ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Εύκολο απόγευμα απέναντι στην Άρτα

Ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην εμφανώς πολύ πιο αδύναμη Αναγέννηση Άρτας είχε στο Emileon ο Παναιτωλικός.

Η ομάδα του Αγρινίου επιβλήθηκε των Αρτινών με 3-0, σε ένα παιχνίδι στο οποίο πήραν χρόνο συμμετοχής ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν αρκετά απέναντι στον ΠΑΣ.

Σε διάταξη 4-4-1-1, στο τέρμα Μελίσσας, Βργκοτς και Μπακαδήμας στα στόπερ. Μπελεβώνης Στ. και Χουχούμης στα μπακ, Σκιαδάς με Μπελεβώνη Χρ. στον άξονα. Ο Φυτόπουλος μπροστά τους, Μόρσει στα αριστερά, Μπαρμπόσα στα δεξιά και Καρέλης κορυφή.

Στον πάγκο βρέθηκαν οι Παρδαλός, Μαλής, Βέργος, Ντουάρτε, Περέιρα, Σκόνδρας και Καββαδίας.

Το πρώτο ημίχρονο

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τέτοια που δεν έδινε εξ αρχής άλλο χαρακτήρα στον αγώνα. Ο Παναιτωλικός στο 5′ είχε την πρώτη καλή στιγμή του με τον Καρέλη, που σκόραρε για το 1-0 στο 8′ μετά από συνεργασία Φυτόπουλου και Μπαρμπόσα.

Ήταν ο Πορτογάλος που απώλεσε νέα στιγμή στο 10′ μετά από λάθος, ενώ από κόρνερ του στο 14′ κεφαλιά του Βργκοτς δεν βρήκε στόχο. Στο 22′ από κλέψιμο του Μόρσει, νέο σουτ του Μπαρμπόσα δεν κατέληξε στα δίχτυα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 35′, ο Φυτόπουλος έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Χρήστο Μπελεβώνη που έβγαλε τετ-α-τετ τον Μόρσει, ο οποίος ωστόσο αστόχησε. Στα τέλη του ημιχρόνου από δύο συνεχόμενα λάθη του Μπακαδήμα δημιουργήθηκε κίνδυνος για την άμυνα του Παναιτωλικού, με την Αναγέννηση να σημειώνει δοκάρι.

Στο 44′ ωστόσο από ασίστ του Χρήστου Μπελεβώνη ο Μόρσει με ωραία ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα του Παναιτωλικού.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος ο Γιάννης Αναστασίου, που έριξε στο γήπεδο Βέργο, Ντουάρτε, Καββαδία, Περέιρα και Μαλή αντί των Καρέλη, Μπαρμπόσα, Μπακαδήμα, Χουχούμη και Βργκοτς.

Ο Καββαδίας απώλεσε τετ-α-τετ στο 51′ και την δυνατότητα να τριπλασιάσει τα τέρματα του Παναιτωλικού. Ωραία ενέργεια του Φυτόπουλου στο 56′, με το σουτ του να περνάει πάνω από το οριζόντιο.

Στο 59′ ο Μόρσει είχε νέα ευκαιρία για γκολ αλλά ο κίπερ της Άρτας του είπε «όχι». Ακολούθως στη θέση του στο γήπεδο μπήκε ο Σκόνδρας, ο οποίος στο 66′ είχε ευκαιρία με συρτό σουτ.

Στο 75′, ο Ντουάρτε πέρασε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας στον Βέργο, ο οποίος βρήκε τον Καββαδία για το 3-0, με κοντινό πλασέ. Καλή στιγμή για ένα ακόμη γκολ έχασε ο Ντουάρτε με σουτ στο 81′.

Δύο ακόμη καλές στιγμές από Βέργο και Ντουάρτε χάθηκαν στα τελευταία λεπτά με το 3-0 να είναι το τελικό σκορ.

-Καλό ημίχρονο από τον Έλντερ Μπαρμπόσα που ήταν μέσα σε αρκετές φάσεις. Θετικό πρόσημο και στην εμφάνιση του Χρήστου Μπελεβώνη στο α’ μέρος.

-Τα δύο λάθη που κάνει ο Μπακαδήμας στα τέλη του ημιχρόνου έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού δημιούργησαν σοβαρές προϋποθέσεις για γκολ για τους φιλοξενούμενους.

-Γενικότερα η ομάδα σε ορισμένες θέσεις ανεξαρτήτως αντιπάλου «φωνάζει» για ενίσχυση, όπως έχει πολλάκις τονιστεί. Σε ορισμένες θέσεις αν αξιολογήσει κανείς και το γεγονός ότι ορισμένοι εκ των νεαρών (πχ Στ. Μπελεβώνης, Φυτόπουλος) δεν δείχνουν ιδιαίτερα δείγματα, οι προσθήκες κρίνονται απαραίτητες.

Ο Μόρσει ήταν αυτός που ξεχώρισε. Καλό πρώτο δείγμα, δεν ταλαιπωρούσε την μπάλα, έχοντας καλό χειρισμό και ουσία. Σκόραρε, έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες. Ευχή όλων να βοηθήσει.

Παιχνίδι για να διατηρήσει τον ρυθμό του έδωσε σήμερα ο Παναιτωλικός, δίχως να μπορεί να κρατήσει ουσία ή συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα ενόψει σέντρας στο πρωτάθλημα ο κόουτς Αναστασίου.

Η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν μεγάλη και τα «καναρίνια» είχαν ένα εύκολο απόγευμα, με το φιλικό απέναντι στον Απόλλωνα που έπεται να είναι και το… κρας τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.