ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ένας Δέλλας δεν φέρνει την άνοιξη…

Αν και ξεκίνησε δραστήρια, αν και είχε διάθεση, ο Παναιτωλικός με ένα «χαζό» πέναλτι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Άρη νωρίς στο ματς. Το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα δεν κατόρθωσε να βρει την ισοφάριση, όσο μάλιστα περνούσε ο χρόνος παρήγαγε συνεχώς λιγότερους κινδύνους επιθετικά και μοιραία ηττήθηκε με 0-1.

Έντονες διαμαρτυρίες για τη διαιτησία του Κουτσιαύτη που σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο «χαρίστηκε» στον Άρη.

Ενδεκάδα με αρκετές εκπλήξεις αλλά και αλλαγές παρέταξε στο ντεμπούτο του ο Δέλλας, λόγω και των απουσιών που υπήρχαν αλλά και των ανέτοιμων παικτών. Σε διάταξη 4-2-3-1, Κνετ στα γκολποστ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής και Ντάλσιο οι τέσσερις της άμυνας.

Τσιγγάρας και Ντίαζ στον άξονα, με τον Μάζουρεκ σε ρόλο δεκαριού. Αριγίμπι και Μεντόσα στα δύο άκρα της επίθεσης. Ο Αζάντι στην κορυφή.

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό από το ξεκίνημά του. Τελικές σημειώθηκαν για αμφότερες τις πλευρές, με τον Παναιτωλικό να έχει ως κύριους εκφραστές των προσπαθειών του τους Αριγίμπι, Λιάβα και Μεντόσα.

Ο Άρης είχε καλές στιγμές με τον Μάνο, ωστόσο η μεγαλύτερη στιγμή σημειώθηκε με κεφαλιά του Μάζουρεκ στο 15′. Στιγμές αργότερα, ο Μαλής ανέτρεψε τον Μάνο άτσαλα εντός περιοχής, με τον Κουτσιαύτη να λέει «πέναλτι». Ο Γκάμα έκανε από τα 11 βήματα το 0-1.

Οι κιτρινόμαυροι με το γκολ τους κατόρθωσαν να ελέγξουν τον ρυθμό. Στο 28′ ο Μάζουρεκ κέρδισε φάουλ -ελέγχεται και κόκκινη λόγω σκληρότητας- σε πολύ καλή θέση. Τη εκτέλεση του Αριγίμπι μπλόκαρε ο Σιαμπάνης.

Στο 32′ ο ίδιος βγήκε σε πλεονεκτική θέση, με τον κίπερ του Άρη να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής. Μολαταύτα, η υπόδειξη του ρέφερι ήταν οφσάιντ, σε φάση άκρως οριακή. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να απειλεί κυρίως από τα δεξιά.

Στο 42′, ο διαιτητής ανακόπτει νέα επικίνδυνη στιγμή για τον Παναιτωλικό καταλογίζοντας άουτ ενώ η μπάλα βρισκόταν καθαρά στα πόδια του Αζάντι εντός γηπέδου. Το 0-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε για τον Άρη με τον Γκαρσία στο 57′. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Αζάντι αποχώρησε μετά από τραυματισμό του. Στη θέση του μπήκε ο Γιάκολις.

Στο 63′, πολύ καλό σουτ του Μεντόσα πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 65′ ο Κωνσταντόπουλος μετά από φάουλ του Ντάλσιο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο ρυθμός ήταν κακός όσο περνούσε η ώρα και ο Δέλλας έριξε στο γήπεδο Ντουάρτε και Βέργο αντί Μεντόσα και Αριγίμπι.

Στο 75′ Τζανακάκης και Άλβαρεζ πέρασαν στο γήπεδο, με τον (τραυματία) Μαλή και τον Τσιγγάρα να αποχωρούν. Το μοτίβο συνέχισε να είναι το ίδιο και παρά τις αρκετές στατικές μπάλες που βρήκε ο Παναιτωλικός δεν κατόρθωσε να σκοράρει.

-Ο Παναιτωλικός επιτέλους ξεκίνησε να έχει απειλητικό πρόσωπο επιθετικά. Αν μη τι άλλο συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα ήταν διαφορετική.

-Στα συν η παρουσία του Λιάβα που ήταν σταθερός αμυντικά και δραστήριος επιθετικά. Από κοντά και ο Μεντόσα για όσα αγωνίστηκε, φιλότιμος ο Κωνσταντόπουλος.

-Κακός ο Αλέξανδρος Μαλής που υπέπεσε και σε επιπόλαιο πέναλτι. Εκτός ρυθμού, με αρκετά κακά μαρκαρίσματα γενικότερα.

-Ο Φράνκο Μάζουρεκ δεν προσέφερε αυτά που αναμένει ο Παναιτωλικός από το πρόσωπό του για ένα ακόμη παιχνίδι. Ο Αργεντινός δεν πιάνει σε καμία των περιπτώσεων μέχρι στιγμής τα επιθυμητά στάνταρ απόδοσης.

-Όσο όρεξη παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο, τόσο κακός ήταν μεσοεπιθετικά στην επανάληψη ο Παναιτωλικός. Λιγοστές οι φάσεις του, ο Άρης εύκολα διατήρησε το προβάδισμα.

Ο Χόρχε Ντίαζ. Ο αρχηγός του Παναιτωλικού ήταν ένα κέντρο μόνος του με πλήθος επεμβάσεων και πολλά χιλιόμετρα στο γήπεδο.

Η διαιτησία του Κουτσιαύτη και των βοηθών του δεν ήταν η πρέπουσα. Επιπόλαιο πέναλτι του Μαλή ναι μεν αλλά κακές αποφάσεις σε δύο περιπτώσεις επιθέσεων του Παναιτωλικού που θα μπορούσαν να καταλήξουν σε γκολ, ιδίως στην περίπτωση του Αζάντι στο 42′ η μπάλα είναι καθαρά εντός γηπέδου. Γενικά η διαιτησία του κ. Κουτσιαύτη ξεσήκωσε αρκετά παράπονα, σε ένα ματς με ιδιαίτερη ένταση.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά και με διάθεση να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε. Το πέναλτι του Μαλή τον έβαλε και πάλι να «κυνηγά» το σκορ και με το πέρασμα του χρόνου ο Άρης απλώς διαχειριζόταν το παιχνίδι.

Η εικόνα του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο μεσοεπιθετικά ήταν σαφώς καλύτερη, ωστόσο διάρκεια δεν υπήρξε. Επαγγελματική νίκη για τον Άρη που με την «ασφάλεια» του Κουτσιαύτη έφυγε με το τρίποντο από το Αγρίνιο.