ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Φλόρες, ΕΔΡΑ, τρίποντο! (φωτο)

Στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στον Απόλλωνα ο Παναιτωλικός, ωστόσο με τσαμπουκά και την ώθηση της έδρας στην επανάληψη, με σκόρερ τον Φλόρες πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Το γκολ του Ντέιμπι Φλόρες στο 65′ ήταν αρκετό για τον Παναιτωλικό ώστε να πάρει νίκη μετά από πέντε σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα και να προσπεράσει την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στη βαθμολογία.

4-2-3-1 η διάταξη του Γιάννη Αναστασίου. Μελίσσας στα γκολπόστ, Αποστολάκης δεξί μπακ, Μαλής και Κορνέλιους τα στόπερ, Χουχούμης στα αριστερά. Φλόρες και Αντούνες τα δύο χαφ. Μπαρμπόσα και Μόρσει οι ακραίοι μεσοεπιθετικοί. Ντουάρτε πίσω από τον προωθημένο Καρέλη.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός με την ώθηση της έδρας του μπήκε δυναμικά στο ματς. Πρώτη καλή στιγμή έχασε ο Καρέλης στο 6′, από γύρισμα του Μπαρμπόσα, κάνοντας κακό τελείωμα. Στα πρώτα λεπτά οι δυνατές μονομαχίες ήταν πολλές και τα «καναρίνια» έβγαζαν ξεκάθαρη διάθεση να πάνε το ματς στη δύναμη.

Στο 18′ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον φιλοξενούμενο Απόλλωνα. Ο Τσιλούλης πέρασε τον Ντουάρτε στην στατική μπάλα, έκανε την παράλληλη όμως ο Φατιόν δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στο 22′ ο Μαλής είδε κίτρινη κάρτα για φάουλ σε μία φάση όπου ο αρχηγός της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έπεσε θεατρινίζοντας στο έδαφος μετά από αψιμαχία.

Σουτ του Μπαρμπόσα στο 27′ πέρασε άουτ. Τα πολλά φάουλ και λάθη σταδιακά χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται στο να εξουδετερώνουν η μία την άλλη. Ο Καρέλης στοπάρισε και γύρισε στα χέρια του Κότσαρη στο 35′. Ίδια τύχη είχε σουτ του στο 38′.

Στο 39′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ από παρέμβαση του Μαλή και στην εξέλιξη της φάσης έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Παμλίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα από πλεονεκτική θέση στο δοκάρι και ακολούθως άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Ιωαννίδης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με «ψηλά» τις γραμμές του στο δεύτερο μέρος μπήκε στο γήπεδο ο Απόλλωνας. Στο 50′ ο Καρέλης βρέθηκε στο έδαφος της περιοχής των φιλοξενουμένων, ζητώντας πέναλτι, δίχως όμως να υπάρχει κάτι μεμπτό.

Στο 53′ ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια ευκαιρία για το γκολ με τον Κότσαρη να νικά τον Μπαρμπόσα, μετά από γύρισμα του Ντουάρτε. Στιγμές αργότερα σουτ του ίδιου κόντραρε από καλό σημείο στα σώματα.

Ο δρόμος για τα δίχτυα βρέθηκε στο 65′. Η φάση ξεκίνησε από τον Μπαρμπόσα, που άνοιξε όμορφα χώρο στον Μόρσει. Ο ακραίος του Παναιτωλικού έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ωστόσο αποδέκτης μετά τις κόντρες ήταν ο Φλόρες που με «ξερό» σουτ από το ύψος της περιοχής έβαλε «φωτιά» στις κερκίδες με το 1-0.

Ο Παναιτωλικός από εκεί και έπειτα άρχισε να «παίζει» με το χρόνο και να χαλάει το ρυθμό, ενόσω ο Απόλλων ανέβηκε για βρει την ισοφάριση. Πολύ καλό σουτ του Φλόρες πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Κότσαρη στο 78′. Ο Απόλλωνας κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο στο 79′, με το χτύπημα του Άλβες να βρίσκει στο τείχος.

Στο 81′ ο Αναστασίου πέρασε στο γήπεδο Λούι και Μεντόσα αντί των Μπαρμπόσα και Καρέλη. Στο 88′ ο Αποστολάκης αποχώρησε τραυματίας δίνοντας θέση στον Μπακαδήμα. Ο Απόλλωνας έψαχνε το γκολ, ωστόσο στις καθυστερήσεις, ο Μπαξεβανίδης, μετά από χρήση VAR αποβλήθηκε για φάουλ στον Μόρσει.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Παναιτωλικό νικητή, με τον πάγκο των φιλοξενουμένων να έχει έντονο επεισόδιο με τον κόσμο των Αγρινιωτών.

-Θύμισε… γήπεδο. Η έδρα του Παναιτωλικού σήμερα είχε φωνή, είχε παλμό, ήταν μία ποδοσφαιρική εικόνα που θέλουμε να βλέπουμε. Οι οργανωμένοι με τα συνθήματά τους δημιούργησαν μία ατμόσφαιρα που έλειψε από τα προηγούμενα παιχνίδια και ο κόσμος τους χειροκρότησε.

Μπαρμπόσα είχε καλή και σταθερή παρουσία στον άξονα αν και είχε ορισμένα αβίαστα λάθη. Στα ίδια και ο Μόρσει, που «κούραζε» την μπάλα σε ορισμένες περίπτώσεις. Καλός ο Κορνέλιους.

-Λειτούργησε στο δεύτερο μέρος η «τράμπα» Μπαρμπόσα και Ντουάρτε από τον Αναστασίου. Αμφότεροι στο πρώτο ημίχρονο ήταν χαμένοι στο γήπεδο από την συμπαγή άμυνα του Απόλλωνα. Στην επανάληψη αυτό άλλαξε.

-Η συνολική εικόνα της επανάληψης. Μαχητές οι παίκτες, «φωτιά» οι κερκίδες και ο Παναιτωλικός νικητής.

-Προβληματικός δημιουργικά ο Παναιτωλικός στο πρώτο μέρος, δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Κότσαρη παρά μόνο από απόσταση. Γενικά κακή στα πρώτα 45′ η ομάδα του Αναστασίου.

-Αρκετά προβλήματα στα αριστερά, με τον Παμλίδη και τον Ιωαννίδη να χάνουν καλές στιγμές που δημιουργήθηκαν στην πτέρυγα αυτή.

Φλόρες. Πολύ δυναμικός, μέσα σε όλες τις μονομαχίες, μπορεί να μην απέφυγε τα λάθη αλλά το γκολ του ήταν αυτό που έκρινε την τύχη της αναμέτρησης και ως εκ τούτου κρίνεται και αυτός ως ο πολυτιμότερος.

Γκορτσίλας. Κακός πειθαρχικός έλεγχος στο πρώτο μέρος, «μοίρασε» κίτρινες κάρτες σε Μαλή και Ντουάρτε σε δύο φάσεις με τον Φατιόν όπου αν κάποιος έπρεπε να «κιτρινιστεί», αυτός ήταν ο αρχηγός του Απόλλωνα.

Στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, προκαλώντας εκνευρισμό στην κερκίδα. Σταμάτησε να «κιτρινίζει» τους παίκτες του Αναστασίου αισίως μετά από πέντε κάρτες. Χρειάστηκε VAR για να αποβάλει τον Μπαξεβανίδη. Προβληματική διαιτησία.

Στο πρώτο ημίχρονο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Απόλλωνα, ο οποίος είχε και περισσότερες και ποιοτικότερες ευκαιρίες για να σκοράρει, με το 0-0 ωστόσο να είναι το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Άρδην άλλαξε η εικόνα στην επανάληψη, ψυχωμένος ο Παναιτωλικός, «έγερνε» η Προυσιωτίσσης, γκολάρα ο Ντέιμπι με το σουτ του να πιάνει τα 103 χλμ. την ώρα και η νίκη «λύτρωση» ήρθε.