ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Εθνική Νέων: Νίκη-πρόκριση στην Elite Round, πήρε χρόνο συμμετοχής ο Νικολάου

Η Εθνική Νέων επικράτησε 3-0 της Ανδόρας για τον 2ο όμιλο της πρώτης φάσης και εξασφάλισε την πρόκριση στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19.

Η Εθνική Νέων πραγματοποιήσε εξαιρετική εμφάνιση. Με τα γκολ του Ζήση Τσίκου στο 9ο λεπτό και του Γιώργου Κούτσια στο 36′ πήρε «κεφάλι».

Η γαλανόλευκη ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο και σφράγισε τη νίκη με το γκολ του Κυριόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75′ μετά από πάσα του Κούτσια.

Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Νέων στην πρώτη προκριματική φάση του Euro την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου στις 19:30 με αντίπαλο την Τσεχία, όπου η γαλανόλευκη θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου.

Ελλάδα (Α. Θέος): Μοναστηρλής, Τασιούρας, Φίλων (64′ Γεωργιάδης) Κώττας (80 Χατζηκυριάκος), Κεραμίτσης, Βολάκης (64 Γκολφίνος), Χρήστου (64′ Γκούμας), Τσίκος, Αλεξίου (80΄Νικολάου), Κούτσιας, Κυριόπουλος.

Ανδόρα (Ε. Κάσαλς): Μειρέλες, Μπουταρφάς (85΄Γκουάς), Ακόστα, Φόντ, Ολιβέιρα, Ροντρίγκεζ (77′ Σάντσεζ), Ρέντε, Μπιενέρτ, Σίλβα (77′ Ζούμα), Σόλα (85′ Ρόσα), Ρομάνο (61΄Κάμπς).