο, έκοψε ο Αναστασόπουλος. Στο 11′ κεφαλιά του Οικονόμου για τον Παναιτωλικό δεν βρήκε στόχο, για να έρθει το 1-0 δευτερόλεπτα αργότερα.

Ο Αναστασόπουλος έκανε λάθος πάσα, με τον Μραζ να σκοράρει από κοντά, νικώντας τον Γκρατερόλ.

Οι Βολιώτες άσκησαν πίεση μετά το γκολ τους, έχοντας αρκετές στατικές μπάλες που δεν εκμεταλλεύτηκαν. Είχαν ωστόσο την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού. Οι νεαροί του Παναιτωλικού από την άλλη προσπαθούσαν να βγάλουν πιο επιθετική νοοτροπία στο γήπεδο αλλά είχαν αρκετά εύκολα λάθη.

Στο 40′ ο Παναιτωλικός είχε στιγμή με τον Μπελεβώνη να σουτάρει από καλή θέση ψηλά άουτ. Κεφαλιά του Σιέλη στο 44′ για τον Βόλο επίσης δεν βρήκε στόχο. Στο 45′ λάθος του Κοντούρη έδωσε την ευκαιρία στον Ντέλετιτς για σουτ που μπλόκαρε ο Γκρατερόλ. Στην εξέλιξη ο Ντουάρτε σούταρε απελπιστικά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Στο 51′ ο Οικονόμου έκανε λάθος που παραλίγο να επιφέρει επικίνδυνες προϋποθέσεις για τον Βόλο, ωστόσο διόρθωσε ο ίδιος.

Ο Πάνος Αναστασόπουλος στο 54′ υπέπεσε σε καθαρή παράβαση-πέναλτι στον Τάχατο, με τον Γκλάβτιτς να διπλασιάζει τα τέρματα του Βόλου από τα 11 βήματα.

Στο 60′ ο Παναιτωλικός είχε την μεγαλύτερη στιγμή του στο ματς. Ο Βοΐλης κατέβασε μπάλα από σέντρα που έγινε στα αριστερά. Απελευθερώθηκε όμορφα από το μαρκάρισμα, ωστόσο πλάσαρε άουτ. Ακολούθως ο Σούρερ πέρασε στο γήπεδο Μπρούνο Ντουάρτε και Στεργιάκη αντί των Οικονόμου και Γκρατερόλ.

Ο ρυθμός με το πέρασμα του χρόνου έπεφτε, δίχως ο Παναιτωλικός να δείχνει πράγματα στο γήπεδο. Στο 73′ στο γήπεδο πέρασαν Μλάντεν, Τσιγγάρας, Μπουζούκης, Λιάβας αντί των Αναστασόπουλου, Σκιάδα, Φρέντ Ντουάρτε και Μπελεβώνη.

Στο 73′ σουτ του Νικολάου δεν βρήκε στόχο. Στο 77′ ο Βοΐλης βγήκε σε θέση βολής με το σουτ του να κόβεται σε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο Λιάβας πήρε έξυπνα κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο. Ο Βοΐλης είχε άστοχο σουτ στο 81′.

Στο 89′ ο Μπουζούκης με καλή εκτέλεση φάουλ έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Σιαμπάνη να διώχνει τον κίνδυνο. Τελευταία φάση ανήκε στον Βόλο, με κούρσα του Μύγα να μην επιφέρει κάτι. Το 2-0 τελικό σκορ.

Παναιτωλικός: Γκρατερόλ (60′ Στεργιάκης), Κοντούρης, Οικονόμου (60′ Μπ. Ντουάρτε), Αναστασόπουλος (73′ Μλάντεν), Στάγιτς, Σκιαδάς (73′ Τσιγγάρας), Μπελεβώνης (73′ Μπουζούκης), Νικολάου, Ντουάρτε (73′ Λιάβας), Χατζηθεοδωρίδης, Βοΐλης

-Όπως και απέναντι στον Ατρόμητο, ο Μάριος Οικονόμου, ένεκα και της εμπειρίας του ξεχώρισε. Από εκεί και πέρα… χάος.

-Δεν τροφοδοτήθηκε σχεδόν καθόλου, πάλεψε όμως ο Βοΐλης. Έγραψε τελικές στο δεύτερο μέρος. Είχε διάθεση μέχρι τέλους.

-Για ένα ακόμα φιλικό ο Παναιτωλικός δέχεται γκολ. Και το δέχεται από ατομικό λάθος. Μηδέν παθητικό δεν κράτησε σε κανένα ματς ως τώρα. Αναμφίβολα, το γεγονός προβληματίζει.

-Από τους μικρούς, μόνο «εκλάμψεις» από Κοντούρη και Μπελεβώνη. Σκιαδάς, Νικολάου δεν φάνηκαν καθόλου. Συνολικά, όπως και με τον Ατρόμητο μετριότατη εικόνα από όλους.

-Πολύ κακό παιχνίδι από τον Αναστασόπουλο. «Χαρίζει» το πρώτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κάνει πέναλτι στο δεύτερο.

-Για τους μικρούς υπάρχουν ελαφρυντικά όπως η απειρία. Πολλώ δε μάλλον για τα παιδιά που αγωνίζονταν στην Κ19 πέρυσι. Για παίκτες όπως οι Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδης δεν υπάρχει κανένα.

Κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Βόλος πήρε προβάδισμα από το λάθος του Αναστασόπουλου και το γκολ του Μραζ. Μέτρια εικόνα από τους μικρούς του Παναιτωλικού, με το νεανικό σχήμα να μην αποδίδει τα αναμενόμενα.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Αναστασόπουλο να κάνει πέναλτι στο 54′ και τον Βόλο να διπλασιάζει τα τέρματά του. Ο Σούρερ άλλαξε λίγα πρόσωπα, δίνοντας χρόνο σε νεαρούς μέχρι τέλους.