ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Έβγαλε την υποχρέωση» με ισοπαλία στο Γεντί Κουλέ

Την… υποχρέωση πήγε να «βγάλει» στο Ηράκλειο ο Παναιτωλικός, που θα παίξει την παραμονή του στα μπαράζ που έπονται.

Η ομάδα του Αγρινίου σε συνέχεια της κάκιστης εικόνας που παρουσίασε στο ματς με τον Ατρόμητο βρέθηκε να ηττάται με 1-0 από το πρώτο ημίχρονο. Με το πανέμορφο γκολ του Βέργου ισοφάρισε, βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ και ισοφάρισε εκ νέου με τον Ταχάρ, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που ήταν κλάσεις ανώτερο του πρώτου.

Και αν οι «καμπάνες» του κινδύνου δεν έχουν ηχήσει στα αυτιά όλων στον Παναιτωλικό καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν, είναι καιρός αυτό να συμβεί καθώς τα μπαράζ πλέον είναι μπροστά.

Ο Τραϊανός Δέλλας αποφάσισε να παρατάξει τον Παναιτωλικό σε σχηματισμό 3-5-2. Πέραν του σχηματισμού πολλές οι αλλαγές και στα πρόσωπα.

Κνετ στα δοκάρια, Καρασαλίδης, Εντιγνκά, Μαλής οι τρεις της άμυνας. Ντάλσιο και Ντουάρτε σε ρόλο μπακ χαφ στα δύο άκρα, με τον Φρεντ να προτιμάται του Μεντίνα. Ο Αρσούρα επέστρεψε σε αρχική ενδεκάδα μετά από τρεισήμισι μήνες. Ταχάρ – Ντίας με Μπαρμπόσα μπροστά τους και Ματσόλα στην «κορυφή».

Το πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη μεγάλη φάση ανήκε στους γηπεδούχους, στο 8′. Ο Σαρδινέρο «μοίρασε» ωραία στον Νέιρα που όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 17′ η άμυνα του Παναιτωλικού πιάστηκε στον ύπνο. Μακρινή μπαλιά του Βούρου από την άμυνα με αποδέκτη τον Κοροβέση, τον οποίο δεν μάρκαρε ο Ντουάρτε. Ο Έλληνας σέντραρε πριν η μπάλα προσγειωθεί στο έδαφος και ο αφύλακτος Σαρδινέρο σκόραρε για το 1-0.

Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 28′. Ο Ντουάρτε έκανε τη σέντρα, ο Ματσόλα πήρε την κεφαλιά ωστόσο δεν βρήκε στόχο. Ατομική ενέργεια του Πορτογάλου και σουτ του στο 32′ δεν ανησύχησε τον Βάτερμαν. Δευτερόλεπτα αργότερα κακό γύρισμα του Μαλή στον Κνετ έθεσε σε κίνδυνο την εστία του Παναιτωλικού, με τον Αυστριακό να απομακρύνει.

Στημένες μπάλες του Μπαρμπόσα δεν απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, σουτ του Ταχάρ στο 42′ απελπιστικά άουτ. Σκορ ημιχρόνου το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Δίχως αλλαγές επέστρεψε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Σέντρα Ντουάρτε στο 47′ βρήκε τον Μπαρμπόσα που δεν έπιασε τη μπάλα καλά, στέλνοντάς την ψηλά άουτ.

Οι Αγρινιώτες πίεζαν ψηλότερα ωστόσο ήταν χαρακτηριστικά ασύνδετοι. Στο 54′ ο Κνετ είπε όχι σε τετ-α-τετ του Μεγιάδο. Το παιχνίδι όσο περνούσαν τα λεπτά «άνοιγε» με τον ΟΦΗ να είναι πιο απειλητικός. Βέργος και Μεντόσα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Αρσούρα και Ματσόλα στο 62′, με το σχήμα να μεταβάλλεται σε 4-2-3-1.

Σουτ του Νέιρα στο 65′ μάζεψε ο Κνετ. Ομοίως του Βέργου στιγμές αργότερα ο Βάτερμαν. Απειλητικότερο σουτ του Μπαρμπόσα από απόσταση στο 69′ σταμάτησε εκ νέου ο κίπερ του ΟΦΗ.

Στο 70′ ο Νίκος Βέργος σκόραρε. Πανέμορφο και ιδιαίτερα δύσκολο τελείωμα με τακουνάκι μετά από σέντρα του Ντίας διαμόρφωσε το 1-1 για τον Παναιτωλικό. Το ισόπαλο σκορ δεν έμεινε για πολύ, με τον ΟΦΗ να «χτυπά» στα δεξιά και μετά από συνεργασία ο Στάρτζεον έκανε το σλάλομ και του σουτ για το 2-1 στο 78′.

Ο Παναιτωλικός ωστόσο βρήκε άμεσα την ισοφάριση, στο 80′ . Από σέντρα του Ντουάρτε και ασίστ- στραβοκλωτσιά του Ντίας, ο Ταχάρ εξ επαφής σκόραρε. Στο 89′ ο κορυφαίος του γηπέδου Μπαρμπόσα έδωσε τη θέση του στον Καρέλη. Το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Ταχάρ και Βέργος. Αν και είχε τα λάθη του ο πρώτος, κατάφεραν μαζί με τον Έλληνα φορ και έγραψαν θετικό πρόσημο στο παιχνίδι. Σκόραραν αμφότεροι.

-Αν και… καταλάθος η δεύτερη ασίστ, ο Χόρχε Ντίας ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και στα δύο γκολ της ομάδας.

-Το δεύτερο ημίχρονο συνολικά είχε πίεση, είχε φάσεις, είχε γκολ. Ιδίως αυτό του Βέργου είναι άξιο αναφοράς τόσο ως δημιουργία, όσο και ως εκτέλεση.

-Στα γκολ του ΟΦΗ φάνηκε για πολλοστή φορά φέτος με εμφατικό τρόπο το πόσο κακά αμύνεται ο Παναιτωλικός. Δύο μακρινές μπαλιές που δεν ανακόπηκαν, η μία δε από αυτές από την άμυνα, κακή η αντίδραση και του Κνετ στο πρώτο.

-Από τη μέση και μπροστά ο Παναιτωλικός είναι γνωστό ότι πάσχει σε όλο το πρωτάθλημα. Είναι μνημειώδης ωστόσο η αδυναμία του να κυκλοφορήσει τη μπάλα στο χώρο μετά τη σέντρα και να την περάσει την περιοχή. Παρόλα αυτά σκόραρε σήμερα δις.

-Βλέμματα «κενά», παίκτες άνευροι σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Το χειρότερο πέραν των αποτελεσμάτων, η εικόνα των παικτών του Παναιτωλικού μαρτυρά την κατάσταση που έχει περιέλθει η ομάδα. Τα μπαράζ θέλουν «νεύρο». Και πρέπει αυτό να βγει στο γήπεδο.

Ο Μπαρμπόσα. Η ποιότητά του ξεχωρίζει εμφατικά στο γήπεδο. Ενέργειες μεστές και σίγουρες. Είχε πολλή δραστηριότητα και πολλά χιλιόμετρα στο γήπεδο.

Ο Τζήλος διαιτητής της αναμέτρησης. Κανένα πρόβλημα στο πρώτο μέρος, σωστές αποφάσεις, σωστός πειθαρχικός έλεγχος. Συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη.

Αγγαρεία ήταν ουσιαστικά το ταξίδι στο Ηράκλειο για τον Παναιτωλικό έτσι όπως τα κατάφερε. Στο 17′ από παιδικές αντιδράσεις στην άμυνα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε με πανέμορφο τέρμα του Βέργου, για να δεχθεί νέα ψυχρολουσία από τον Στάρτζεον λίγο αργότερα.

«Πλήρωσε» με το ίδιο «νόμισμα», ισοφαρίζοντας με τον Ταχάρ στο 80′ και αναμφίβολα το γεγονός ότι πάλεψε μέχρι τέλους το ματς και βρήκε και δύο γκολ συντελούν θετικά στην ψυχολογία. Έπονται μπαράζ, περιθώρια δεν υπάρχουν για κανέναν.