ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Δε νικάει στο Αγρίνιο ούτε για… αστείο, ήττα 1-3 από τη Λαμία (φωτο-video)

Δε νικάει στο Αγρίνιο ούτε για αστείο. Ο Παναιτωλικός γνώρισε μία ακόμη εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από τη Λαμία με 1-3.

Καλύτερος στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους ο Παναιτωλικός δεν βρήκε γκολ, με το ημίχρονο να λήγει στο 0-0. Αν και προηγήθηκε στην επανάληψη στο 55′ με το γκολ του Λιάβα είδε τη Λαμία να ανατρέπει το ματς με δύο γκολ στο 65′ και το 67′. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι «σφράγισαν» τη νίκη τους.

Αν και προηγήθηκε για μία ακόμη φορά στη σεζόν ο Παναιτωλικός δεν κράτησε το υπέρ του σκορ στην έδρα του και ηττήθηκε, δεχόμενος δύο γκολ μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Απόλυτα δικαιολογημένες οι αποδοκιμασίες του κόσμου που παρακολουθούσε σαστισμένος μία ομάδα σε… διάλυση.

Ανέστης στα δοκάρια, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης τετράδα άμυνας. Μάρτενσον στο «έξι» με Κολοβό και Χουάνπι ως παρτενέρ στον άξονα. Σενγκέλια και Ντουάρτε στα δύο άκρα, Καρέλης φορ.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Χουάνπι πέρασε την κάθετη στον Κολοβό εξαιρετικά, με τον Γκαραβέλη να διώχνει ενστικτωδώς εξ επαφής. Ο Παναιτωλικός πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά, έχοντας κατοχή και πρωτοβουλία κινήσεων. Στο 4′ ο Κολοβός βρήκε ωραία τον Καρέλη που σούταρε από πλάγια θέση, άουτ.

Εξαιρετική μπαλιά του Λιάβα στο 8′ βρήκε τον Σενγκέλια που πρόλαβε την έξοδο του Γκαραβέλη, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει πριν ο Γεωργιανός βρεθεί «μούρη» με άδεια εστία.

Πολύ ωραίο σουτ του έδιωξε στο 10′ ο κίπερ της Λαμίας σε κόρνερ.

Στο 15′ σειρά είχε σουτ του Μάρτενσον να σταματήσει πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Πρώτη τελική για τη Λαμία ένα σουτ του Βέργου, μετά από ανάπτυξη των συμπαικτών του στα δεξιά της άμυνας του Παναιτωλικού, στο 21′. Στο 22′ γυριστό του Μαρτίνεθ μετά από σέντρα μπλόκαρε σταθερά ο Ανέστης.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν το ματς, κλείνοντας χώρους στον άξονα και ανεβάζοντας τις γραμμές τους πιο ψηλά στο γήπεδο. Στο 28′ από σέντρα η άμυνα του Παναιτωλικού απειλήθηκε δις, με τον Ανέστη να διώχνει σουτ του Σιμόν σε κόρνερ. Η Λαμία ζήτησε πέναλτι στη φάση για χέρι, με το VAR να λέει «παίζετε», ορθά.

Ο Παναιτωλικός έδειχνε να έχει χάσει το momentum του, με αρκετά επιπόλαια λάθη στα δεξιά και χωρίς δυνατότητα να «σπάσει» μπαλιές στην «καρδιά» της άμυνας των Φθιωτών. Ένα σουτ του Κολοβού στο 43′ πέρασε ψηλά άουτ. Στις καθυστερήσεις ένα φάουλ για την Λαμία δεν απέφερε κάτι.

Το δεύτερο ημίχρονο

Γύρισμα του Κολοβού στον Καρέλη με τον Έλληνα φορ να μην βρίσκει στόχο στο 50′, η πρώτη στιγμή της επανάληψης, με τη Λαμία να «απαντά» με σουτ του Μαρτίνεθ που έκοψε ο Λιάβας σε στατική φάση.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 55′. Εξαιρετική συνεργασία, Λιάβα-Χουάνπι-Καρέλη, ψύχραιμο πλασέ του πρώτου από το στρώσιμο του αρχηγού και 1-0.

Η Λαμία ευρισκόμενη πίσω στο σκορ ανέβηκε μαζικά στο γήπεδο, κλείνοντας τον Παναιτωλικό. Η ισοφάριση ήρθε στο 65′. Ο Σιμόν σέντραρε και ο Μεντίνα πήρε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας.

Πριν προλάβει να συνέλθει ο Παναιτωλικός, είδε τη Λαμία να γυρνάει το παιχνίδι «τούμπα». Στο 67′ η άμυνα «κοιμήθηκε», σαν σε προπόνηση με σουτ εντός περιοχής το 1-2 ο Μαρτίνεθ.

Ο Αναστασίου, έχοντας αργήσει να προχωρήσει σε αλλαγές, καθότι ο Παναιτωλικός μετά το γκολ δεν πατούσε καλά, πέρασε Ντίαζ αντί Σενγκέλια. Η Λαμία στον αντίποδα έκανε κι αυτή αλλαγές, έχοντας πλέον το προβάδισμα, ώστε να διαχειριστεί το σκορ.

Ο Παναιτωλικός έδειχνε σα χαμένος στο γήπεδο. Μπουζούκης και Μόρσεϊ αντικατέστησαν στο 75′ Χουάνπι και Κολοβό. Παρά τις αλλαγές φάση δεν μπόρεσε να δημιουργήσει το σύνολο του Αναστασίου. Στο 82′ Πέδρο και Βοΐλης αντικατέστησαν Καρέλη και Ντουάρτε, με το σύστημα να γυρνά σε 4-4-2. Τίποτα δεν άλλαξε, με τη Λαμία να «κλειδώνει» τη Νίκη στις καθυστερήσεις με τον Μαρτίνεθ.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε όλο το γήπεδο να αποδοκιμάζει έντονα για αυτό που αντίκρυσε με τους οργανωμένους να διώχνουν τους παίκτες που πήγαν να χειροκροτήσουν. Εκτεταμένες οι αποδοκιμασίες και για τον Γιάννη Αναστασίου.

-Ξεκίνησε πολύ δυναμικά ο Παναιτωλικός παράγοντας αρκετές κλασικές φάσεις για γκολ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Το ίδιο έκανε και στην επανάληψη σκοράροντας. Μετά; Το χάος.

-Μετά το 25′ η δημιουργικότητα που επέδειξε ο Παναιτωλικός «έσβησε», με τη Λαμία να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να κλείνει χώρους. Ο Τίτορμος περιορίστηκε σε ένα μονότονο ύφος παιχνιδιού, που σε αρκετές περιπτώσεις προξένησε κινδύνους.

-Δύο γκολ μέσα σε λιγότερα από τέσσερα λεπτά δέχθηκε ο Παναιτωλικός. Αργοπορημένες οι κινήσεις του Αναστασίου, με την ομάδα του να μην πατάει καλά μετά το γκολ που πέτυχε.

-Ντουάρτε εκτός αγώνα. Σε ρηχά νερά ο Χατζηθεοδωρίδης. Δε βοήθησε καμία αλλαγή.

-Έχει πάψει προ πολλού να είναι σύμπτωση. Ο Παναιτωλικός αδυνατεί να νικήσει στο Αγρίνιο, το ποδόσφαιρο που παίζει στο μεγαλύτερο μέρος των αγώνων εντός δεν… βλέπεται. Ακέραια ευθύνη βαραίνει και τον προπονητή του, Γιάννη Αναστασίου, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα στο τέλος.

Περράκης ο διαιτητής, σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα. Στη φάση που ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Χατζηθεοδωρίδη οι της Λαμίας δεν υπήρχε παράβαση, όπως σωστά επιβεβαίωσε το VAR. Αρνήθηκε καθαρή κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνεθ σε φάση επιτομή της κίτρινης στο 45′. Συνολικά μόνο στον πειθαρχικό έλεγχο είχε πρόβλημα.

Καλύτερος συνολικά στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ωστόσο το καλό του διάστημα. Από το 25′ και μετά η Λαμία ισορρόπησε και το ημίχρονο έληξε στο μηδέν.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός προηγήθηκε. Με ωραία συνεργασία ο Λιάβας σκόραρε στο 55′. Και εκεί που όλα έδειχναν ιδανικά, με δύο γκολ μέσα στα ελάχιστα λεπτά η Λαμία έκανε την ανατροπή. Ανάξιο σχολιασμού από εκεί και πέρα το παιχνίδι, με τον Παναιτωλικό να μην δημιουργεί υποψία φάσης για κάποιο γκολ. Η Λαμία έδωσε διαστάσεις στη νίκη της, κάνοντας το 1-3.