ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Επαγγελματίας… Παναιτωλικός, πέρασε από το Ηράκλειο (φωτο-video)

Επαγγελματίας ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη με 0-1 απέναντι στον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Ο Νίκος Βέργος με υπέροχο σουτ καθόρισε την έκβαση του ματς.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πήρε έτσι το δεύτερο διπλό της στη σεζόν στο Γεντί Κουλέ. Αναρριχήθηκε παράλληλα στην 9η θέση με 36 βαθμούς.

Ο Ανέστης στα δοκάρια, ο Αποστολάκης στα δεξιά, Λάρσον και Κορνέλιους κέντρο άμυνας, Περέιρα στα αριστέρα. Αντούνες και Φλόρες άξονας, Μεντόζα δημιουργικός μπροστά τους. Μόρσει και Ντουάρτε στα «φτερά», Βέργος κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Κορνέλιους παραχώρησε κόρνερ στους Κρητικούς στο 2′, με τον Διαμαντή να παίρνει κεφαλιά στην εκτέλεση, στέλντοντάς την αουτ. Ίδια τύχη είχε προσπάθεια του Βούρου σε νέο κόρνερ στο 5′. Σουτ του Λουίζ Φελίπε, χλυαρό, στα χέρια του Ανέστη στο 9′.

Ο ΟΦΗ ήταν πιο δραστήριος και πίεζε ψηλά. Στον αντίποδα ο Παναιτωλικός δεν είχε πατήσει με αξιώσεις την περιοχή του αντιπάλου. Νέο σουτ του Φελίπε στο 16′ απέκρουσε ο Ανέστης, με το ριμπάουντ της φάσης να καταλήγει στα δίχτυα, από προφανή θέση οφσάιντ ωστόσο.

Κόρνερ για τον Παναιτωλικό στο 19′ δεν απέφερε κάτι. Σταδιακά οι παίκτες του Παναιτωλικού άρχισαν να κλείνουν καλύτερα χώρους, με αποτέλεσμα να κωλύεται η δημιουργία του ΟΦΗ. Μέχρι το ημίωρο του αγώνα κλασική ευκαιρία δεν υπήρχε. Στο 31′ ο Βέργος «έγραψε» με ωραία ατομική την πρώτη καλή στιγμή των «καναρινιών». Ο Χαβιέ Μεντόζα αποχώρησε με τράβηγμα στον προσαγωγό. Ο Χρήστος Μπελεβώνης μπήκε στη θέση του στο 33′.

Αναγκαστικά αποχώρησε και για τον ΟΦΗ λίγο αργότερα ο Λάζαρος Λάμπρου. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καλές στιγμές δεν υπήρξαν, στο 0-0 το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο 47′ σουτ του Χρήστου Μπελεβώνη από καλή θέση κόντραρε στον Διαμαντή και κατέληξε κόρνερ. Χλιαρό σουτ του Ντουάρτε από την εκτέλεση δεν προβλημάτισε τον Επασί. Στο 49′ η σέντρα του νεαρού Μπελεβώνη βρήκε σε πλεονεκτική θέση τον Βέργο που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα παράλληλα με το τέρμα και όχι προς αυτό.

Ο Παναιτωλικός πατούσε πολύ καλύτερα στο γήπεδο. Το πιστοποίησε στο 52′. Μπελεβώνης και Μόρσει συνεργάστηκαν. Αποδέκτης ο Βέργος που έφυγε πίσω από το κέντρο, έκανε κοφτή ντρίμπλα και σούταρε ιδανικά στο «Γ» του Επασί για το 0-1.

Το γκολ απελευθέρωσε τα πόδια των παικτών του Αναστασίου που άρχισαν να «χτίζουν» αντεπιθέσεις ιδιαίτερα επικίνδυνες. Στο 70′ ο Αναστασίου πέρασε Νταγκό αντί Μόρσει και Λούι αντί Αποστολάκη, στη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή.

Γύρισμα του Μπαλογιάννη πέρασε ψηλά άουτ στο ίδιο λεπτό, ενώ γύρισμα στο 71′ δεν είχε αποδέκτη στην περιοχή του Παναιτωλικού. Καλή στιγμή απώλεσε στο 76′ ο Νέιρα. Στο 78′ ο Μπελεβώνης πέταξε εξαίσια μπαλιά στο Βέργο αλλά ο Επασί τον νίκησε στο τετ-α-τετ.

Η μπάλα κατέληξε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Κορνέλιους σκόραρε για το 0-2. Μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ ακυρώθηκε, με τον στόπερ του Παναιτωλικού να υποδεικνύεται οφσάιντ για τη μύτη του ποδιού.

Στο 84′ σουτ του Στάικου έδιωξε ο Ανέστης. Καρέλης και Μπαρμπόσα αντικατέστησαν Βέργο και Ντουάρτε. Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι το τέλος για την ισοφάριση. Όμως οι Αγρινιώτες αμύνθηκαν αποτελεσματικά. Στο 94′ στάθηκαν τυχεροί καθώς από «τσαφ» του Κορνέλιους ο Νέιρα αστόχησε σε μοναδική ευκαιρία. Το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.

Βέργος. Είχε να σκοράρει καιρό. Βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα ξανά, με υπέροχο τελείωμα. Η αξία του είναι δεδομένη, γεγονός που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν ενόψει νέας σεζόν.

Κορνέλιους και Λάρσον είναι σταθερές για τον Παναιτωλικό, έχει ειπωθεί πολλάκις φέτος. Πιστοποιήθηκε μία ακόμη φορά.

-Θετικοί Ντουάρτε και Μπελεβώνης. Ο Χρήστος «κατάπιε» πολλά χιλιόμετρα, είχε διάθεση και προσπάθησε πολύ.

-Δεν είχε ιδιαίτερη δημιουργικότητα στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός. Προς τα τέλη του ημιχρόνου άλλαξε ελαφρώς αυτό, ωστόσο, δεν απείλησε ουσιωδώς.

-Στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε πίεση ο Τίτορμος. Στα άκρα της άμυνας είχε θέματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μόρσει. Καλό παιχνίδι, όσο έπαιξε. Πολύ τρέξιμο, «φτιάχνει» το γκολ του Βέργου, είχε ουσία στο γήπεδο.

Παπαδόπουλος ο διαιτητής. Λάθος υπόδειξη για οφσάιντ στον Βέργο στο 20′. Καλός πειθαρχικός έλεγχος στο πρώτο μέρος. Δεν δίστασε να δείξει κάρτες. Καλός και στην επανάληψη με αστερίσκο τη φάση του γκολ του Κορνέλιους, η οποία φαίνεται και είναι εξαιρετικά οριακή.

Ελάχιστες καλές φάσεις στο πρώτο μέρος. Όχι κακός ο ρυθμός αλλά από παραγωγή και οι δύο ομάδες δεν έκαναν σχεδόν τίποτα.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε με το «πόδι στο γκάζι». Παρήγαγε, έπιασε τον ΟΦΗ στον «ύπνο» και προηγήθηκε. Σκόραρε ξανά, είχε ευκαιρίες για άλλα τέρματα αλλά VAR και αστοχία κράτησαν το σκορ στο 0-1. Θα μπορούσε να είχε ισοφαριστεί στο τέλος, όμως τελικά έφυγε από το Ηράκλειο νικητής.