ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Έπεσε» ηρωικά «προδομένος» απ’ τα λάθη του στο Φάληρο (φωτο-video)

«Προδομένος» από την άμυνά του, με τα ατομικά λάθη να του κοστίζουν για πολλοστή φορά, ο Παναιτωλικός «έπεσε» ηρωικά στο Φάληρο, γνωρίζοντας ήττα-αποκλεισμό από το Κύπελλο στην παράταση με 3-1.

Με «παιδικό» λάθος στην άμυνα ο Παναιτωλικός βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6′. Είχε καλή στιγμή με τον Καρέλη στο 11′, ωστόσο ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο πρώτο μέρος. Είχε δε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τίτορμος μεταμορφώθηκε. Είχε ανεβασμένη απόδοση, πίεσε τον Ολυμπιακό στο μισό του γηπέδου και είχε τις ευκαιρίες για το γκολ. Το βρήκε στο 85′ με τον Καρέλη. Και εκεί που είχε σκορ πρόκρισης είδε στο 92′ από αδράνεια της άμυνάς του να γίνεται το 2-1 από τον Μασούρα.

Στην παράταση τα «καναρίνια» άντεξαν μέχρι το 115′. Από λάθος του Τσιγγάρα ο Μασούρας έκανε το 3-1. Ο Παναιτωλικός έμεινε με τις εντυπώσεις, έχοντας καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια. Είδε όμως ξανά τις αδράνειες και τις κακές στιγμές της άμυνάς του να του στοιχίζουν.

Ο Ανέστης στα γκολποστ. Περέιρα στα αριστερά της άμυνας, Βργκοτς και Μαλής τα δύο στόπερ. Ο Μπακαδήμας στα δεξιά της άμυνας. Αντούνες και Μάρτενσον τα δύο χαφ, με τον Μεντόζα σε δημιουργικό ρόλο. Ο Νταγκό ντεμπουτάρει βασικός στο άκρο της επίθεσης, μαζί με Ντουάρτε.

Ο Καρέλης στην κορυφή, μοναδικό φορ. 4-2-3-1 η διάταξη του Αναστασίου

Το πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο 2′ ο Βργκοτς απομάκρυνε ασταθώς, μετά από μπέρδεμα με τον Μάρτενσον, βλέποντας τον Φαντινγκά να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Σουτ του Κανέ στο 5′ μάζεψε ο κίπερ του Παναιτωλικού, ωστόσο στο 6′ ο Φαντιγκά σκόραρε.

Ο Μάρτενσον έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή και ο παίκτης του Ολυμπιακού πλάσαρε σωστά για το γκολ. Η φάση ελέγχθηκε και στο VAR, με τους Αγρινιώτες να διαμαρτύρονται για φάουλ.

Μετά το αρχικό σοκ, ο Κίτσος πρόλαβε τον Καρέλη πριν σκοράρει στην αντεπίθεση, στο 11′.

Στο 14′ η άμυνα του Παναιτωλικού χρειάστηκε να απομακρύνει με μεγάλη υπερένταση στιγμή του Ελ Αραμπί, μετά από κόρνερ. Σουτ του Μεντόζα στο 18′ δεν απείλησε τον Τζολάκη. Εύκολα μπλόκαρε σουτ του Βρουσάι ο Ανέστης ακολούθως.

Στο 27′ ωραία προσπάθεια του Μπακαδήμα στα δεξιά, αποδέκτης ο Μεντόζα, το σουτ του οποίου κατέληξε κόρνερ. Γύρισμα του Νταγκό στο 32′ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 40′ ωραία ενέργεια του ίδιου, κακό τελείωμα με σουτ. Κεφαλιά του Ονιεκούρου πέρασε λίγο άουτ στο 45′. Ομοίως και προσπάθεια του Καρβάλιο κλάσματα αργότερα.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψε στο γήπεδο η ομάδα του Αναστασίου. Ωραίο σλάλομ του Νταγκό στο 47′, σταθερά το σουτ του ο Τζολάκης. Ο Παναιτωλικός ήταν πιο δραστήριος, απειλώντας με μερικές στατικές μπάλες.

Στο 57′ ο Ντουάρτε απείλησε με ωραίο σουτ. Ο κίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά. Λάρσον και Φλόρες πέρασαν στο γήπεδο αντί των Μπακαδήμα και Αντούνες. Νέα προσπάθεια του Νταγκό σταμάτησε στον Τζολάκη στο 63′.

Στο 67′ ο Ανέστης είχε σπουδαία απόκρουση σε κοντινό σουτ του Ρόνι Λόπες.

Στο 72′ ο Παναιτωλικός είχε καλές στιγμές. Αρχικά με τον Μεντόζα, σουτ του οποίου κατέληξε κόρνερ και ακολούθως με κεφαλιά του Καρέλη. Κεφαλιά του Βργκοτς δεν απείλησε στο 74′.

Το γκολ ήρθε στο 85′. Ο Μπαρμπόσα «έσπασε» άψογα τη ζώνη του οσφάιντ. Πήρε μπάλα και έκανε μία όμορφη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, με τον Καρέλη να έρχεται και να πετά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 και το σκορ πρόκρισης.

Ο Ντουάρτε στο 89′ είδε την δεύτερη κίτρινη για σκληρό του μαρκάρισμα. Ο Γκορτσίλας τον «κιτρίνησε» δις σε διάστημα λιγότερο των δέκα λεπτών.

Στο 90′ Νταγκό και Καρέλης αποχώρησαν. Χουχούμης και Τσιγγάρας πήραν τις θέσεις τους. Ωστόσο, ενώ ο Παναιτωλικός είχε στα χέρια του το αποτέλεσμα πρόκρισης αδράνησε στην άμυνα. Ο Λόπες γύρισε στον αφύλακτο Μασούρα στο 92′ για το 2-1, που οδήγησε στην παράταση.

Η παράταση

Μεγάλη ευκαιρία με τον Τικίνιο για τον Ολυμπιακό χάθηκε στο 96′. Νέα στιγμή είχε ο ίδιος λίγο αργότερα. Ο Παναιτωλικός αμυνόταν μαζικά, έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Βρουσάι έχασε μοναδική ευκαιρία στο 105′.

Ίδιο το μοτίβο και στο δεύτερο μέρος της παράτασης. Οι γηπεδούχοι είχαν επιθετικό «μονόλογο». Ένα αδύναμο σουτ του Φλόρες στο 114′ δεν απείλησε. Στο 115′ ο Άγγελος Τσιγγάρας έκανε λάθος στο χώρο του κέντρου, με τον Μασούρα να σκοράρει για το 3-1, που ήταν το τελικό σκορ.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Μαλής. Πολύ φιλότιμος, με δυναμισμό και σταθερότητα. Είχε καλή παρουσία απέναντι στον ΠΑΣ, είχε άλλη μία και στο Φάληρο.

-Αισθητή άνοδος στην απόδοση της ομάδας στην επανάληψη. Έφτασε να έχει διψήφιο αριθμών τελικών και πίεζε στο μισό του Ολυμπιακού καθ’ όλη τη διάρκεια.

Καρέλης. Το βρήκε το γκολ. Για λίγα λεπτά ήταν ο man of the match. Δυστυχώς δεν άντεξε ο Παναιτωλικός.

-Μαχητικότητα και υπερπροσπάθεια από μία ομάδα που δεν πέρασε γιατί αδικεί ασταμάτητα αμυντικά τον εαυτό της.

-Είναι η πρώτη φορά που ο Παναιτωλικός τρώει γκολ από λάθος σε μεταβίβαση έξω από την περιοχή του; Όχι. Ο Μάρτενσον έχασε την μπάλα και ο Φαντινγκά σκόραρε νωρίς. Η άμυνα του Παναιτωλικού εξακολουθεί να κάνει τραγικά λάθη με ευλαβική συχνότητα. Χαρακτηριστική η φάση του Ανέστη στο 77′.

-Όταν έχεις σκορ πρόκρισης σε τέτοιο ματς στο 92′ το διαχειρίζεσαι αλλιώς. Ανεπίτρεπτη αντίδραση στα μετόπισθεν έφερε το γκολ του Μασούρα.

Μεντόζα, Ντουάρτε συνέχισαν από το ματς με τον ΠΑΣ. Άνευροι. Ιδίως ο πρώτος όσο περνούσε η ώρα χειροτέρευε. Ο Πορτογάλος είχε στο δεύτερο μέρος άνοδο, έχασε και μία καλή στιγμή. Ωστόσο αποβλήθηκε. Ασταθής ο Βργκοτς σε αρκετά σημεία. Πολλά λάθη ο Περέιρα, αν και βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη.

Νταγκό. Μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Ολυμπιακού. Με καλή τεχνική κατάρτιση και έφεση στο 1v1. Καλές κινήσεις στο χώρο, ωραία δείγματα συνολικά.

Γκορτσίλας. Ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για το γκολ του Φαντιγκά, με το VAR να ελέγχει και να λέει γκολ, με τον Σουηδό να χάνει μπάλα. Μοίρασε δύο κάρτες στο πρώτο μέρος, δεν είχε την ιδιαίτερα δύσκολη φάση. Έχασε σφυρίγματα στο δεύτερο μέρος, σε περιπτώσεις που ο Τίτορμος ζήτησε φάουλ. Απέβαλλε τον Ντουάρτε στο 89′ με δεύτερη κίτρινη, έχοντας κάνει «κράτει» σε δεύτερη κίτρινη στον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

Στην παράταση τα ανάποδα σφυρίγματα συνέχισαν. Ο Χουχούμης σε φάση που έβγαινε επικίνδυνα μπροστά υποδείχθηκε οφσάιντ στο 109′. Στο 118′ καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ στον Μαλή σε φάση εντός περιοχής. Διαιτησία έδρας.

Αδιόρθωτος στην άμυνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6′ με παιδικό λάθος. Ο Παναιτωλικός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο. Ναι μεν είχε καλή στιγμή με τον Καρέλη στο 11′, ωστόσο κινδύνεψε αρκετές φορές να δεχθεί κι άλλα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας άλλαξε. Έφτασε σε διψήφιο αριθμό τελικών, πίεσε, είχε ευκαιρίες για το γκολ. Μπόρεσε να το βρει στο 85′ με τον Νίκο Καρέλη. Για επτά λεπτά κρατούσε στα χέρια της το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Η αδράνεια στην άμυνα στο 92′, ωστόσο, έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Παναιτωλικός «άντεξε» μέχρι το 115′. Το λάθος του Τσιγγάρα στάθηκε μοιραίο, με τον Μασούρα να σκοράρει για το 3-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα,