ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Φιλική τριάρα με πρωταγωνιστή Καρέλη

Με πρωταγωνιστή τον Καρέλη που πέτυχε χατ-τρικ, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 3-0 επί του Παναγρινιακού στο Emileon.

Ο Αναστασίου παρέταξε τον Παναιτωλικό με Μελίσσα κάτω από τα δοκάρια, Αποστολάκη, Μπακαδήμα, Μαλή, Αντούνες στην άμυνα.  Μπελεβώνης και Φυτόπουλος οι κεντρικοί χαφ με τους Μόρσεϊ και Μπαρμπόσα να αγωνίζονται στα φτερά. Στην κορυφή της επίθεσης οι Καρέλης και Ζεστέντ.

Το πρώτο ημίχρονο

Με κατοχή και πίεση ξεκίνησε το ματς ο  Παναιτωλικός. Η κυριαρχία του μετουσιώθηκε σε γκολ στο 10’. Ο Καρέλης εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα αντιπάλου και νίκησε τον κίπερ Κοντογιάννη για το 1-0.

Ο Παναγρινιακός προσπάθησε  να ανακτήσει την κατοχή και είχε καλή στιγμή στο 22’ με τον Ντούλια να πλασάρει πάνω στον Μελίσσα μετά από ωραία μπαλιά του Μήλιου. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κωστόπουλος έπιασε ωραίο σουτ, αλλά ο Μελίσσας ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 34’ καταγράφηκαν καλές στιγμές εκατέρωθεν. Ο φορ Τσάκνης έκλεψε την μπάλα από το ριψοκίνδυνο γύρισμα του Μαλή αλλά πλάσαρε άτσαλα. Στην αντίπερα «όχθη» το σουτ του Μπαρμπόσα απέκρουσε ασταθώς ο Κοντογιάννης.

Το ημίχρονο έκλεισε με την αντικατάσταση του Μόρσεϊ από τον Στάθη Μπελεβώνη, λόγω τραυματισμού.

Η επανάληψη

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζεστέντ στο 49’. Ο Καρέλης του σέρβιρε έτοιμο γκολ αλλά ο Γάλλος φορ έστειλε την μπάλα πάνω στον κίπερ Μπαλάφα

Η πίεση συνεχίστηκε αλλά οι καλές σέντρες του Μπελεβώνη Στ. από τα αριστερά περνούσαν ανεκμετάλλευτες.

Στο 67’ ο Καρέλης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα με ψύχραιμο πλασέ ύστερα από ωραία ασίστ του Αντούνες. Στο 72’, μάλιστα,  λίγο έλειψε να κάνει το χατ-τρικ αλλά νικήθηκε από τον κίπερ Μπαλάφα. Τελικά το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα μετά το γύρισμα του Στάθη Μπελεβώνη.

Στο 80’ ο Σκιαδάς αντικατέστησε τον Χρήστο Μπελεβώνη. Το 3-0 ήταν το τελικό σκορ.

Η σύνοψη

«Ξεμούδιασμα» για το σύνολο του Αναστασίου που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες.  Στα θετικά τα γκολ του Καρέλη και η 90λεπτη παρουσία του Ζεστέντ που προσπαθεί να βρει ρυθμό. Προβλημάτισε η αναγκαστική αλλαγή του Μόρσεϊ λόγω ενοχλήσεων.

Στις εγκαταστάσεις του Emileon εμφανίστηκε και ο Τόλης Κωνσταντόπουλος που εκμεταλλευόμενος τη διακοπή των αγωνιστικών υποχρεώσεων μετέβη για λίγες μέρες στο Αγρίνιο.

Αγωνίστηκαν οι: Μελίσσας, Αποστολάκης, Μαλής, Μπακαδήμας, Αντούνες, Φυτόπουλος, Μπελεβώνης Χρ. (81’ Σκιαδάς), Καρέλης, Μπαρμπόσα, Μόρσεϊ (λ.τ. 40’ Μπελεβώνης Στ.), Ζεστέντ.