ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Έβγαλε ψυχή, πήρε την πρώτη νίκη!

Σε ένα ματς… ροντέο, με φοβερές στιγμές, πολλές «φωνές» και διακριθέντα τον Νίκο Βέργο ο Παναιτωλικός επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1, φθάνοντας στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε 4-2-3-1 επέλεξε να παρατάξει τον Παναιτωλικό ο Τραϊανός Δέλλας, καλούμενος παράλληλα να βρει λύσεις σε αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών.

Κνετ στο τέρμα, Ντάλσιο, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης στην άμυνα. Τσιγγάρας και Ταχάρ στον άξονα, Ντίαζ μπροστά τους. Αριγίμπι και Γιάκολις οι δύο ακραίοι επιθετικοί. Βέργος στην κορυφή.

Γεμάτο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και σκόραρε μόλις στο 3′ με τον Χόρχε Ντίαζ, ωστόσο μετά από έλεγχο στο VAR ο Ζαχαριάδης ακύρωσε το γκολ λόγω χεριού, σε φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες για τους Αγρινιώτες, καθότι προηγείται και χέρι αμυνόμενου.

Στο 6′ κεφαλιά του Αριγίμπι κατέληξε στο δοκάρι του Ναγκί. Κάπου εκεί ο Αλέξης Κούγιας ξεκίνησε τις… ανακοινώσεις και υπήρξε «αναμπουμπούλα» στα επίσημα, καθώς ήρθε σε έντονη αντιπαράθεση με τους ανθρώπους του Παναιτωλικού.

Χρειάστηκε ώρα για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και εκείνη τη στιγμή ήταν που ο Νίκος Βέργος, στο 15′, με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0, βάζοντας τον Παναιτωλικό σε θέση οδηγού.

Στο 27′ ο Ντίαζ κέρδισε πέναλτι από τον Μπέρτο, σε φάση που δεν είδε την κίτρινη κάρτα. Ο Αριγίμπι ανέλαβε να εκτελέσει δις, καθότι διατάχθηκε ορθώς επανάληψη, ωστόσο νικήθηκε από τον Νάγκι αρχικώς και το δοκάρι εν συνεχεία.

Με Γιάκολις και Ντίαζ σε κέφια ο Παναιτωλικός διατήρησε τα «ηνία» και ο Αλέξης Κούγιας να δημιουργεί εντυπώσεις επιχειρώντας να μπουκάρει ανεπιτυχώς στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πινακάς σημάδεψε το δοκάρι του Κνετ στο 40′ ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γιάκολις έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Το ημίχρονο έληξε στο 1-0, με τον μεγαλομέτοχο της ΑΕΛ να έχει βγάλει αστραπιαία δύο ανακοινώσεις!

Το δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυναμικά και απώλεσε καλή στιγμή με τον Πινακά. Κνετ και Λιάβας έκαναν σωτήριες απανωτές επεμβάσεις. Νέα μεγάλη στιγμή είχε ο Πινακάς στο 55′.

Ο Δέλλας έριξε στη μάχη τον Μεντόσα αντί του Αριγίμπι. Στο 65′ του αγώνα η ΑΕΛ είχε ήδη δώσει στη δημοσιότητα τρίτη ανακοίνωση. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν καλές στιγμές με τον Ντουρμισάι ενώ ο Παναιτωλικός απάντησε με Μεντόσα και Βέργο.

Ο Κνετ υπερβάλλοντας εαυτόν τραυματίστηκε σε καίρια επέμβαση και αποχώρησε στο 73′. Μελίσσας και Περέιρα μπήκαν στο γήπεδο. Το ματς στο 84′ έδειξε να κλειδώνει για τον Παναιτωλικό, όταν ο Βέργος μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε, μετά από χρήση VAR.

Η ΑΕΛ εν μέσω διαμαρτυριών και πολεμικού κλίματος κατόρθωσε μόνον να μειώσει με κοντινή προβολή του Γιουνές στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ.

-Ο Χόρχε Ντίαζ. Δραστήριος σήμερα, το άξιζε το γκολ, το οποίο δυστυχώς του ακυρώθηκε.

-Αϊμέν Ταχάρ, Αντόνιο Γιάκολις. Αμφότεροι σε καλή απόδοση, είχαν πολύ καλό ματς και βοήθησαν αρκετά. Καλά τα δείγματα του Αρσούρα.

-Ο Κρίστοφερ Κνετ έχει εξελιχθεί σε τερματοφύλακα πολυτελείας για τον Παναιτωλικό. Εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι, σταθερά καλός από τις αρχές της σεζόν.

– Άτυχος ο Αριγίμπι. Δοκάρι και δις χαμένο πέναλτι. Δεν του βγήκε το πρώτο ημίχρονο.

-Ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε απόδοση όμοια με την πρώτη. Ο ρυθμός έπεσε, η ομάδα κινδύνεψε σε αρκετές περιπτώσεις, ωστόσο τέλος καλό, όλα καλά.

Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης ήταν ο άρχοντας της αναμέτρησης. Ακυρώνει με χρήση VAR το γκολ του Ντίαζ, σε φάση που ξεσήκωσε συζητήσεις για το ποιος κάνει χέρι και όχι μόνο. Ορθώς καταλογίζει πέναλτι στον Μπέρτο αλλά δεν βγάζει κίτρινη.

Σωστή η απόφαση για επανάληψη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο πειθαρχικός έλεγχος ήταν… ζόρικος. Με τη χρήση του VAR καταλογίστηκε το πέναλτι του Βέργου. Γενικά ο κ. Ζαχαριάδης είχε τα… θέματά του, με το κλίμα που διαμορφώθηκε από μεριάς ΑΕΛ με τις συνεχόμενες διαμαρτυρίες να μην βοηθά.

Ο Νίκος Βέργος έδωσε τέλος στην αφλογιστία του με παλικαρίσια εμφάνιση και δύο τέρματα. Άξια ο πολυτιμότερος.

Είχε ψυχή, μπόρεσε να κρατήσει για το μεγαλύτερο διάστημα το μηδέν στην άμυνα, αν και κινδύνεψε και εν τέλει έφυγε από το γήπεδο νικητής. Ο Παναιτωλικός του Δέλλα πλήρωσε την ΑΕΛ του λαλίστατου εδώ και καιρό Αλέξη Κούγια όπως έπρεπε εντός αγωνιστικού χώρου και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.