ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Έβαλε σε μπελάδες την Άρτα ο νικητής Παναγρινιακός

Σημαντική εντός έδρας νίκη (2-0) πέτυχε ο Παναγρινιακό απέναντι στην Αναγέννηση, με τους νικητές να την ξεπερνούν στη βαθμολογία.

Πλέον, η ομάδα της Άρτας, μπλέκει σε σενάρια υποβιβασμού, καθώς νιώθει πλέον καυτή την ανάσα του πολύ φορμαρισμένου Αμβρακικού Λουτρού, των πολλών Αρτινών, τον οποίο μάλιστα θα υποδεχτεί σε δύο αγωνιστικές, μετά το πολύ δύσκολο ματς της Κυριακής, στο Καναλάκι, με τον Αχέροντα, που στοχεύει στην άνοδο.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναγρινιακός είχε έναν εξαιρετικό Παρδαλό, αλάνθαστο σε όλες στις επεμβάσεις του. Στο 8ο λεπτό, η αρτινή ομάδα φάνηκε πρώτη φορά στο ματς, με την ατομική ενέργεια του Χούσου να κόβεται τελευταία στιγμή, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Σιδηρόπουλος δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ, που έφυγε όμως άουτ.

Στο 10ο λεπτό, ο Μαργώνης είχε ένα σουτ, που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Παρδαλός, για να ανοίξουν το σκορ, οι γηπεδούχοι ένα λεπτό μετά, άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη τους φάση, όταν η άμυνα έχασε το Λαμπρίδη, που δέχτηκε την κάθετη πάσα, και απέναντι από το Μήτσιο, εκτέλεσε σωστά, για το 1-0. H Αναγέννηση προσπάθησε να συνέλθει και ανέβηκε στο γήπεδο, απειλώντας με σουτ του Χούσου, στο 21ο λεπτό, που έφυγε άουτ.

Στο 24′, από σέντρα του Μαλτέζου, ο Σιδηρόπουλος σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ, για να φτάσει στην μεγαλύτερή της ευκαιρία η αρτινή ομάδα, στο 31′, όταν από σέντρα του Παπαρούνη, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 37ο λεπτό, νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με το Μαλτέζο να σουτάρει, τον Παρδαλό να αποκρούει, και το Σιδηρόπουλο να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει, με τον αντίπαλο γκολκίπερ εξουδετερωμένο, αστοχώντας. Στα τελευταία λεπτά, η αρτινή ομάδα απείλησε με δύο ακόμα σουτ των Μαλτέζου και Χούσου, χωρίς αποτέλεσμα, για να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, παρά τις τελικές τις προσπάθειες, εξαιτίας μιας ολιγωρίας στην άμυνα, που οδήγησε σε γκολ, στη μόνη φάση των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο

Όπως έκλεισε το πρώτο μέρος, έτσι μπήκε και το δεύτερο, με την Αναγέννηση να ψάχνει ένα γκολ, με τον Παρδαλό, να μπλοκάρει και πάλι σταθερά όμως το σουτ του Μαλτέζου, στο 46′. Ίδια κατάληξη και για το σουτ του Μπότσαρη, στο 53ο λεπτό, καθώς και το γυριστό του Σχισμένου, πέντε λεπτά μετά, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Μπότσαρη.

Η Αναγέννηση συνέχισε να έχει την υπεροχή των κινήσεων, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την κόντρα, με τον Βασιλόγιαννη σε μία από αυτές στο 63ο λεπτό, να κόβεται τελευταία στιγμή, πριν εκτελέσει. Στο 70ο λεπτό, ο Αρτέμης δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, για να έχουν τελική μετά από πολλή ώρα οι γηπεδούχοι, στο 77′, όταν το φάουλ του Σκιαδά μπλόκαρε σταθερά, ο Μήτσιος. Στο 82ο λεπτό, νέα σωστή αντίδραση του Παρδαλού, σε κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κολιός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, από μπαλιά του Παπαρούνη, όμως σούταρε άουτ. Στο 87ο λεπτό, ο Μπότσαρης σούταρε και πάλι άστοχα, ενώ στο 91ο λεπτό, νέα κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, σταμάτησε και πάλι στον απροσπέλαστο Παρδαλό!

Η Αναγέννηση βγήκε όπως αναμενόταν μαζικά στην επίθεση, και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να φύγουν στην κόντρα, με τον Ντούλια, εντελώς μόνο, να μην έχει πρόβλημα να διαμορφώσει το 2-0. Με το τέλος του ματς, δημιουργήθηκε ένταση, και διαπληκτισμοί, που οδήγησαν στην αποβολή με κόκκινη κάρτα του Χεμπέγια για την αρτινή ομάδα, και του Φραγκούλη, για τον Παναγρινιακό, με την κατάσταση να ηρεμεί μετά από λίγη ώρα.

Στον έτερο εξ αναβολής αγώνα της ημέρας, ο Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης, επικράτησε με 3-0 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλλιθέας, χάρη σε χατ-τρικ του εξαιρετικού Σάλλα, όπως είχε φανεί και προ ολίγων ημερών, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας, και πήρε διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γκολ : Λαμπρίδης 11′, Ντούλιας 94′

Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) – Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας) Παρατηρητής: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Παναγρινιακός (Ξανθόπουλος): Παρδαλός, Καλοκαίρης, Γκόλιας, Καντάνης, Φραγκούλης, Σκιαδάς, Λαμπρίδης (46′ Φραγκούλης Α.), Μήλιος (80′ Παναγιωτόπουλος), Νούλας (62′ Σαμψώνας), Βασιλάρης (75′ Αγγέλης), Βασιλόγιαννης (75′ Ντούλιας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια (76′ Κολιός), Τσελά, Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας, Μαργώνης (46′ Μπότσαρης), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Κραμπής (66′ Αρτέμης), Μαλτέζος (66′ Σιλιόγκας)