ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Φινάλε με ήττα 3-1 (φωτο-video)

Φινάλε με ήττα για τον Παναιτωλικό στη Νίκαια. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρά τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ηττήθηκε με 3-1 στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

Οι Αγρινιώτες βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ. Ωστόσο, από εκεί και πέρα πήραν τα «ηνία» και απώλεσαν ένα… «τσουβάλι» ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Το πέτυχαν στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Καρέλη. Έχοντας ένα «νεκρό» διάστημα, 20 περίπου λεπτών, είδαν τον Τουράμ να κάνει το 2-1, ενώ ο Μάντζης έγραψε στο 86′ το τελικό 3-1.

Ανέστης κάτω από τα δοκάρια. Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα στην άμυνα. Φλόρες, Αντούνες και Ντουάρτε στο κέντρο, Μόρσει και Νταγκό στα άκρα της επίθεσης. Ο Βέργος κορυφή, σε 4-2-3-1.

Το πρώτο ημίχρονο

Καλός ρυθμός στο παιχνίδι εξ αρχής. Απελευθερωμένες από το άγχος οι δύο ομάδες επιχείρησαν να παίξουν με την μπάλα χαμηλά. Ψηλά το πρέσινγκ των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, έλειψαν οι φάσεις.

Στο 8′ γύρισμα του Βαλεριάνου από τα δεξιά έδιωξε κόρνερ ο Ανέστης. Από την εκτέλεση ο Ντάλσιο έγινε αποδέκτης, σουτάροντας από το ύψος της περιοχής για το 1-0.

Σέντρα του Νταγκό στο 10′, ο Βέργος την κεφαλιά στα χέρια του Χουτετσιώτη. Ήταν ο Έλληνας φορ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτετσιώτη στο 14′ με νέα κεφαλιά, από σέντρα του Μόρσει. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε με VAR ως οφσάιντ.

Νέα απειλή σημειώθηκε με γύρισμα του Μόρσεϊ στο 18′. Οι Αγρινιώτες είχαν πάρει την κυριαρχία και ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό, με τον Ιωνικό να δίνει χώρο και γήπεδο. Πολύ ωραία ενέργεια του Μόρσει στο 32′ δεν είχε κατάληξη την εστία, πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ιωνικός περίμενε στο μισό του ενώ όποτε δινόταν η ευκαιρία κοιτούσε να «χαλάσει» το μυαλό των παικτών του Παναιτωλικού με καθυστερήσεις και κοκορομαχίες. Από κόρνερ στο 42′ ο Βέργος πήρε ξανά κεφαλιά με την μπάλα να μην βρίσκει για λιγο στόχο.

Στο 45′ και… κάτι, ο Λάρσον αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Λίγες στιγμές αργότερα ο Μόρσει «έσπασε» εξαιρετικά στον Βέργο, που την έστειλε εξ επαφής στο δοκάρι. Το 1-0 έμεινε σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με το «καλημέρα» στην επανάληψη ο Καρέλης αντικατέστησε τον Νταγκό. Ο Βέργος πέρασε στα άκρα. Σέντρα ο Αποστολάκης, κεφαλιά ο Κρητικός φορ, 1-1 στην πρώτη του επαφή στο 47′.

Ο Ιωνικός «απάντησε» με σουτ του Πογκοσιάν να περνά άουτ. Προσπάθεια του Λενίς στο 51′ έδιωξε ο Ανέστης. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν σταδιακά αυτοί πρωτοβουλία. Μεγάλη επέμβαση του Ανέστη στο 55′ σε σουτ του Πογκοσιάν, μετά από ωραία συνεργασία.

Στο 62′ ο Αποστολάκης δεν πρόλαβε να «κόψει» από την πλευρά του. Ο Μάντζης «έσπασε» την μπάλα προ του Κορνέλιους στον Τουράμ, με τον κίπερ του Παναιτωλικού αυτή τη φορά να μην μπορεί να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. 2-1 ο Ιωνικός.

Ότι δεν έκανε στο γκολ, το έκανε στο 68′, απομακρύνοντας εξαιρετικά σε κόρνερ σουτ του Μάντζη. Καλή στιγμή ο Παναιτωλικός είχε στο 72′, μετά από ώρα. Ο Ντουάρτε σούταρε ωραία, με τον κίπερ του Ιωνικού να απομακρύνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση, κεφαλιά του Κορνέλιους πέρασε άουτ.

Κάπου εκεί άρχισε να ανεβαίνει η ομάδα του Αναστασίου, κερδίζοντας μερικές στατικές φάσεις. Νέα κεφαλιά του Καναδού στο 74′, δεν είχε κατάληξη τα δίχτυα. Ενέργεια του Φρεντ ταλαιπώρησε την άμυνα του Ιωνικού στο 79′, με κατάληξη ένα κόρνερ.

Στο 83′ ο Αναστασίου πέρασε στο γήπεδο Λιάβα και Μπελεβώνη. Ο νεαρός μπακ μετά από δύο ρήξεις χιαστών που τον κράτησαν εκτός 1,5 σεζόν επέστρεψε στη δράση. Φλόρες και Ντουάρτε αποχώρησαν, με το περιβραχιόνιο να πηγαίνει στο μπράτσο του Λιάβα από τον Βέργο.

Στο 86′ ο Ιωνικός τελείωσε και τυπικά το ματς. Ο Μάντζης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μύγα στα αριστερά βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και σκόραρε.

Μπακαδήμας και Μπαρμπόσα μπήκαν στο γήπεδο στο 88′. Αντικατέστησαν Λάρσον και Μόρσει. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τέλους, 3-1 το σκορ.

-Ξεχώρισε στο πρώτο μέρος ο Μόρσει. Είχε αρκετές καλές κούρσες και απείλησε σε δύο περιπτώσεις για το γκολ. Δεν είχε διάρκεια, ωστόσο, κάτι που τον χαρακτηρίζει σε όλη τη σεζόν.

-Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός υπερείχε καθολικά. Είχε διάθεση, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, είχε καλή εικόνα.

-Σιδερένιος να είναι ο Γιώργος Λιάβας. Η είσοδός του στο γήπεδο στο 83′ πλατιά χαμόγελα προκάλεσε.

Νταγκό. Εκνευρισμένος και χωρίς προσήλωση. Κιτρινίστηκε νωρίς και δεν μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του αγώνα, έχοντας περισσότερο το μυαλό του στο να απαντάει στις προκλήσεις.

-Το μόνιμο πρόβλημα της σεζόν: Η επιθετική αναποτελεσματικότητα. Σε πολλές περιπτώσεις στο πρώτο μέρος ο Τίτορμος «άγγιξε» το γκολ. Δεν το πέτυχε όμως.

-«Έσβησε» για ένα εικοσάλεπτο μετά το γκολ της ισοφάρισης ο Παναιτωλικός. Το πλήρωσε δεχόμενος ένα ακόμα.

-Υπήρξαν αμυντικές αδυναμίες. Δεύτερο και τρίτο γκολ προέρχονται από τα δύο άκρα, με τα στόπερ να μην ανταποκρίνονται εξίσου.

Φλόρες. Αν και δέχθηκε νωρίς κάρτα ήταν σταθερός και ουσιαστικός σε όλο το παιχνίδι.

Μαλούτας. Οριακή η φάση στο γκολ του Βέργου, οι γραμμές του VAR έδειξαν οφσάιντ. Μοίρασε κάρτες στις «κοκορομαχίες» του πρώτου ημιχρόνου. Δεν είχε την δύσκολη φάση στο δεύτερο μέρος. Πέρασε σχετικά απαρατήρητος.

Δέχθηκε νωρίς γκολ. Αλλά από εκεί και πέρα υπερείχε απόλυτα. Στο γήπεδο υπήρχε μία ομάδα. Ο Παναιτωλικός είχε τις ευκαιρίες σε όλο το ημίχρονο για να ισοφαρίσει αλλά δεν το έκανε. Έλειψε η τύχη και το «καθαρό» μυαλό.

Η ισοφάριση ήρθε από τον Καρέλη στο ξεκίνημα της επανάληψης. Όμως, ο Τίτορμος δεν είχε σε καμία περίπτωση την εικόνα του πρώτου μέρους. Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος, επιτυγχάνοντας δύο ακόμη γκολ και εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες στην άμυνα.