ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Έμειναν στο «μηδέν» (φωτο-video)

Παναιτωλικός και Βόλος έμειναν στο «μηδέν» στο βροχερό Αγρίνιο σε ένα ματς με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν και ρυθμό ανά διαστήματα.

Από ένα δοκάρι για τις δύο ομάδες με τον Παναιτωλικό να διαμαρτύρεται σε δύο περιπτώσεις για πέναλτι.

Σε διάταξη 4-2-3-1, ο Ανέστης στα γκολποστ. Μαλής, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης οι τέσσερις στην άμυνα. Φλόρες και Μάρτενσον τα χαφ. Μεντόζα μπροστά τους. Νταγκό και Μόρσει τα δύο άκρα. Καρέλης φορ.

Το πρώτο ημίχρονο

Υπό βροχή ξεκίνησε το ματς. Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και μπήκε πιο ορεξάτα. Πρώτη καλή στιγμή στο 9′, με τον Μεντόζα να σουτάρει στην εξωτερική των διχτύων του Κλέιμαν. Πρώτη επίσκεψη του Βόλου στα «καρέ» του Ανέστη με κόρνερ στο 15′. Ο Καρέλης με ωραίο σουτ στο 17′ έφθασε κοντά στο γκολ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Σουτ του Νταγκό στο 19′ στα χέρια του κίπερ των Βολιωτών.

Στο 21′ ο Ευαγγέλου τσέκαρε τράβηγμα στον Καρέλη εντός περιοχής από στημένη μπάλα, λέγοντας «παίζετε». Το ριπλέι πάντως έδειξε κράτημα από τον Άλχο, γεγονός που συνιστούσε παράβαση για πέναλτι.

Μεγάλη στιγμή είχε ο Βόλος με τον Ορόζ στο 29′. Εξ επαφής και ενστικτωδώς ο Ανέστης αποσόβησε.

Στο 32′ ο Αναστασίου αντικατέστησε τον Μόρσει. Ο νεαρός είχε κίτρινη κάρτα και με αρκετά μαρκαρίσματα ρίσκαρε την δεύτερη. Στη θέση του πέρασε ο Ντουάρτε. Ωραία κυκλοφορία από τους γηπεδούχους, η μπάλα έφτασε στον Φλόρες, με το πλασέ που έπιασε ο τελευταίος στο 34′ να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Πλασέ του Τσοκάνη μάζεψε ο Ανέστης στο 36′. Ο Άλχο δεν έπιασε σουτ από κοντά στο 37′.

Η μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στον Παναιτωλικό. Στο 41′ εκτέλεση κόρνερ από τον Μεντόσα, κεφαλιά του ξεχασμένου Νταγκό από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι.

Κεφαλιά του Καρέλη στο 44′ πάνω από το οριζόντιο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη φάση στην επανάληψη για τον Βόλο. Στα δεξιά η συνεργασία, ο Φαν Βέερτ το σουτ από κοντά σούταρε αλλά μάζεψε ο Ανέστης. Στο 53′, μετά από κόρνερ ο Παναιτωλικός ζήτησε ξανά πέναλτι στον Κορνέλιους. Εκ νέου «παίζετε» οι διαιτητές. Σουτ του Νταγκό στο 54′ πέρασε άουτ, όπως και του Ρεγκατέν λίγο αργότερα.

Ο Παναιτωλικός ήταν πιο ψηλά στο γήπεδο και είχε την πρωτοβουλία. Στο 69′ τρομερή μπαλιά του Χουχούμη για τον Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος εξαπέλυσε βολίδα με τον Κλέιμαν να στέλνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση γυριστό του Καρέλη δεν απείλησε.

Στο 70′ ο Ντίαζ πέρασε στη θέση του Νταγκό, με τον Μεντόζα να τραβιέται στα άκρα. Οι Βολιώτες έκλεισαν καλά τον άξονα. Ως εκ τούτου ο Παναιτωλικός άρχισε να έχει δυσκολία στο να περάσει μπάλα στην περιοχή τους. Στο 81′ ο Αναστασίου πέρασε τον Βέργο αντί του Μεντόζα.

Σέντρα του Μαλή και σουτ του Νίνη δεν απείλησαν στο 83′. Λάθος του Μαλή απέφερε κόρνερ για τον Βόλο στο 85′. Η άμυνα «καθάρισε», με τον Βόλο να έχει πάρει «μέτρα» στο γήπεδο και τον Παναιτωλικό να στερείται καθαρού μυαλού. Ο Φαν Βέερτ με προβολή σημάδεψε το δοκάρι στο 88′.

Στις καθυστερήσεις από λάθος του Φλόρες ο Βόλος βγήκε σε θέση βολής με τον Χουχούμη να επεμβαίνει καίρια. Στην αντεπίθεση ο Καρέλης έχασε ευκαιρία με διαγώνιο σουτ. Το 0-0 τελικό σκορ.

-Εντυπωσιακός Ανέστης. Σταθερός, ήλεγξε κάθε φάση που χρειάστηκε να επέμβει.

Νταγκό και Λάρσον. Ο πρώτος ήταν δραστήριος και είχε δοκαρι. Ο δεύτερος αποδεικνύει που οφείλεται η βελτίωση στην άμυνα.

-Μαχητικότατοι καθ’ όλο το ματς Μεντόζα και Μαλής. Ο τελευταίος είχε ένα σοβαρό λάθος στο 85′ που ευτυχώς δεν στοίχησε.

Μόρσει. Είδε νωρίς κίτρινη και δεν είχε ψυχραιμία. Ενώ έκανε καλές κούρσες και είχε διάθεση, Τσέτσιλας και Ευαγγέλου είχαν… «άγριο» το μάτι και αντικαταστάθηκε άμεσα.

-Δυσκολεύτηκε μετά το 70′ ο Παναιτωλικός. Έβγαλε κούραση και απειλήθηκε, με τον Φαν Βέερτ να κάνει δοκάρι. Πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, με ένα του Φλόρες στις καθυστερήσεις να αποβαίνει παρ’ ολίγον μοιραίο.

Ο Μάρτενσον. Εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με σιγουριά στον άξονα.

Τσέτσιλας. Απέφυγε να δείξει κάρτα σε μαρκαρίσματα του Βόλου στις αρχές, την έβγαλε στον Μόρσει στο 22′. Δευτερόλεπτα νωρίτερα δεν καταλογίστηκε πέναλτι, με σύμφωνη γνώμη του VAR Ευαγγέλου σε κράτημα στον Καρέλη. Έχασε εντελώς τον πειθαρχικό έλεγχο συνεχίζοντας να αρνείται καθαρές κάρτες στους φιλοξενούμενους σε όλο το πρώτο μέρος.

Όμορφο πρώτο μέρος με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν. Ο Παναιτωλικός δικαίως διαμαρτύρεται για πέναλτι στον Καρέλη. Είχε κάμποσες καλές στιγμές, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Νταγκό. Όπου χρειάστηκε ο Ανέστης ήταν «παρών».

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν ήταν εξίσου καλός. Ο Βόλος απείλησε αρχικά, ο Παναιτωλικός πήρε τα «ηνία», ωστόσο σε ότι φάση παρήγαγε δεν μπόρεσε να βρει το γκολ. Στο τέλος αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν.